Sekret doświadczonych kucharek. Wystarczą resztki wyłowione z rosołu
Co zrobić z pozostałościami po rosole, aby nie musieć ich wyrzucać? Ugotowana marchewka, pietruszka, seler czy mięso nadadzą się świetnie na smaczne potrawy, które możesz przygotować następnego dnia. Podpowiadamy, jak wykorzystać resztki z rosołu.
Jak wykorzystać warzywa z rosołu? Nie tylko warzywne kotleciki
Warzywa z rosołu można wykorzystać na wiele sposobów. Świetną opcją będzie przygotowanie warzywnych kotlecików, które można upiec w piekarniku lub usmażyć w panierce z bułki tartej. Podane z ziemniakami i sosem będą smaczną opcją na szybki obiad. Z warzyw można zrobić też zdrowe frytki. Wystarczy pokroić je w paski, obtoczyć w oliwie i przyprawach, a następnie włożyć do piekarnika na kilka minut. Ważne, aby nastawić piekarnik na wysoką temperaturę - ok. 200 st. C - wtedy warzywa złapią chrupkość.
Inna alternatywa na wykorzystanie warzyw z rosołu to wegetariańskie burgery. Marchewkę, pietruszkę, seler oraz cebulę wystarczy zblendować, dodać ulubione przyprawy, jajko odrobinę mąki, a następnie uformować placki, obtoczyć w bułce tartej i smażyć na rozgrzanym oleju. Warzywa z rosołu można również wykorzystać jako dodatek do farszu krokietów czy pierogów.
Zobacz też: Zupa z sałaty lodowej i warzyw po rosole
Co zrobić z gotowanych warzyw po rosole?
Resztki po rosole sprawdzą się też do przygotowania szybkich potraw i przekąsek dla gości - to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Warzywa z rosołu świetnie sprawdzają się np. do past kanapkowych. Można wykorzystać do tego również podsmażoną cebulę i pomidory.
Kolejna propozycja to babeczki wegetariańskie - tego typu przystawka z pewnością będzie cieszyć się zainteresowaniem na domowych imprezach. Podobnie jak pasztet na bazie pozostałości po rosole. Oczywiście można dodać do niego również mięso.
Przepisy na:
Najsmaczniejsze zupy na rosole - nie tylko pomidorówka
Może zdarzyć się też tak, że ilość rosołu, jaka została przygotowana, nie została zjedzona od razu, a kolejnego dnia domownicy mają ochotę na inną zupę. Nic trudnego - na bazie rosołu szybko przygotujesz wiele smacznych zup. Pomidorówka to już klasyk. Wystarczy dodać tylko przecier pomidorowy, makaron lub ryż i pyszna zupa gotowa.
Na rosole można też przygotować zupę cebulową, gulaszową, ogórkową czy krupnik. Wszystko w zależności od preferencji.
Zobacz również: Zupa pomidorowa na rosole
Co zrobić z mięsem po rosole?
Po zagotowaniu rosołu pozostają nie tylko warzywa, ale również mięso - najczęściej jest to kurczak. Wiele osób decyduje się zapiec udka z przyprawami w piekarniku i podać do drugiego dania w towarzystwie ziemniaków oraz surówki. To świetny sposób na niemarnowanie jedzenia, ale opcje są też inne. Co jeszcze można zrobić z warzywami i mięsem z rosołu?
- Mięso po rosole, zarówno drobiowe, jak i wieprzowe czy wołowe możesz wykorzystać również do przyrządzenia galarety. Ta przekąska jest bogatym źródłem witamin i kolagenu, która sprawdzi się na rodzinnych imprezach.
- Mięso z rosołu, podobnie jak warzywa można także wykorzystać do zrobienia wspomnianych wcześniej przekąsek - pasztetu, pasty kanapkowej, ale również dań głównych - kotletów mielonych czy pieczeni. Nasycone aromatem z warzyw będą smakowały wyśmienicie.
- Z mięsa pozostałego po rosole przygotować też można bez trudu farsz do pierogów, uszek czy krokietów.
- Mięso wołowe po rosole będzie idealnie nadawało się do burgerów, które w towarzystwie świeżych warzyw i chrupiącej bułki możesz zjeść kolejnego dnia.
Jak widać, opcji jest bardzo wiele, zachęcamy więc do niemarnowania jedzenia i wykorzystywania resztek po rosole wedle gustu.
Czytaj także: Kołduny: pierożki z mięsem po rosole