Malinowe, bawole serca, daktylowe. Które pomidory wybrać?
Pomidory są bez wątpienia jednymi z ulubionych warzyw Polaków. Nigdy nie smakują i nie pachną tak pięknie, jak latem. Biorąc pod uwagę kształt, kolor i rozmiar, można wyodrębnić kilkaset odmian tego warzywa. Jakie pomidory wybierać? Które są najcenniejsze dla zdrowia? Które sprawdzą się w sałatkach, a które w przetworach? Podpowiadamy.
Zamieszanie w klasyfikacji warzyw i owoców spowodowało, że wiele osób zaczęło błędnie nazywać pomidory owocami. Uściślijmy - według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, owoc pomidora jest warzywem. I tak jest traktowany w polskiej kuchni.
Spis treści:
Pomidor w polskiej kuchni
Polacy chętnie sięgają po pomidory. Dodajemy je do kanapek, twarożków, sałatek, jajecznicy. Robimy z nich soki, przeciery, kisimy, gotujemy klasyczną zupę pomidorową, a także - coraz częściej - zupę krem z pomidorów. Pomidory świetnie sprawdzają się w zapiekankach, leczo i wymyślnych daniach jednogarnkowych.
Likopen - moc przetworzonych pomidorów
Zobacz również:
Jedząc pomidory, które wcześniej były gotowane, duszone czy zapiekane dostajemy prawdziwy zastrzyk likopenu. Ten naturalny barwnik roślinny, który nadaje warzywom i owocom ciepłe, czerwone, pomarańczowe i żółte kolory, ma właściwości przeciwutleniające i wiele korzyści dla zdrowia.
Likopen działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Ma silny potencjał do neutralizowania toksycznego działania wolnych rodników. Likopen chroni przed rozwojem licznych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie i nowotwory. Zmniejsza ryzyko udaru i zawału.
Warto pielęgnować jedną z najpopularniejszych polskich tradycji i podawać zupę pomidorową, nie tylko na poniedziałkowy obiad. Dobrze też wypracować nowy nawyk i jak najczęściej wplatać przetworzone pomidory, w różnych wersjach, do codziennego jadłospisu.
Odmiany pomidorów
Pomidor pomidorowi nierówny, widać to gołym okiem. Wystarczy położyć pomidorka koktajlowego obok dorodnego okazu pomidora nazywanego bawolim sercem i niczego nie trzeba już wyjaśniać.
Choć najczęściej dostępnymi w sprzedaży są czerwone i malinowe, bez większego kłopotu kupimy dziś żółte i zielone pomidory. Czy różnice w gramaturze, ubarwieniu i kształcie mają wpływ na wartości odżywcze poszczególnych odmian?
Czerwone i malinowe pomidory mają trochę więcej likopenu niż żółte i zdecydowanie więcej niż zielone. Zielone z kolei najwięcej chlorofilu - zielonego barwnika roślin, który również jest silnym antyoksydantem i korzystnie wpływa na dotlenienie komórek.
Zawartość pozostałych składników odżywczych, w tym szczególnie potasu, witaminy C i błonnika jest zbliżona w pomidorach czerwonych, malinowych i żółtych. Kształt i wielkość nie mają znaczącego wpływu na wartość odżywczą poszczególnych odmian.
Najmniej witamin i minerałów pozyskamy wybierając zielone pomidory, które mają jednocześnie najwyższą zawartość tomatyny. Dlatego zielone pomidory nie powinny być zjadane na surowo, zwłaszcza w dużych ilościach. Dodane do sałatki, w której będzie ocet balsamiczny mogą wywołać ból głowy. Zielone pomidory są doskonałe do smażenia i duszenia. Wysoka temperatura dezaktywuje szkodliwą tomatynę.
Najsmaczniejsze i najcenniejsze odżywczo są zawsze te, które rosną w naturalnych warunkach. Wykarmione słońcem intensywnie pachną, a zapach jest zapowiedzią uczty dla kubeczków smakowych.
Czytaj również: Najgorszy czas na kiszenie ogórków. Zepsują się błyskawicznie
Pomidory - które na surowo, a które do przetwarzania?
Zakupu pomidorów warto dokonywać z uwagi na ich przeznaczenie. Do zjadania na surowo, zarówno solo, jaki i w połączeniach z innymi warzywami najlepiej wybierać:
- pomidorki koktajlowe
- daktylowe
- malinowe
- paprykowe
- tygrysie
- żółte i pomarańczowe
Do smażenia warto kupić pomidory:
- zielone
- daktylowe lub podłużne (paprykowe, śliwkowe, rzymskie). Podłużne są też dobrym wyborem do suszenia
Najlepszą opcją na sos, przecier i ketchup są:
- bawole serca
- pomidory o podłużnym kształcie
Sprawdź również: Czym pryskać pomidory? Babciny odgrzybiacz za grosze