Sekretny składnik na ciasto do naleśników. I wcale nie chodzi o wodę gazowaną
Oprac.: Łukasz Piątek
Naleśniki to jedna z najpyszniejszych i najłatwiejszych potraw do przygotowania, którą najczęściej serwuje się na śniadanie w formie „na słodko”, ale może ono stanowić również wykwintne, wytrawne danie z mięsnym nadzieniem. Jednak, żeby cieszyć się doskonałym smakiem ciasta naleśników, warto poznać pewien sekretny składnik, dzięki któremu będą one niezwykle sprężyste i puszyste. I wcale nie chodzi o gazowaną wodę mineralną.
Dlaczego ludzie uwielbiają naleśniki?
"Filet jest tani, zdrowy i można go szybko przyrządzić. Tak że trzy plusy i żadnego minusa" - swego czasu opowiadała jedna z uczestniczek pewnego programu telewizyjnego. Niemal identycznie jest w przypadku naleśników, ale nie będziemy upierać się, że to naleśnik z jakiegoś oceanu czy z Indii.
Pewne jest jedno - naleśniki jada się w każdym zakątku świata, gdyż są... tanie i można je szybko przyrządzić. Jednak, jak to w życiu bywa, naleśnik naleśnikowi nierówny, dlatego warto poznać pewien trik, który sprawi, że ciasto naleśnika nabierze doskonałej tekstury.
Naleśniki przygotowuje się zazwyczaj z mąki, jajek oraz mleka. Niestety w wielu przypadkach ciasto wychodzi wówczas gumowate i nie sprawia przyjemności podczas konsumpcji. Miłośnicy naleśników dodają także do mleka wodę gazowaną, co ma sprawić, że ciasto będzie lepiej napowietrzone. Rzecz jasna, jest w tym sporo racji.
Jednak istnieje jeszcze lepszy sposób, by ciasto naleśnika przypominało puszystą chmurkę wypełnioną bąbelkami. Sekret tkwi w jednym składniku.
Warto przeczytać: Przepis na cytrynowe naleśniki
Tajemniczy składnik do przygotowania naleśników
By pieścić podniebienie pysznym naleśnikiem, należy dodać do mleka wrzącej wody. Po co? Otóż wrzątek sprawia, że mąka się zaparza, co przekłada się na mięciutkie i lekkie ciasto po usmażeniu.
Dodanie wrzątku może sprawić, że masa będzie rzadka, co może wzbudzić nasze obawy co do słuszności dodawania wrzącej wody. Nic bardziej mylnego. Odstaw taką masę na około 30 minut, a po tym czasie jej konsystencja będzie idealna do smażenia. Smacznego!
Zobacz również: Jak zrobić naleśniki bez mleka i mąki pszennej?