Polacy pokochali ramen. Jak zrobić idealny?
W 2021 roku został uznany za najpopularniejszą zupę świata. Pyszny i sycący smakuje wszystkim - można go bowiem podać zarówno w wersji mięsnej jak i wegetariańskiej. Ramen ma mnóstwo zalet, nic więc dziwnego, że pokochali go także Polacy!
Ramen to niezwykle popularna japońska zupa, która swój początek miała w… Chinach. Jest wyjątkowo pożywna i sycąca, a jej największym atutem jest możliwość wymiany i dobierania składników wedle własnego uznania i upodobań.
Nazwa potrawy pochodzi od chińskiego słowa „lāmiàn”, czyli tradycyjnego, skręcanego ręcznie makaronu z pszennej mąki. Ramen charakteryzuje wielowarstwowość – zarówno pod względem smaku, jak i faktury składników. Ta wyjątkowo pożywna zupa składa się bowiem z trzech poziomów: bulionu, makaronu oraz dobieranych indywidualnie dodatków.
Ramen w wersji tradycyjnej przygotowany jest na bazie wieprzowiny i kości wieprzowych. Następnie dodaje się do niego owoce morza, w tym krewetki, wodorosty, pędy bambusa i jajko ugotowane na twardo.
Wegetarianie mogą spróbować ramenu na bazie roślin - wystarczy, że mięsny bulion zastąpią tym na bazie warzyw, a do zupy dorzucą np. szpinak, kukurydzę, kiełki fasoli mung i pastę miso.
Zobacz również:
Ramen podaje się w szerokiej, ceramicznej misce – rzadką część je się łyżką, a dodatki i makaron pałeczkami.
- Shio-ramen: najbardziej zbliżone do chińskiego ramenu. Podaje się go z mięsem kurczaka, pędami bambusa, rybami i cebulą
- Tonkotsu-ramen: gotowany jest na kościach wieprzowych i podawany z warzywami oraz mięsem
- Shoyu-ramen: bulion przygotowywany jest z mięsa z kurczaka z dodatkiem sosu sojowego. Podaje się go z takimi dodatkami jak jajko ugotowane na twardo, pędy bambusa i wodorosty.
- Miso-ramen: najbardziej japoński ramen. Wywar jest przygotowywany na bazie mięsa z kurczaka oraz ryb. Dodaje się do niego kiełki, kapustę oraz pastę miso.
Zobacz przepis na tradycyjny ramen!
***
Zobacz również: