Czy faktycznie sól niejodowana jest zdrowsza? Jaką sól wybrać?
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Sól jodowana i niejodowana - na czym polega różnica i którą wybrać w sklepie? Okazuje się, że wybór wcale nie jest oczywisty i warto poznać zalety i wady tych dwóch rodzajów soli.
Sól jodowana a tarczyca. Gdzie leży prawda?
Sól w diecie nie ma dobrej reputacji. Faktycznie, jej nadmiar może poważnie zaszkodzić, ale niedobór także nie wpłynie korzystnie na nasze zdrowie. Biorąc pod uwagę umiar stosowania tego krystalicznego minerału w codziennej diecie, możemy zdecydować się na jodowaną lub niejodowaną.
Poczynając od tej popularniejszej, czyli jodowanej, mówimy o najzwyklejszej soli kuchennej, do której dodano jod w postaci jodku potasu lub jodanu potasu. To ważna informacja dla osób dbających o prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
Wszystko z tego powodu, że jod, jako pierwiastek jest niezbędny do produkcji hormonów wytwarzanych właśnie w tarczycy. Hormony tyroksyna (T4), trijodotyronina (T3) oraz kalcytonina regulują metabolizm, wzrost i rozwój.
Co dzieje się, gdy zabraknie wsparcia dla tych hormonów pod postacią jodu? może prowadzić do niedoczynności tarczycy, powiększenie woli, a u dzieci do problemów z rozwojem.
Sól jodowana, zwłaszcza w krajach, gdzie niedobór jodu jest powszechny, jest stosowana jako środek zapobiegający rozwojowi chorób tarczycy. Trzeba jednak pamiętać także o zagrożeniach wynikających z nadmiernego stosowania takiej soli.
Z niedoczynności tarczycy możemy zacząć borykać się z jej nadczynnością. Wszyscy więc zależy od umiaru i przede wszystkim - od wyników badań oraz indywidualnych zaleceń lekarza oraz dietetyka.
Sole niejodowane coraz bardziej popularne
Jeżeli zaś mowa o soli niejodowanej, to mamy do wyboru sól morską, himalajską lub kamienną, czyli takie, które w procesie produkcji nie zostały wzbogacone o jod.
Takie sole zamiast jodu zawierają naturalne minerały, jak magnez, potas, wapń i inne mikroelementy. To właśnie te sole polecane są dla osób z nadczynnością tarczycy.
Dodatkową zaletą soli morskiej i himalajskiej może być dla wielu osób intensywny, w odróżnieniu od soli tradycyjnej, smak, nadający wyrazistości potrawom.