Świderki, kolanka, kokardki. Czy kształt makaronu ma znaczenie?
Makaron to baza wielu dań, których przygotowanie nie tylko nie jest skomplikowane, ale również nie zabierze dużo czasu. Makaron może być również ważnym składnikiem nieco bardziej wyszukanych dań, dobranych w zależności od okazji. Niezaprzeczalnie jednak – selekcja makaronu nie może być dziełem przypadku. Makarony mają bowiem wiele kształtów i różne zastosowania. Okazuje się, że wybór odpowiedniego kształtu wpływa na efekt końcowy i smak całego dania.
Świderki, kolanka, kokardki. Różnorodność kształtów makaronu może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Możliwość wyboru daje nam jednak szerokie pole do popisu. Zwykły posiłek może bowiem zamienić się w niebanalnie wyglądającą ucztę.
Włosi są w stanie wymienić przynajmniej kilkadziesiąt różnych nazw dla swoich produktów. Wśród nich spaghetti, tagiatelle, fusilli, penne, conchiglioni, pappardelle, lasagne i wiele innych.
Zróżnicowanie kształtów ma nie tylko wzbogacić wygląd dań, ale przede wszystkim - ich smak. Jak się bowiem okazuje, wybór odpowiedniego kształtu zdecydowanie wpływa na efekt końcowy.
Kształt makaronu ma znaczenie!
Przygotowując zupy i lekkie sosy powinniśmy sięgać po krótkie i cienkie makarony. Dłuższe i płaskie, np. tagiatelle, stworzone zostały do bardziej kremowych sosów, z niewielką ilością dodatków.
Makaron typu spaghetti doskonale łączy się z cięższymi, bardziej gęstymi sosami. Te mogą być również podawane z penne.
"Potrawy, które są przygotowywane na bazie lekkich sosów najlepiej komponują się z makaronem o gładkiej strukturze, na przykład cannelloni albo spaghetti. Posiłki, które zawierają sosy zawiesiste, między innymi serowe, lub carbonara, dobrze pasują do takich produktów jak "kokardki", czy "świderki" - wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem Agnieszka Piskała z Nestle Polska. "Badania włoskich naukowców potwierdziły, iż makaron typu spaghetti najlepiej smakuje z klasycznym sosem pomidorowym, a w każdej innej kompozycji nie ma takiego dobrego odbioru sensorycznego" - dodaje.
Tymczasem duże makarony, w których można umieścić dowolne nadzienie, idealne nadają się do zapiekania. Popularne świderki, kokardki czy małe muszelki świetnie łączą się z dressingiem i innymi składnikami, dlatego też często wykorzystujemy je do przygotowania sałatek.
Zobacz również: Trzy sposoby na sałatkę z makaronem
Lubisz makaron? Naukowcy mają dla ciebie świetną wiadomość
Badania opublikowane w Frontiers in Nutrition, w których przeanalizowano diety dorosłych i dzieci jedzących makaron, ujawniły wiele ciekawych informacji. Pod lupę wzięto związek między spożyciem makaronu, niedoborem składników odżywczych oraz jakością diety w porównaniu do spożycia produktów innych niż makaron. Na podstawie analizy naukowcy zidentyfikowali szereg pozytywnych wzorców, w tym między innymi lepszą ogólną jakość diety i mniejsze ryzyko wystąpienia niedoborów kwasu foliowego, żelaza, magnezu i błonnika pokarmowego.
Dodatkowo spożycie makaronu u dorosłych kobiet wiązało się ze zmniejszeniem obwodu talii, masy ciała i wskaźnika masy ciała (BMI).
Czy makaron jest zdrowy?
Okazuje się, że makaron jest zdecydowanie zdrowszy, niż nam się wydaje. Skąd błędne myślenie, jakoby makron nie był zdrowym produktem? Pojawiło się ono w kontekście stosowania diety odchudzającej, podczas której można spotkać się z opinią, że makaronu, szczególnie w klasycznej wersji, powinno się unikać jak ognia. Tymczasem wcale nie jest on aż tak kaloryczny. Przy planowaniu posiłków należy jednak uwzględnić fakt, że makaron jest głównie źródłem węglowodanów.
Częściej warto sięgać po, bogate w witaminy i składniki mineralne, makarony pełnoziarniste. Nawet jeśli uwielbiamy klasyczny makaron, warto, przynajmniej raz na jakiś czas, wybrać taki z innej mąki czy też warzyw strączkowych. Urozmaicona dieta jest bowiem jednym z filarów zdrowia i dobrego samopoczucia.
***
Zobacz również: