Niesamowite odkrycie polskich naukowców. 5 tysięcy razy skuteczniejsza broń w walce z alzheimerem
Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego ogłosili odkrycie nowego związku organicznego, który może mieć ogromne znaczenie w leczeniu choroby Alzheimera. Jego skuteczność jest 5 tysięcy raz większa niż dotychczas stosowanego leku!
- Dr Anna Zawadzka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odkryła nowy związek organiczny będący pochodną tetrahydroakrydyny.
- Interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Narodowego Instytutu Leków zbadał właściwości nowego związku.
- Nowoodkryta pochodna hamuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za hydrolizę acetylocholiny - neuroprzekaźnika, którego niedobór występuje u chorych na alzheimera.
- Nowy związek jest 5 tysięcy razy skuteczniejszy i mniej toksyczny niż leki stosowane w terapii choroby Alzheimera.
Chorzy na alzheimera cierpią na niedobór jednego z neuroprzekaźników - acetylocholiny. Jest ona poddawana hydrolizie, w wyniku której powstają nowe związki chemiczne, ale jednocześnie w organizmie zaczyna brakować ważnego neuroprzekaźnika. Wszystkiemu winny jest enzym, który aktywuje hydrolizę - acetylocholinoesteraza. Nowoodkryty związek hamuje aktywność enzymu, dzięki czemu hydroliza przebiega mniej intensywnie, w efekcie w organizmie chorego pozostaje więcej acetylocholiny.
Zobacz również: Listy i dokumenty ukryte w ścianach. Przypadkowe znalezisko w budynku przedwojennego Radia Lwów
W terapii alzheimera wykorzystywane są już leki, których zadaniem jest zmniejszanie aktywności acetylocholinoesterazy, okazuje się jednak, że związek odkryty w Warszawie jest 5 tysięcy (sic!) razy skuteczniejszy niż stosowana obecnie rywastygmina. W dodatku wyniki polskich badaczy wskazują, że jest on o wiele mniej toksyczny, a więc terapia choroby alzheimera może stać się też mniej szkodliwa dla organizmu.