Potrawy, które znakomicie wykorzystują smak kurek. Trudno się im oprzeć
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Kurki najczęściej znajdziemy podczas spacerów po lasach liściastych i mieszanych. Choć ich prawdziwy wysyp następuje w sierpniu i trwa do października, pierwsze dorodne okazy możemy znaleźć już pod koniec lipca. Pierwsze samodzielne zbiory warto wykorzystać do przyrządzenia prawdziwych smakołyków w kuchni. Nie musimy ograniczać się jedynie do jajecznicy lub makaronu. Czym jeszcze zaimponować rodzinie? Polecamy sprawdzone przepisy na dania z kurkami.
Zupa krem z kurek
Nikogo nie dziwi zupa krem z kalafiora, kukurydzy czy samych ziemniaków. Okazuje się, że warzywną podstawę w smaczny sposób wzbogacimy także o sezonowe składniki, m.in. grzyby. Rozgrzewająca i sycąca zupa krem z kurek idealnie sprawdzi się w nieco chłodniejsze letnie dni, kiedy temperatura pozwala chwilę odetchnąć od męczących upałów. Przygotowuje się ją ekspresowo, a w każdej łyżce ukrywa się pełnia smaku.
Składniki na zupę krem z kurek
- 30 dag świeżych kurek
- 800 ml wody
- 2-3 średnie ziemniaki
- 3-4 ząbki czosnku
- ½ pęczka świeżej natki pietruszki
- 1 łyżeczka masła
- 1 łyżka oliwy
- do smaku: sól, pieprz, mielona gałka muszkatołowa, mielona słodka papryka
Przygotowanie zupy krem z kurek
- Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia kurek i skrócenia ogonków. Najlepiej sprawnie przepłukać grzyby pod wodą, a następnie osuszyć.
- Spore okazy kroimy na pół, a niewielkie zostawiamy w całości. W kolejnym kroku zabieramy się za ziemniaki, które obieramy, wypłukujemy z nadmiaru skrobi i kroimy w kostkę.
- Do garnka z grubym dnem wrzucamy masło, dolewamy oliwę, rozgrzewamy i wrzucamy obrany oraz delikatnie rozgnieciony czosnek.
- W naczyniu lądują też kurki z ziemniakami, a całość podsmażamy przez 5-6 minut. Po tym czasie napełniamy garnek wodą i dusimy wnętrze pod przykryciem przez 20 minut.
- Pod sam koniec gotowania doprawiamy danie solą, pieprzem, tartą gałką muszkatołową i papryką. Zupę miksujemy za pomocą blendera ręcznego.
- Gotową zupę krem z kurek podajemy na ciepło, posypaną drobno posiekaną natką pietruszki oraz kilkoma podsmażonymi kurkami. Smacznego!
Sprawdź: Dlaczego warto jeść kurki?
Delikatne kopytka w sosie kurkowym
Polskie lato przez ostatnie sezony rozpieszcza bezchmurnym niebem i wysokimi temperaturami. Okazjonalnie zdarzają się gwałtowne deszcze, które nie tylko dają chwilę wytchnienia, ale także pobudzają wysyp grzybów w lasach. Jednymi ze smaczniejszych są kurki, które warto połączyć z rozpływającymi się w ustach kopytkami.
Składniki na kopytka
- 4 duże ziemniaki
- 1 jajko
- 3-4 łyżki mąki pszennej
- 1/3 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
- sól i pieprz
Składniki na sos kurkowy
- 250 g kurek
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- ½ pęczka posiekanej natki pietruszki
- ½ szklanki śmietany kremówki
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka oleju
- sól i pieprz
Przygotowanie kopytek w sosie kurkowym
- Zaczynamy od przygotowania sosu kurkowego. Grzyby dokładnie czyścimy i kroimy na mniejsze kawałki. Obraną cebulę drobno siekamy, a czosnek tniemy w plasterki.
- Na patelni rozpuszczamy masło, dolewamy olej i podsmażamy cebulę z czosnkiem do momentu zeszklenia. W kolejnym kroku dorzucamy kurki, smażymy 5 minut i doprawiamy solą oraz pieprzem.
- Zawartość patelni zalewamy śmietanką, podgrzewamy do uzyskania gęstej konsystencji, a następnie ściągamy z ognia i dodajemy natkę pietruszki.
- Przechodzimy do przygotowania kopytek. Ziemniaki obieramy, wypłukujemy pod wodą ze skrobi i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. W kolejnym kroku przepuszczamy je przez praskę lub rozgniatamy tłuczkiem.
- Do ostudzonych ziemniaków wbijamy jajko, dosypujemy mąkę, sól, pieprz oraz gałkę muszkatołową i wyrabiamy elastyczne ciasto.
- Uzyskaną masę kroimy na mniejsze części, z każdej formujemy wałeczek i nożem tniemy na ukos. W ten sposób uzyskamy kształtne kopytka.
- Kluski wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy do momentu wypłynięcia. Ugotowane wyciągamy na półmisek i odsączamy z nadmiaru wody.
- Kopytka dorzucamy do sosu kurkowego, całość dokładnie mieszamy i wykładamy porcję na talerz. Danie dekorujemy natką pietruszki. Smacznego!
Risotto z kurkami i parmezanem
Inspiracje kuchnią włoską to częsty nurt w wielu polskich domach. Świetnym pomysłem na danie dla całej rodziny będzie risotto podane z sezonowymi kurkami. To przepis, który najlepiej smakuje latem oraz jesienią. Właśnie wtedy zapaleni grzybiarze wracają z wypraw z koszami pełnymi dorodnych okazów.
Składniki na risotto z kurkami i parmezanem
- 200 g ryżu do risotto
- 1,5 l gorącego bulionu warzywnego
- 1 łyżka oliwy
- 2-3 łyżki masła
- 1 cebula
- 300 g kurek
- 2 ząbki czosnku
- 50 g tartego parmezanu
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- sól i pieprz
Przygotowanie risotta z kurkami i parmezanem
- Kurki oczyszczamy pod wodą, cebulę obieramy z łupiny i drobno siekamy, a czosnek przepuszczamy przez praskę.
- Na patelni rozgrzewamy jedną łyżkę oliwy z dwiema łyżkami masła, a następnie podsmażamy cebulę do zeszklenia.
- W kolejnym kroku w naczyniu lądują czosnek i kurki, a pod dokładnym wymieszaniu podsmażamy całość jeszcze ok. 5 minut.
- Do składników dodajemy ryż i podgrzewamy do momentu, w którym zacznie się robić przezroczysty. Na tym etapie dolewamy po łyżce gorącego bulionu warzywnego.
- Kiedy ryż będzie miękki i wchłonie cały bulion, dodajemy łyżkę masła i podaną w przepisie porcję tartego parmezanu.
- Po wymieszaniu doprawiamy danie do smaku solą i pieprzem. Gotowe risotto z kurkami najlepiej podawać od razu po przygotowaniu. Doskonale smakuje posypane natką pietruszki. Smacznego!
Sprawdź również: