Słodka i łagodna młoda kiszona kapusta. Przepis, w którym rozsmakujesz się latem

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Cudownie chrupiąca i lekka kiszonka o smaku lata, która pobudza jelita do sprawnej i aktywnej pracy. To cechy, które wyróżniają przetwór przygotowywany z młodej kapusty. W sklepach tradycyjnie dostaniemy woreczki lub pojemniki pełne kiszonej kapusty robionej ze starszych główek. Jeśli chcemy cieszyć się letnim rarytasem, zabierzmy się za samodzielne przygotowanie. Jak przygotować młodą kiszoną kapustę oraz ile soli do niej dodać? Podpowiadamy.

Jak ukisić młodą kapustę?
Jak ukisić młodą kapustę?123RF/PICSEL

Ile gramów soli na 1 kg kapusty do kiszenia?

Smak dobrze ukiszonej kapusty podbijają odpowiednio dobrane przyprawy. Tradycyjne przepisy nigdy nie pomijają kminku, który wpływa na lepsze trawienie, majeranku - nadającego charakterystycznego aromatu, oraz koperku, przeciwdziałającego gromadzeniu się gazów i powstawania nieprzyjemnych wzdęć. Część osób dodaje także kawałki jabłka, pokrojoną cebulę, liście laurowe czy ziele angielskie.

Choć dodatki te są ważne, kluczowym składnikiem, zaraz po kapuście, jest sól. Ile soli potrzeba na 1 kg kapusty do kiszenia? Proporcje, których trzymały się już nasze babcie, to ok. 20 g soli, wymieszane z 1 kg kapusty. Dalszy rachunek jest prosty, wystarczy pomnożyć ilość soli przez kilogramy kapusty przygotowanej do dalszego przetwarzania. W ten sposób na 5 kg warzywa przypada 100 g soli, a do 10 kg - 200 g. Pamiętajmy, by nie pomijać tego składnika w przepisie, gdyż przyspiesza wydzielanie się soku z kapusty.

Kiszona młoda kapusta - przepis pełen smaku

Do przygotowania kiszonej młodej kapusty potrzeba tylko kilku składników
Do przygotowania kiszonej młodej kapusty potrzeba tylko kilku składników123RF/PICSEL

Pyszniące się zielenią główki młodej kapusty w całości są naszpikowane cennymi dla organizmu witaminami. Włączenie jej do diety zapewnia utrzymanie właściwego poziomu witaminy C, A, K oraz B. Choć przeważnie zjada się ją na surowo lub dusi ze śmietaną i koperkiem, nic nie stoi na przeszkodzie, by ukisić młodą kapustę do słoików. Gotowa stanowi doskonały dodatek do obiadu i dań z grilla, a także bazę kapuśniaku lub składnik domowych burgerów.

Składniki:

  • 1 kg młodej kapusty
  • 2-3 marchewki
  • 1 pęczek koperku
  • 20 g soli niejodowanej
  • do smaku: pieprz i kminek

Kiszenie młodej kapusty - krok po kroku

  1. Kapustę obieramy z ciemnych oraz uszkodzonych liści. Kroimy na pół, a następnie wycinamy głąb i cienki szatkujemy.
  2. Marchewki dokładnie szorujemy - młodych okazów nie trzeba obierać. W kolejnym kroku trzemy przygotowane warzywo na tarce o grubych oczkach.
  3. Koperek myjemy pod zimną i bieżącą wodą, dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym i drobno siekamy.
  4. Kapustę, marchewkę oraz koperek przekładamy do dużej miski, zasypujemy podaną ilością soli, mieszamy i odstawiamy na ok. 1-2 godziny.
  5. Po upływie wyznaczonego czasu przechodzimy do ugniatania składników. Najlepiej potraktować je jak wyrabianie ciasta drożdżowego. Czynność powtarzamy tak długo, aż warzywa puszczą sporo soku.
  6. Do wyparzonego i osuszonego glinianego naczynia przekładamy niewielkie porcje kapusty z warzywami i dokładnie ubijamy tłuczkiem. Kiedy pokryje się sokiem, wkładamy następną część. Powtarzamy aż do umieszczenia wszystkich składników w środku.
  7. Zamkniętą kamionkę pozostawiamy na 3-4 dni w temperaturze pokojowej. Drugiego dnia sprawdzamy, czy sok zaczął się pienić. Jeśli tak, pozbywamy się nagromadzonej piany, jeszcze raz mieszamy kapustę i ponownie ją przykrywamy.
  8. Po 4 dniach młoda kiszona kapusta jest gotowa. Chcąc zatrzymać dalszy proces fermentacji, przełóżmy ją do szklanych słoików i przechowujmy w lodówce ok. 2-3 tygodnie. Smacznego!

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas