Pełnia wiosennego smaku na talerzu. Smakowita młoda kapusta z dużą ilością koperku
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Młoda kapusta jest jednym z sezonowych przysmaków, na który z niecierpliwością wyczekujemy przez całą zimę. Przy odpowiednich warunkach pogodowych można ją kupić już w kwietniu, a powszechnie pojawia się w maju i jest dostępna aż do lipca. To najdelikatniejsza i najsmaczniejsza wersja warzywa. Choć można przygotować z niej wiele apetycznych potraw, najlepiej smakuje w wersji z koperkiem. Jak przyrządzić młodą kapustę z dużą ilością aromatycznego koperku? Sprawdź teraz.
Spis treści:
Co można zrobić ze świeżej młodej kapusty?
Niewielkie główki młodej kapusty, pokryte na zmianę intensywnie zielonymi i bardzo jasnymi liśćmi idealnie nadają się do pierwszych kulinarnych popisów w nowym sezonie. Do czego wykorzystać dorwaną na lokalnym targu młodą kapustę? Smakosze polecają m.in.:
- bigos,
- gołąbki,
- kapuśniak,
- kapustę zasmażaną,
- duszoną młodą kapustę.
Młoda kapusta z koperkiem
Idealny przepis na delikatną młodą kapustę nie może obejść się bez dodatku kremowego masła i dużej ilości świeżego koperku. Smak i aromat zioła idealnie pobija walory warzywa. Tak przyrządzona kapusta jest o wiele lżejsza, gdyż nie zawiera dodatku cebuli oraz zasmażki.
Składniki na młodą kapustę z koperkiem
- 1 kg młodej kapusty,
- 1 średni pęczek koperku,
- ½ szklanki wody,
- 100 g masła,
- 1 płaska łyżeczka soli,
- 1 łyżka octu jabłkowego.
Jak zrobić młodą kapustę z koperkiem?
- Zaczynamy od zdjęcia z kapusty zewnętrznych liści. Szczególną uwagę zwróćmy na mniej jędrne, wysuszone lub podziurawione.
- W kolejnym kroku kapustę kroimy na dwie połówki, a następnie każdą z nich jeszcze na pół. Finalnie powinniśmy uzyskać cztery części.
- Tak przygotowaną kapustę cienko szatkujemy nożem. Pozbywamy się jedynie jasnego i twardego głąba, który nawet po obróbce termicznej pozostaje niesmaczny.
- Drobno poszatkowaną kapustę przekładamy do garnka, dolewamy połowę szklanki wody, przykrywamy i stawiamy na palniku.
- Kapustę gotujemy na niewielkiej mocy palnika przez 20-25 minut. Po tym czasie dodajemy masło, koperek, łyżkę octu oraz płaską łyżeczkę soli.
- Zawartość garnka mieszamy aż do momentu rozpuszczenia się masła i podgrzewamy jeszcze przez 5 minut.
- Kiedy upłynie ostatnia minuta, kapusta jest już gotowa do serwowania. Młodą kapustę z koperkiem możemy podać z ziemniakami, kopytkami, kluskami lub do dań na bazie mięsa. Smacznego!
Sprawdź również: