W PRL-u zajadano się nimi na potęgę. Zrobisz z zaledwie trzech składników
Oprac.: Aleksandra Tokarz
W PRL-u święciły triumfy wśród codziennego menu, konkurując o miano najsmaczniejszych z zupą „nic” czy babką ziemniaczaną. Spośród innych wyróżniał je jednak nie tylko wyjątkowy smak, ale również łatwość przygotowania. Wykonasz z zaledwie trzech składników, w mniej niż kilka minut. Skusi się nawet największy niejadek.
W PRL-u lądowały na niemal każdym stole, a ich smakiem zajadali się nie tylko dorośli. Przez długie lata były bowiem pozycją obowiązkową w menu przedszkolnych i szkolnych stołówek, zjednując sobie nawet największych niejadków.
W danym notesie kulinarnym babci królują jako błyskawiczna, sycąca i niezwykle smaczna pozycja. Jak zrobić domowe zacierki? Wystarczy kilka chwil.
Spis treści:
Jak zrobić domowe zacierki? Przepis z PRL-u robi furorę
Czasy PRL-u, kiedy kreatywność kucharek sięgała zenitu, w cenie było przygotowanie czegoś z niczego. Niektóre z powstających wówczas dań i przysmaków, na czele z makaronem z owocami czy blokiem czekoladowym, święcą triumfy aż do dzisiaj. Inne pozostały nieco zapomniane. Wśród tych drugich - domowe zacierki.
Zacierki to nic innego jak formowane palcami lub ścierane na tarce drobne kluseczki z mąki i jajek. W polskiej tradycji kulinarnej goszczą od dawna, a w niektórych wersjach, na przykład jako zacierka z mątewki - płynna, gęsta, mętna zupa z widocznymi kluseczkami i kawałkami przesmażonego boczku, są wpisane na listę produktów tradycyjnych.
Zobacz również: Mortadela, blok czekoladowy. Ile pamiętasz ze smaków PRL-u? Za 10 punktów masz tytuł mistrza
Jak zrobić zacierki z mąki i wody? Ekspresowo, ale jakże smacznie
Nazwa zacierek pochodzi od sposobu ich wykonania. By je uformować od masy, odrywa się bowiem niewielkie kawałeczki, które następnie zaciera się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Kolejno już tylko wrzuca na wodę i zajada.
Zacierki to doskonały dodatek do wielu dań. Sprawdzi się jako uzupełnienie zupy jarzynowej, kalafiorowej, fasolowej czy grzybowej, czując się świetnie także w towarzystwie gulaszu. Na talerz trafić mogą również zacierki na mleku. Wtedy staną się idealną alternatywą dla przygotowywanych codziennie śniadań.
Zobacz również: Prodiż - niesłusznie zapomniany król PRL-owskich kuchni. Co można było w nim zrobić?
Jak zrobić dobre zacierki? Babcine zacierki: przepis
Do przygotowania zacierek potrzebować będziemy zaledwie trzech składników. Wśród nich:
- 4 lub 5 łyżek mąki pszennej,
- 1 nieduże jajko,
- szczyptę soli.
Sposób przygotowania:
- Mąkę z dodatkiem soli przesiej do miseczki. Rozgarnij na boki, tworząc wgłębienie.
- Wbij jajko.
- Całość wymieszaj, a następnie zagnieć na twarde, ale elastyczne ciasto.
- Z ciasta odrywaj niewielkie kawałki, formując z nich w palcach niewielkie kluseczki.
- Wyłóż na talerzyk, przesypując niewielką ilością mąki, żeby się nie posklejały.
- Wrzuć do gotującej się, osolonej wody. Gotuj przez około 4 minuty. Gotowe!
***