Picie kawy może zapobiegać chorobie Alzheimera. Naukowcy wskazali konkretny rodzaj
Kawa od lat jest przedmiotem zainteresowania naukowców. Powstały już niejedne badania na temat jej wpływu na nasz organizm. Najnowsze odkrycie zespołu z Uniwersytetu w Weronie wykazało, że czarny napój może skutecznie zapobiegać chorobie Alzheimera. Kawa powstrzymuje tworzenie się tak zwanych splątków neurofibrylarnych - patologicznych struktur, które pojawiają się w mózgu osób cierpiących na tę chorobę. Włoscy badacze swoje eksperymenty prowadzili z użyciem jednego, konkretnego rodzaju kawy.
Co to są splotki neurofibrylarne?
Splotki neurofibrylarne to struktury, które powstają w mózgu osób chorych na alzheimera w wyniku agregacji białka tau. Badania pokazują, że im więcej splotków w mózgu, tym objawy choroby stają się silniejsze. Dlatego neurobiolodzy uważają, że powstrzymanie agregacji białka tau pozwoliłoby złagodzić objawy choroby Alzheimera.
Pij espresso, zmniejszysz ryzyko wystąpienia alzhiemera
Jaka kawa kojarzy ci się z Włochami? Dla wielu odpowiedź to: espresso. I słusznie, bo to właśnie tam w 1901 roku Luigi Bezzera stworzył pierwszy ekspres, umożliwiający parzenie tego rodzaju kawy. Od tej pory stało się ono popularne na całym świecie, a dla Włochów jest powodem do dumy. Nie dziwi więc, że zespół badaczy z Uniwersytetu w Weronie pod kierownictwem Mariapiny D’Onofrio wziął na warsztat właśnie espresso. Wyniki swoich eksperymentów naukowcy opublikowali na łamach “Journal of Agricultural and Food Chemistry".
O tym jak kawa wpływa na organizm, przeczytasz w artykule: "Wsyp do kawy dwa produkty. Zmienisz ją w odchudzający napój"
Włosy naukowcy na tropie blokera białek tau
Swoje badania weroński zespół rozpoczął od poznania składu molekularnego espresso oraz wyodrębnienia najważniejszych aktywnych cząsteczek.
Zobacz również:
- Dlaczego daltoniści są mniej wybredni kulinarnie? Badania zaskoczyły naukowców
- Smakuje, pachnie, wygląda jak parówka. Zaskakujące, z czego ją zrobiono
- Mimo idealnych warunków twoje rośliny wyglądają marnie? Możesz nieświadomie im szkodzić
- Poszła w pole i przeżyła szok. “Nie sądziłam, że będę je jeść w październiku”
Następnie naukowcy na wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych komórkach, sprawdzali wpływ ekstraktu z espresso, kofeiny oraz genisteiny (flawonoid zawarty w kawie) na tworzenie splotków neurofibrylarnych. Okazało się, że im wyższe stężenie ekstraktu z kawy, tym mniejsza agregacja białek tau. Wynika z tego, że picie espresso może zapobiegać powstawaniu i łagodzić skutki choroby Alzheimera.
Włosi zbadali też wpływ kofeiny na tworzenie splotków, podobne eksperymenty wykonali także z genisteiną. Choć zaobserwowano mniejszą skłonność białka tau do agregacji, to efekty były znacznie mniej spektakularne niż w przypadku ekstraktu z espresso. Wnioski? Dopiero połączenie wszystkich molekularnych składników kawy, przynosi najlepsze efekty.
Według naukowców wypijanie 2 - 3 filiżanek espresso dziennie może hamować agregację białka tau, a zatem także rozwój choroby Alzheimera. Jednak badacze podkreślają, że potrzebne będą dalsze badania w tym kierunku.
Polscy badacze także zajmują się kwestią leczenia choroby Alzheimera, o ich osiągnięciach pisaliśmy w artykule: "Niesamowite odkrycie polskich naukowców. 5 tysięcy razy skuteczniejsza broń w walce z alzheimerem"