Reklama

Popularny tłuszcz. Naukowcy potwierdzają: może chronić przed demencją

Naukowcy zauważyli, że osoby, które regularnie spożywają naturalną oliwę z oliwek, są mniej zagrożone śmiercią z powodu demencji. Przeprowadzili oni pierwsze badanie, które sprawdziło tę zależność.

Podczas gdy wiele krajów boryka się ze wzrostem zapadalności na chorobę Alzheimera i inne postaci demencji, nowe badanie przeprowadzone przez zespół z Harvard T.H. Chan School of Public Health (USA) wskazuje na prostą metodę, która może zmniejszyć to zagrożenie.

Mówi dr Anne-Julie Tessier, autorka badania przedstawionego w trakcie kongresu NUTRITION 2023 w Bostonie. - "Wybieranie oliwy z oliwek - naturalnego produktu - zamiast takich źródeł tłuszczu, jak margaryna czy sprzedawany w sklepie majonez to bezpieczna decyzja, która może pomóc w uniknięciu śmiertelnej demencji".

Reklama

Tymczasem na przykład w USA prowadząca ostatecznie do śmierci choroba Alzheimera dotyka prawie 6 mln osób. W Polsce cierpi na nią 600 tys. ludzi.

Naukowcy informują, że to pierwsze badanie, które sprawdzało zależność między dietą i śmiercią z powodu demencji. Wyniki opierają się na danych obejmujących 90 tys. Amerykanów i okres 30 lat. Niecałe 5 tys. osób z tej grupy zmarło właśnie z powodu demencji.

Zobacz również: Picie kawy może zapobiegać chorobie alzheimera. Naukowcy wskazali konkretny rodzaj

Badanie pokazało, po pierwsze, że osoby regularnie stosujące oliwę z oliwek zamiast tłuszczów zwierzęcych, są ogólnie zdrowsze. Jednak oliwa zmniejszała ryzyko zgonu z powodu demencji, nawet niezależnie od diety. Spożywanie pół łyżeczki oliwy dziennie zmniejszało ryzyko o 28 proc. w porównaniu do zerowej lub minimalnej konsumpcji. Natomiast zastąpienie oliwą jednej łyżeczki dziennie margaryny albo majonezu obniżało ryzyko o 8-14 proc.

Wskazuje to, że jej spożycie przynosi szczególne korzyści, jeśli chodzi o zdrowie mózgu.

Mechanizmów może być kilka - uważają naukowcy.

Zobacz również: Picie kawy może zapobiegać chorobie alzheimera. Naukowcy wskazali konkretny rodzaj

Wcześniejsze badania wskazywały już właśnie na korzystne działanie oliwy na system sercowo-naczyniowy, a także na zdolności poznawcze.

Naukowcy przyznają, że badanie miało charakter obserwacyjny, a to oznacza, że nie udowadniało ponad wszelką wątpliwość, że to oliwa chroniła przed śmiercią związaną z demencją. Jednak, jak podkreślają, wyniki są zgodne z obecnymi zaleceniami dietetycznymi

Artykuł ukazał się na stronie Nauka w Polsce: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97789%2Coliwa-moze-chronic-przed-smiertelna-demencja.html

PAP
Dowiedz się więcej na temat: oliwa | demencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama