Sok z ziemniaka: Na co i jak stosować?

Ziemniak, kartofel czy pyra? Nieważne, jakiej nazwy użyjemy, warzywo zajmuje honorowe miejsce w polskich kulinariach. Dla wielu osób jest nieodzownym dodatkiem do obiadu, inni chętnie zamieniają je w złociste placki lub pomysłów na ich podanie szukają w odległych zakątkach świata. Przyzwyczailiśmy się do tego, że ziemniaka nie jada się na surowo. Czy wobec tego sok z ziemniaka może zaszkodzić? Co to za produkt i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Okazuje się, że jego lecznicze i pielęgnacyjne właściwości są nie do przecenienia.

Picie soku z ziemniaka może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i urody
Picie soku z ziemniaka może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i urody123RF/PICSEL

Jak zrobić sok z ziemniaka?

Choć wielu z nas mogło nie spotkać się z tym produktem, sok z ziemniaka jest dziecinnie prosty w przygotowaniu. Zaopatrzyć się trzeba jedynie w szklankę wody i trzy ziemniaki. Warzywa obieramy i kroimy w kostkę. Następnie wrzucamy do wysokiego naczynia, zalewamy wodą i blendujemy do momentu, aż znikną wszystkie grudki. To wszystko! Napój można przygotować w sokowirówce, wtedy dodatek wody nie będzie konieczny.

Soki do zadań specjalnychInteria.tv

Co zawiera sok z surowego ziemniaka?

Może nie brzmieć zbyt apetycznie, ale sok z popularnej bulwy to skarbnica cennych dla zdrowia substancji. Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, na co działa sok z ziemniaka, warto przyjrzeć się jego składowi, by wiedzieć, z czego wynikają dobroczynne właściwości.

Przede wszystkim znajdziemy w nim witaminę C, wspierającą odporność oraz starania o promienną, elastyczną cerę bez szpecących przebarwień. Witamina E, nazywana witaminą młodości, opóźnia procesy starzenia się skóry, ma właściwości regenerujące, stanowi też naturalny filtr UV. Sok z ziemniaka to dobre źródło witamin B1 i B2, które są niezbędne dla procesów metabolicznych i prawidłowej przemiany materii, wspierają pracę mózgu i całego układu nerwowego. W soku nie brakuje niacyny, która wspomaga regulowanie ciśnienia krwi, pracę serca, mięśni, a także wpływa pozytywnie na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu.

Skorzystaj z prostego przepisu na sok z ziemniaka
Skorzystaj z prostego przepisu na sok z ziemniaka123RF/PICSEL

Jak stosować sok z ziemniaka?

Domowy specyfik, znany doskonale w medycynie ludowej, wykazuje bardzo dobre efekty przy regularnym stosowaniu. Dla osiągnięcia pożądanych rezultatów wystarczają małe ilości, które jednocześnie nie są szkodliwe dla zdrowia. Napój spożywać możemy trzy razy dziennie pod postacią jednej łyżki przyjmowanej przed posiłkiem. Dobrze działa też wypijanie połowy filiżanki w ciągu dnia. Dla poprawy smaku można dodać odrobinę miodu lub soku marchwiowego.

Sok z ziemniaka - zastosowanie

Pora przyjrzeć się dokładniej właściwościom prostego soku z popularnej bulwy. Ich lista jest naprawdę imponująca, a produkt działa korzystnie zarówno od środka, jak i od zewnątrz.

Sok z ziemniaka na układ pokarmowy

Niewielka ilość soku działa zbawiennie na uczucie ciężkości po obfitym posiłku. Usprawnia pracę jelit, pomaga dbać o zrównoważoną mikroflorę układu pokarmowego. Dodatkowo reguluje produkcję kwasów żołądkowych, więc przynosi ulgę osobom, które zmagają się z chorobą wrzodową, refluksem i zgagą.

Sok z ziemniaka na twarz

Jak zostało wspomniane, sok z ziemniaka można nie tylko pić, ale stosować też zewnętrznie. To świetna wiadomość, gdy podejmujemy walkę z przebarwieniami, suchością skóry, zmarszczkami oraz cieniami pod oczami. Sok z ziemniaka na trądzik i wągry też działa bardzo dobrze. Można go traktować jak tonik do przemywania skóry lub regenerującą maseczkę.

Sok z ziemniaka na włosy

Nie trzeba biec na zakupy po drogeryjną wcierkę, jeśli postanowimy rozpocząć kurację przeciwłupieżową. Ziemniaczany sok to świetny początek przy tym problemie. Okaże się solidnym wsparciem dla słabych włosów, ograniczając ich wypadanie oraz stymulując wzrost nowych kosmyków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas