Reklama

Dlaczego warto jeść kurki?

Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius), czyli znana nam wszystkim kurka, to pospolity grzyb leśny wysoko ceniony przez smakoszy. Kurki można przyrządzać na wiele sposobów. Są nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Warto jeść je w sezonie, ale można też zamrozić (po wcześniejszym obgotowaniu) i cieszyć się ich smakiem wtedy, kiedy mamy na to ochotę.

Kurki to jedne z ulubionych grzybów Polaków. Nic dziwnego - są smaczne, świetnie nadają się do wielu potraw, poza tym są grzybami łatwo dostępnymi. Nawet jeśli nie uda nam się zerwać ich w lesie, w sezonie możemy bez problemu dostać je w sklepach. 

Zobacz również: Wszystko, co musisz wiedzieć o kurkach

Wygląd kurek

Owocniki kurek mają charakterystyczną żółtą barwę. W zależności od występowania i otaczających drzew oraz nasłonecznienia, barwa może się zmieniać od bladożółtej, żółto-pomarańczowej do  mocno pomarańczowej. Owocniki zazwyczaj mają od 1 do 7 cm średnicy. W sprzyjających warunkach mogą urosnąć nawet do 15 cm. 

Reklama

Kapelusze młodych owocników są wypukłe i płaskie, a z czasem stają się wklęsłe (wręcz lejkowate). Brzeg owocników jest podwinięty lub falisto powyginany, a środek zawsze gładki, matowy i nagi. 

Listewki kapelusza mają postać żylastych fałd zbiegających się na trzonie. Ten z kolei ma wysokość od 3 do 8 cm, a grubość oscyluje od 1 do 2,5 cm. Trzon jest zawsze tej samej barwy, co kapelusz. Poza tym ma cylindryczny kształt i zwęża się ku dołowi. 

Miąższ kurek ma barwę jaśniejszą niż reszta grzyba. Warto wiedzieć, że jest zawsze jędrny, zwarty i mięsisty. Młode owocniki mają łagodny smak, a stare okazy lekko pieprzny, stąd ludowa nazwa - pieprznik. 

Czytaj więcej: Jakie właściwości mają kurki?

Jeśli zbierasz kurki w lesie, koniecznie musisz znać te wszystkie charakterystyczne cechy, aby nie pomylić ich z innymi, trującymi okazami. 

Właściwości kurek

Kurki są jednymi z najzdrowszych grzybów, które można przyrządzać, bez wstępnego obgotowania. Są smaczne i cenione za swoją odporność na długie przechowywanie. Co ciekawe grzyby te są ponadto bardzo odporne na zaczerwienie. Nie znajdziecie w nich ani jednego robaka! A to za sprawą hitinmannozy, czyli substancji, która zwalcza wszystkie robaki ludzkie. 

W składzie pieprzników jadalnych obecny jest również kwas trametonolinowy, stosowany w leczeniu wirusowych zapaleń nowotworów i wątroby. Z tych powodów "szkodniki" omijają kurki szerokim łukiem. Co ciekawe, już od czasów starożytnych medycyna ludowa uznaje kurki za świetny specyfik przeciw robakom ludzkim. 

Zobacz też: "Grzybowe eldorado" na mapie Polski

Nie można też nie wspomnieć o tym, że kapelusze kurek to skarbnica witamin: A, B1, B2, C, D, PP i E. Zawierają także całkiem sporo soli mineralnych: żelazo, cynk, potas, jod, siarka, wapń, miedź, mangan i fluor. Grzyby te w 90 proc. składają się z wody, a pozostałe 10 proc. to białka, węglowodany oraz tłuszcze. Mogą je jeść osoby dbające o linię - 100 g świeżych kurek to tylko 38 kcal.

Pieprzniki jadalne będą świetnym urozmaiceniem diety wegetarian - ze względu na niewielką (ale jednak) zawartość białka zbudowanego z aminokwasów egzogennych.

Tak samo jak w przypadku innych grzybów jadalnych, kurki to źródło błonnika - chityny, który odgrywa ważną rolę w procesie trawienia. Substancja ta jest niestety ciężkostrawna, dlatego warto spożywać grzyby w niewielkich ilościach lub w towarzystwie lekkostrawnych warzyw.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy