Sięgnij po owoce mahonii. Wpływają na samopoczucie i wspomagają odchudzanie!
W naszym kraju możemy spotkać głównie mahonię pospolitą, która jest idealnym krzewem do ogrodu. Na wiosnę stroją ją żółte kwiaty, a latem granatowe owoce. Jesienią wyjątkowy efekt dają purpurowe liście. Owoce mahonii mają wiele wartości zdrowotnych, dlatego wskazane jest ich regularne spożywanie. Jakie właściwości mają owoce mahonii? W jakich ilościach należy je spożywać i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Spis treści:
Kiedy można zbierać owoce mahonii?
Pierwsze owoce mahonii pojawiają się w okolicach lata, w postaci niebiesko-fioletowych jagód zebranych w kiście. Ich cechą rozpoznawczą jest szarawy nalot, a pełną dojrzałość osiągają dopiero w granicach września. Jeśli zima jest dość łagodna, owoce mahonii mogą utrzymać się na krzewie do kolejnej wiosny. W smaku są lekko kwaśne i nadają się do różnego rodzaju przetworów. Warto wcześniej przetrzeć je przez sito ze względu na pestki. Ich nadmiar może być szkodliwy, ponieważ znajdują się w nich trujące alkaloidy. Są to związki organiczne, których nie powinny spożywać dzieci i kobiety w ciąży.
Jakie właściwości mają owoce mahonii?
Prawidłowo przetworzone owoce mahonii w swoim składzie zawierają cenną witaminę C. Jej rolą w organizmie jest wspieranie układu odpornościowego. Dodatkowo jest to silny przeciwutleniacz, który pozwala chronić organizm przed szkodliwymi toksynami. Należą do nich wolne rodniki, które powodują szybsze starzenie się. Ponadto ich działanie przyspiesza pojawienia się zmarszczek i sprawia, że cera staje się matowa. W owocach mahonii znajduje się też witamina E, która chroni erytrocyty przed rozpadem. Obie witaminy wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając tym samym nawracającym krwotokom.
Poprawa samopoczucia
Owoce mahonii zawierają organiczny związek chemiczny o nazwie berberyna. Ma ona antydepresyjny potencjał, a także znacznie wycisza organizm. Dzieje się tak dlatego, że pomaga ona znacząco wpłynąć na wzrost serotoniny w mózgu. Ponadto składnik ten pozytywnie działa na pamięć i usprawnia pracę neuronów. Jego działanie wpływa też na powstawanie nowych połączeń neuronowych w mózgu.
Zmniejszenie poziomu cukru we krwi
Regularne spożywanie owoców mahonii pozwala zredukować nadmiar cukru we krwi. To również dzięki berberynie, która reguluje poziom glukozy w organizmie człowieka. Hiperglikemia, bo tak nazywa się za wysokie stężenie tego składnika, prowadzi do uszkodzenia wielu narządów. Dotyczy to szczególnie nerek, oczu, a także układu sercowo-naczyniowego. Nieleczone schorzenie może w konsekwencji doprowadzić do rozwoju cukrzycy i uszkodzenia organów. Oczywiście oprócz odpowiedniej diety, bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.
Wsparcie układu sercowo-naczyniowego
Znajdujące się w owocach mahonii związki o nazwie antocyjany, mają za zadanie uszczelnić naczynia krwionośne. Ponadto regulują pracę mięśnia sercowego i znacząco zmniejszają ryzyko pojawienia się miażdżycy. Kolejne ważne związki, które wpływają na układ sercowo-naczyniowy, to polifenole. Pomagają one w regulacji ciśnienia tętniczego, co zmniejsza ryzyko zawału. Natomiast zawarty w tym produkcie kwas chlorogenowy, obniża poziom złego cholesterolu. Po owoce mahonii powinny sięgać osoby przebywające na diecie. Wspomagają one odchudzanie i poprawiają proces przemiany materii.
W jakiej formie spożywać owoce mahonii?
Z owoców mahonii można przygotować domowe nalewki na bazie alkoholu z dodatkiem miodu. Ten słodki dodatek urozmaici kwaskowy posmak owoców. Jagody warto spożywać również w postaci koktajlu czy galaretki. Dobrze z nich przygotować przetwory na zimę, na przykład dżemy, lub potraktować jako dodatek do ciast. Po oczyszczeniu owoców z pestek, można je spożywać na surowo lub ususzyć. Owoce mahonii stanowią też świetny zamiennik cytryny.
Zobacz też: