Prosty przepis na stryki. Placki ziemniaczane po śląsku smakują obłędnie

Czy wiesz, co kryje się pod nazwą krepel lub buchta? Kuchnia śląska potrafi zadziwić nie tylko nazwami, ale też zachwycić recepturami na smaczne i sycące dania. Na najbliższy obiad przygotuj stryki, czyli placki ziemniaczane po śląsku, które zachwycą chrupkością i złocistym kolorem. W przepisie może zaskoczyć cię jeden składnik, ale jeśli będziesz trzymać się naszych instrukcji, bez trudu zafundujesz sobie wyborny obiad.

Trudno znaleźć kogoś, kto nie skusiłby się na pyszne placki ziemniaczane
Trudno znaleźć kogoś, kto nie skusiłby się na pyszne placki ziemniaczane123RF/PICSEL

Dobre placki ziemniaczane, czyli jakie?

Kultura śląska jest wypadkową najróżniejszych wpływów. W kulinariach znajdziemy więc rozwiązania znane w innych regionach Polski, ale istotnie czerpały także z kuchni Niemiec, Austrii i Czech. Potrawy charakterystyczne dla Śląska słyną z tego, że są obfite i sycące, więc placki ziemniaczane idealnie wpisują się w ten obraz.

A jakie powinny być idealne placki ziemniaczane? Usmażone na złocisty kolor są chrupiące, ale jednocześnie skrywają puszysty miąższ. Nie mogą rozpadać się na patelni ani przesadnie ociekać tłuszczem. Do placków ziemniaczanych używaj mączystych ziemniaków typu B lub C. Smaż je zawsze na porządnie rozgrzanym tłuszczu.

Sięgnij do receptur kuchni śląskiej, by przyrządzić domowe placki ziemniaczane
Sięgnij do receptur kuchni śląskiej, by przyrządzić domowe placki ziemniaczane123RF/PICSEL

Stryki: Jak się robi placki ziemniaczane po śląsku?

Na pierwszy rzut oka lista potrzebnych składników nie wyróżnia się niczym szczególnym. Uwagę może jednak zwrócić mleko dodawane do ziemniaczanej masy. Podejrzewamy, że dla niejednego kucharza okaże się to niespodzianką.  Dzięki niemu wnętrze gotowych placków będzie jeszcze delikatniejsze i sprawi, że będą rozpływać się w ustach. Jednocześnie ich wierzch stanie się kuszący i złocisty. Czas wejść do kuchni! Prezentujemy sprawdzony przepis na stryki - placki ziemniaczane.

Lista składników:

  • 1 kg surowych ziemniaków,
  • 1 mała cebula,
  • 1 jajko,
  • 4 łyżki pszennej mąki,
  • 3 łyżki mleka,
  • olej do smażenia - doskonale sprawdzi się olej rzepakowy o wysokiej temperaturze dymienia,
  • sól i pieprz do smaku wedle uznania.

Jak się robi placki ziemniaczane? Instrukcja krok po kroku

  1. Ziemniaki oczyść z resztek ziemi, obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
  2. Cebulę pokrój w drobną kostkę.
  3. Do kartofli z cebulą dodaj jajko, mąkę, mleko i przyprawy. Wymieszaj.
  4. Na patelni rozgrzej olej i smaż placki z każdej strony na złoty kolor.
  5. Po zdjęciu z patelni ułóż je na chwilę na ręczniku papierowym, aby usunąć nadmiar tłuszczu.
Przepis na placki ziemniaczane wykorzystaj jako pomysł na obiad
Przepis na placki ziemniaczane wykorzystaj jako pomysł na obiad123RF/PICSEL

Z czym podać placki ziemniaczane? Śląskie dodatki i nie tylko

Najwięksi miłośnicy placków ziemniaczanych uważają, że nie potrzebują one towarzystwa i świetnie smakują bez żadnych dodatków. Mimo wszystko kuchnia to odpowiednie miejsce na eksperymenty. Jeśli chcesz podać styrki w śląskim stylu przygotuj do nich... sos pomidorowy. W tym regionie Polski często podaje się je również solidną porcją śmietany albo na słodko - z cukrem.

Lubianym połączeniem są także placki ziemniaczane z sosem grzybowym. Pieczarkowy czy kurkowy? Wybór należy do ciebie. Znane i lubiane są placki z gulaszem. By nadać im nieco bardziej wykwintny charakter, udekoruj je kleksem śmietany i wędzonym łososiem. Rybnym i smakowitym akcentem jest również wędzony pstrąg serwowany razem z twarożkiem. Jak widać, placki ziemniaczane za każdym razem mogą stać się bazą nietuzinkowego posiłku.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas