Prosta przekąska z dojrzałych pomidorów. Latem szykuję zapas na zimowe podjadanie

Smakosze upierają się, że najlepiej smakują wysuszone promieniami włoskiego lub hiszpańskiego słońca. Doświadczeni kucharze zapewniają, że obłędnie pyszne suszone pomidory możemy przygotować także w zaciszu domowym. To dodatek idealny do sałatek, kanapek, makaronów oraz różnych wymyślnych dań. Choć sklepy oferują szeroki wybór gotowych pomidorów w słoiku, gwarantujemy, że nigdy nie będą tak smaczne, jak domowe.

Suszonymi pomidorami możemy zajadać się przez cały rok
Suszonymi pomidorami możemy zajadać się przez cały rok123RF/PICSEL

Suszone pomidory w oleju na zimę

Miąższ dojrzewających w słońcu pomidorów zamyka w sobie smak upalnego lata. Ich wyjątkowy kolor, intensywny smak oraz apetyczny aromat sprawiają, że chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej. Ciekawym patentem na smakowitą przekąskę są suszone pomidory, którymi z lubością będziemy zajadać się mroźną zimą. Doświadczeni kucharze podpowiadają, by do suszenia wybierać jedynie w pełni dojrzałe i pozbawione skaz pomidory. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest także ich odmiana. Specjaliści polecają m.in. Lima, San Marzano, śliwkowe (nazywane także rzymskimi) oraz koktajlowe.

Składniki na suszone pomidory w oleju

  • 2 kg mięsistych pomidorów (najlepiej San Marzano)
  • 3 szklanki oleju roślinnego lub oliwy
  • 2 łyżki octu 10%
  • do smaku: 1 płaska łyżeczka soli, szczypta soli, świeże ząbki czosnku, suszony rozmaryn, szałwia, oregano, bazylia, kapary z zalewy

Przygotowanie suszonych pomidorów w oleju

Pomidory możemy wysuszyć na słońcu, w piekarniku lub dedykowanym urządzeniu
Pomidory możemy wysuszyć na słońcu, w piekarniku lub dedykowanym urządzeniu123RF/PICSEL
  1. Pomidory dokładnie myjemy, osuszamy i kroimy na połówki. Łyżeczką delikatnie wydrążamy gniazda nasienne. Nie jest to czynność obowiązkowa, ale przyspieszy suszenie.
  2. Tak przygotowane warzywa układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pamiętajmy, by każda połówka leżała przeciętą stroną do góry.
  3. Każdego pomidora skrapiamy oliwą, posypujemy solą, pieprzem i wybranymi przyprawami. Doskonale pasują m.in. suszone oregano, bazylia, rozmaryn.
  4. Blachę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 90-120 st. C i suszymy od 4 do 7 godzin. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy pomidory za bardzo się nie przypalają.
  5. Pomidory różnej wielkości mogą mieć inny czas suszenia, dlatego warto na bieżąco wyciągać z piekarnika te, które są już gotowe.
  6. W międzyczasie myjemy, wyparzamy i dokładnie wycieramy słoiki. Na ich dno wykładamy gotowe pomidory, zasypujemy porcją przypraw oraz dodatków, aż do zapełnienia całych.
  7. Suszone pomidory z przyprawami zalewamy olejem roślinnym lub oliwą, a następnie dokładnie dociskamy. Ważne, by pozbyć się nagromadzonego wewnątrz powietrza.
  8. Tak przygotowane słoiki z pomidorami szczelnie zamykamy. Zanim trafią do spiżarni, warto poddać je procesowi pasteryzacji.

Jak pasteryzować suszone pomidory?

Najlepszą metodą na bezpieczne pasteryzowanie suszonych pomidorów będzie wstawienie ich do zimnego piekarnika. W kolejnym kroku ustawiamy temperaturę 120 st. C i pozwalamy słoikom powoli się nagrzewać. Kiedy urządzenie zasygnalizuje osiągnięcie wybranej temperatury, pozostawiamy przetwory w środku na ok. 25-30 minut. Doświadczone panie domu polecają także stosowanie metody "na mokro", czyli w garnku.

Zaczynamy od wyłożenia naczynia bawełnianą ściereczkę, a następnie wkładamy do środka słoiki wieczkiem do góry. Na tym etapie musimy przypilnować, by nie stykały się ze sobą. W kolejnym kroku dolewamy wodę do ok. ¾ wysokości słoików i zaczynamy podgrzewać. Od momentu zagotowania się wody pasteryzujemy pomidory przez 20-25 minut. Po upływie wyznaczonego czasu wyciągamy gorące słoiki i ustawiamy je na blacie wieczkiem do dołu. Do poprawnej pozycji możemy odwrócić je dopiero wtedy, gdy całkowicie wystygną.

„Ewa gotuje”: Domowy przecier z pomidorówPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas