Rosną jak na drożdżach, a nie mają ich w sobie. Mama dziwi się, że wychodzą tak pyszne
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Czy da się przygotować idealnie rumiane racuchy bez grama drożdży i nadmiaru oleju? Z całą mocą odpowiadamy – da się! Choć może wydawać się, że nigdy nie dościgniemy efektami placuszków podawanych przez babcie, zdradzamy proste patenty, które przybliżą nas do ideału. Bez wyrastania i długiego czekania, w kilka minut możemy rozkoszować się chrupiącymi racuchami. Jak je zrobić? Podpowiadamy.
Spis treści:
Co zamiast drożdży do racuchów?
Klasyczne ciasto na racuchy przygotowuje się z użyciem świeżych drożdży. Należy wkruszyć je do miski, wymieszać z cukrem, mąką i ciepłym mlekiem. Po ok. 20 minutach zaczyn jest gotowy do dalszego łączenia z pozostałymi składnikami oraz ponownego wyrastania. Taka metoda, choć efekt wychodzi wyjątkowo smakowity, ma jedną wadę. Wymaga od nas uzbrojenia się w cierpliwość na czas podwajania objętości.
Jeśli chcemy szybciej cieszyć się smakiem racuchów, możemy wyeliminować drożdże, a zastąpić je innymi składnikami. Jak usmażyć racuchy z jabłkami bez drożdży? To o wiele szybszy sposób, w którym nie tracimy czasu na wyrastanie ciasta. Wystarczy, że świeże drożdże zastąpimy sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Wymieszane składniki, wzbogacone o pokrojone jabłko, od razu nadają się do smażenia.
Smażenie racuchów z jabłkami - proste zasady
Miękkie i nasiąknięte tłuszczem racuchy to efekt, jakiego raczej nie chcemy zobaczyć na talerzu. Wiele osób skarży się na to, że ciasto na smakowite racuchy z jabłkami niczym gąbka chłonie olej wykorzystywany do smażenia. W ten sposób nie tylko stają się pozbawione smaku, ale dodatkowo stanowią obciążenie dla żołądka. Jak smażyć racuchy, by nie chłonęły tłuszczu? Okazuje się, że cały trik tkwi w odpowiedniej temperaturze produktu.
Doświadczeni kucharze zaznaczają, że nie może być ani zbyt niska, ani za wysoka. Jeśli tłuszcz nie osiągnie odpowiedniego punktu temperatury, placki nie zdążą się szybko ściąć i zabiorą nieco tłuszczu z patelni. Z drugiej strony szalejący pod patelnią ogień sprawi, że ekspresowo się spalą. W trakcie smażenia warto wykorzystać patent, który stosowały już nasze babcie. Zanim tłuszcz rozgrzeje się na patelni, dodajmy do niego kropelkę octu. Składnik ten będzie zupełnie niewyczuwalny podczas jedzenia, a uchroni racuchy przed utonięciem w oleju.
Jak zrobić racuchy bez drożdży?
Składniki na racuchy bez drożdży
- 1 szklanka mleka
- 200 g mąki pszennej
- 1 jajko
- 2 jabłka
- szczypta soli
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- olej roślinny do smażenia
- opcjonalne dodatki: cukier puder, dżem, miód
Przygotowanie racuchów bez drożdży
- Do dużej miski wlewamy mleko, wbijamy jajko, doprawiamy solą i całość mieszamy. W kolejnym kroku do naczynia przesiewamy mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i łączymy na gładką masę.
- Jabłka myjemy pod wodą, osuszamy, obieramy i pozbawiamy gniazd nasiennych. Na tym etapie możemy pokroić je w plastry, dość grubą kostkę lub zetrzeć na tarce.
- Przygotowane owoce dodajemy do ciasta i mieszamy. Na patelnię wlewamy porcję oleju i porządnie rozgrzewamy.
- Kiedy tłuszcz się podgrzeje, za pomocą chochelki wylewamy porcję ciasta i smażymy z obu stron przez 2-3 minuty.
- Po tym czasie racuchy nabiorą idealnie złotego koloru i będą nadawały się do ściągnięcia z patelni.
- Gotowe racuchy z jabłkami bez drożdży wykładamy na talerz zabezpieczony kawałkiem ręcznika papierowego.
- Placuszki pozostawiamy na chwilę, by oddały nadmiar tłuszczu, a następnie podajemy jeszcze ciepłe, oprószone cukrem pudrem, udekorowane dżemem lub miodem. Smacznego!
Sprawdź również: