Poważny błąd z sałatką jarzynową. Po dwóch dniach wyląduje w koszu
Sałatka jarzynowa to niekwestionowana królowa świątecznej zimnej płyty. Można eksperymentować z najróżniejszymi przepisami na przekąski, ale to właśnie do niej wraca się z największym apetytem. Zwykle przygotowujesz cały garnek tego specjału? Dowiedz się, ile może stać sałatka jarzynowa w lodówce. Zbyt długi czas przechowywania i późniejsza degustacja mogą skończyć się sensacjami żołądkowymi. Na szczęście istnieją sprytne patenty, dzięki którym przedłużysz trwałość sałatki warzywnej bez utraty walorów smakowych.
Spis treści:
Jak długo można przechowywać sałatkę jarzynową?
Skąd bierze się fenomen sałatki jarzynowej, która od lat jest nieodzowną pozycją na liście uroczystych potraw? W jej skład wchodzą produkty uniwersalne - lubiane przez większość smakoszów, a do tego łatwo dostępne i tanie. Z ich połączenia wychodzi danie, które z dumą serwujemy na stole podczas świąt i innych domowych uroczystości.
O ile ziemniaki, marchew, pietruszka, seler czy groszek konserwowy nie wzbudzają żadnych wątpliwości, o tyle w jej składzie pojawiają się również składniki, przez które sałatka jarzynowa szybciej się psuje. Mowa przede wszystkim o majonezie i ugotowanych jajkach. Dodajesz do potrawy kwaśne jabłko albo cebulę? One też przyspieszają procesy gnilne i psucie potrawy. W takiej formie warzywna sałatka nadaje się do jedzenia jedynie przez dwa dni od momentu przygotowania i wymieszania wszystkich elementów. Przez ten czas musi znajdować się w lodówce, w temperaturze od 3 do 5°C. Potem nie dość, że traci walory smakowe, to przede wszystkim może być powodem fatalnego zatrucia pokarmowego.
Czy można zamrozić sałatkę jarzynową?
Przed świętami przygotowujemy ją w dużych ilościach - zwłaszcza jeśli spodziewamy się wizyty gości. Dodatkowo krojenie warzyw w drobną kostkę wydaje się zadaniem nieco czasochłonnym, więc jak już zabieramy się za robienie sałatki jarzynowej, to chcemy przyrządzić więcej na zapas. Niestety, przez to często ląduje ona w koszu, ponieważ szybko traci świeżość i staje się gorzka. Nic więc dziwnego, że w głowach wielu kucharzy pojawia się pytanie: czy sałatka jarzynowa nadaje się do mrożenia?
- Nadprogramową porcję sałatki można zamrozić, dzięki czemu przedłużymy jej trwałość o długie tygodnie, ale pod pewnymi warunkami.
- W zamrażarce staraj się umieszczać jak najświeższe warzywa - tuż po ugotowaniu i ostudzeniu. Najlepiej zniosą mrożenie, więc postaraj się od razu ocenić wielkość porcji ugotowanych jarzyn.
- Sałatkę jarzynową można mrozić bez majonezu! Składnik ten źle znosi niską temperaturę. Tak samo zresztą, jak jajka, ogórki kiszone i cebula. Dodawaj je na bieżąco do rozmrożonych warzyw. Uzyskasz najlepszy smak, zapach i uchronisz się przed rewolucjami żołądkowymi.
- Do mrożenia możesz więc użyć mieszanki marchwi, pietruszki korzeniowej, selera, ziemniaków i groszku.
Jak zamrozić sałatkę jarzynową? Chłodne warzywa włóż do woreczka strunowego lub pojemnika przeznaczonego do przechowywania żywności w niskich temperaturach. Postaraj się dzielić je na takie porcje, by po wyjęciu z zamrażalnika zużyć je od razu. Sałatka warzywna z ich udziałem będzie smakować jak świeżo zrobiona!
Jak przedłużyć trwałość sałatki jarzynowej? Zjesz ją nawet po świętach
Nie jadasz jej zbyt często, więc w okresie świątecznym chcesz mieć ją pod ręką dłużej niż tylko dwa dni? Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z tym dylematem. Przyjrzyj się swoim nawykom i wprowadź drobne modyfikacje, by sałatka jarzynowa dłużej pozostała świeża.
- Nie mieszaj w dużym garnku wszystkich składników od razu. Zwłaszcza majonez i jajka dorzuć tuż przed planowanym podaniem. Zapas ugotowanych warzyw wytrzyma w lodówce dłużej, a dodanie reszty składników na bieżąco zajmie ci tylko chwilę.
- Chcesz podać sałatkę podczas przyjęcia? Zaserwuj ją w niewielkiej salaterce, a w razie potrzeby dołóż świeżą porcję. Wielogodzinny pobyt w nagrzanym pomieszczeniu nie przysłuży się jej świeżości.
- Gdy sprzątasz ze stołu po imprezie, nigdy nie wrzucaj resztek sałatki z salaterki do garnka w lodówce. W ten sposób zepsujesz cały zgromadzony zapas.
- Potrawę zawsze nakładaj czystą łyżką - pod żadnym pozorem nie używaj sztućców, które miałeś już wcześniej w ustach.
- Przemyśl skład sałatki. Kwaśne dodatki tworzą środowisko, które spowalniają rozwój bakterii gnilnych. Niech w daniu nie zabraknie marynowanych ogórków i grzybków. Warto dodać także musztardę, ewentualnie odrobinę octu.
Czy wiesz, że sałatka jarzynowa należy do potraw, które najczęściej są wyrzucane przez Polaków po świętach i innych uroczystościach? Weź to pod uwagę i nie przesadzaj z jej ilością. W końcu podczas przyjęć nie jest ona jedynym poczęstunkiem, więc z pewnością nikt nie wstanie od stołu głodny.
Polecamy: