Pięć najzdrowszych kiszonek. Bez trudu zrobisz je w domu

Kiszone ogórki i kapusta to klasyki polskiej kuchni. Rosnąca świadomość żywieniowa i chęć poznawania nowych smaków zachęcają do kiszenia nie tylko warzyw, ale też owoców. Kiszonki to najlepsza „odżywka” dla mikrobioty jelitowej, zastrzyk odporności i czystego zdrowia. Dziś propozycja 5 najzdrowszych kiszonek, które bez trudu zrobisz w swojej kuchni.

Oprócz kultowych ogórków i kapusty do kiszenia nadaje się szereg warzyw z wysoką zawartością wody i cukru
Oprócz kultowych ogórków i kapusty do kiszenia nadaje się szereg warzyw z wysoką zawartością wody i cukruPixabay.com

Kiszonki dla zdrowia

Jakie warzywa nadają się do kiszenia?

Oprócz kultowych ogórków i kapusty do kiszenia nadaje się szereg warzyw z wysoką zawartością wody i cukru. Sprawdzą się:

  • buraki,
  • kalafiory,
  • rzodkiewki,
  • pomidory,
  • marchewki,
  • cukinia,
  • biała rzodkiew,
  • czosnek,
  • cebula,
  • papryka.

Które owoce warto zakisić?

Kiszone owoce szturmem wchodzą do polskiej kuchni. Do kiszenia nadają się:

  • cytryny
  • śliwki,
  • jabłka,
  • gruszki.

Biorąc pod uwagę zawartość składników aktywnych biologicznie, warto zacząć proces kiszenia od najsilniejszej piątki. Są wśród nich trzy warzywa i dwa owoce.

Jak zabrać się do kiszenia?

Zalewa z ogórków konserwowych uzupełnia elektrolity w organizmie
Zalewa z ogórków konserwowych uzupełnia elektrolity w organizmiePicsel123RF/PICSEL

Świeże i w pełni wartościowe (bez przebarwień, plam, dojrzałe, ale nie przejrzałe) warzywa lub owoce układamy ciasno w dużym słoju lub kamiennym naczyniu i zalewamy solanką. Ta powstaje na bazie wody i przeznaczonej do przetworów grubej soli, w proporcjach 2 łyżki soli gruboziarnistej na litr wody.

Na kilka dni pozostawiamy kiszonym produktom dostęp do tlenu - nie dokręcamy słoja, ani nie nakrywamy szczelnie kamionki, by powstające gazy fermentacyjne miały ujście. Po tym czasie szczelnie zamykamy naczynie, zwłaszcza jeśli kiszonki mają nam służyć przez dłuższy czas.

Kiszone buraki

Porządnie umyte buraki delikatnie obieramy ze skórki i kroimy w grube plastry. Układamy je ciasno w słoiku lub kamionce, dodajemy kilka ząbków czosnku, liść laurowy, koper włoski, ziele angielskie i zalewamy solanką tak, by wszystkie warzywa były przykryte. Nakrywamy i odstawiamy na 6-7 dni.

Jeśli zależy nam na wykorzystaniu całej zawartości słoja, czyli zjedzeniu kiszonych buraków i wypiciu soku z ich kiszenia - połóżmy na górze kromkę razowego chleba. I sok, i buraki są gotowe do spożycia po tygodniu. Kiszone buraki wybornie smakują z kaszą gryczaną i wszystkimi mięsnymi potrawami.

Kiszone rzodkiewki - jak je zrobićInteria Kulinaria

Kiszone cytryny

Solone cytryny z goździkami
Solone cytryny z goździkami123RF/PICSEL

Do kiszenia wykorzystuje się całe owoce, łącznie ze skórką, dlatego warto sięgnąć po cytryny z ekologicznych upraw. Ciasno ułożone w wielkim słoju cytryny (całe, nie kroimy ich) zalewamy solanką. Ta powstaje na bazie wrzątku z dodatkiem soli gruboziarnistej (2 łyżki na litr wody) i soku z dwóch-trzech cytryn. Do cytrynowej solanki warto dodać trochę egzotycznych akcentów, na przykład laskę cynamonu, kilka goździków, 1-2 gwiazdki anyżu, a także kilka ziaren ziela angielskiego i kolendry. Proces kiszenia trwa, w zależności od wielkości cytryn, 4-5 tygodni.

Kiszone cytryny to przysmak kuchni marokańskiej. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do zup, sosów, gulaszów, potraw mięsnych, dań na bazie ryb i owoców morza.

Kiszone pomidory

Kiszone pomidory są pysznym i zdrowym dodatkiem do wielu potraw
Kiszone pomidory są pysznym i zdrowym dodatkiem do wielu potrawPicsel

Najlepsze do kiszenia są małe pomidorki koktajlowe. Umyte układamy ciasno w  wielkim słoju, dodajemy kilka ząbków czosnku, koper włoski, liść laurowy, kawałek korzenia chrzanu i liść porzeczki. Zalewamy solanką (2 łyżki soli gruboziarnistej na litr wody), nakrywamy i odstawiamy. Po tygodniu pomidorki są gotowe do zjedzenia. Wybornie smakują w daniach na bazie makaronu i sałatkach.

Kiszone śliwki

Kiszone śliwki doskonale pobudzają trawienie
Kiszone śliwki doskonale pobudzają trawienie

Małe, umyte i wydrylowane owoce układamy ciasno w wielkim słoju, dbając o to, żeby ich nie pognieść. W przypadku dużych śliwek, ich połówki - po wyjęciu pestki. Zalewamy solanką, dodajemy lisek wiśni, ząbek czosnku, gwiazdkę anyżu, ziele angielskie, laskę cynamonu i kilka goździków. Przykrywamy bawełnianą ściereczką i kisimy 4-5 dni. Po tym czasie są gotowe do spożycia. Kiszone śliwki doskonale smakują jako dodatek do pasztetów, śledzi i w sałatkach.

Kiszone kalafiory

Kalafior - dobry dla całej rodziny
Kalafior - dobry dla całej rodziny123RF/PICSEL

Umyte różyczki kalafiora układamy ciasno w wielkim słoju. Dodajemy pokrojony w plastry chrzan i korzeń imbiru oraz ziele angielskie. Zalewamy solanką, nakrywamy i kisimy 3-5 dni. Kiszone kalafiory można wykorzystać do sałatek, kanapek, dań na bazie makaronów, zapiekanek i mięsnych przysmaków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas