Wielkanocny barszcz biały. Na czym gotować potrawę, by sama znikała z talerzy?
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Często stawia się go obok żurku, jako drugą najpopularniejszą potrawę wielkanocną. Barszcz biały powstaje na bazie o wiele delikatniejszego zakwasu pszennego, a charakterystycznego smaku dodają mu dobrze skomponowane składniki. W zupie nie może zabraknąć białej kiełbasy, skwarków z boczku, czosnku oraz sporej porcji świeżego chrzanu. Jak przygotować świąteczny przysmak w domu? Podpowiadamy.
Spis treści:
Barszcz biały - charakterystyczne przyprawy
Żur, żurek i barszcz biały to dla wielu osób nadal określenie jednej i tej samej zupy. Okazuje się jednak, że choć występują wymiennie, oznaczają trzy zupełnie różne dania. Barszcz biały to zupa tradycyjnie podawana w Wielkanoc. Podaje się ją na zakwasie lub wywarze mięsnym, z dodatkiem suszonych grzybów i białej kiełbasy. Sukces w przygotowaniu wyśmienitego barszczu białego w dużej mierze zależy od użytych składników głównych, jednak nie należy zapominać także o przyprawach.
Dzięki jakim kompozycjom uzyskamy idealnie zbalansowany smak? Doświadczeni kucharze wskazują na kilka kluczowych dodatków. Na liście znalazły się przede wszystkim:
- woda z kiszonych ogórków lub kapusty,
- ocet spirytusowy,
- cukier,
- majeranek,
- liść laurowy,
- ziele angielskie,
- czosnek,
- korzeń chrzanu.
Na jakim mięsie ugotować barszcz biały?
Czy każdy gatunek mięsa sprawdzi się podczas przygotowywania garnka pełnego parującego i aromatycznego barszczu białego? Osoby o większym doświadczeniu kulinarnym jasno wskazują, że najlepiej wybrać się po mięso wędzone. W sklepie poprośmy o porcję żeberek wieprzowych, wędzonego boczku lub chłopskiej wędzonki.
Sekretem udanej zupy jest także solidny zakwas. Możemy ułatwić sobie zadanie i kupić gotowy w butelce lub przygotować go samodzielnie. Sam przepis nie wymaga wybitnych umiejętności kulinarnych. Potrzebujemy jedynie zgromadzić:
- 2 szklanki mąki pszennej,
- 1 litr przegotowanej wody,
- czosnek i liść laurowy do smaku.
Przygotowanie zakwasu
- Zaczynamy od wyparzenia słoika, w którym nasz zakwas będzie dojrzewał, a następnie dokładnie go suszymy.
- Do przygotowanego naczynia wsypujemy mąkę i dolewamy ciepłą wodę. Dodajemy przyprawy według uznania, delikatnie mieszamy i odstawiamy słoik w suche i ciepłe miejsce.
- Zakwas na barszcz biały kisimy aż do momentu, w którym ze słoika zacznie wydobywać się kwaskowaty zapach.
- Gotowy zakwas przechowujemy w lodówce nie dłużej niż przez 10 dni.
Barszcz biały - wielkanocny przepis
Na wielkanocnym stole królują nie tylko sałatki jarzynowe, babki i mazurki, ale przede wszystkim pyszniący się w wazie barszcz biały. Przygotowany na aromatycznym zakwasie i wywarze z wędzonego boczku i warzyw. Serwowany z jajkiem na twardo i świeżym pieczywem sprawia, że święta smakują wyśmienicie.
Składniki na barszcz biały
- 800 ml zakwasu domowego lub z butelki
- 1,5 l wody
- 150-200 g wędzonego boczku
- 4 białe kiełbasy
- 80 ml śmietany 18%
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 3 suszone grzyby
- 1 łyżka majeranku
- 1 zmiażdżony ząbek czosnku
- ½ selera
Do podania
- pieczywo
- jajka na twardo
- natka pietruszki lub koperek
Przygotowanie barszczu białego
- Boczek kroimy w kostkę, wrzucamy do garnka o grubym dnie i podsmażamy bez użycia tłuszczu. Kiedy skwarki się zarumienią, dodajemy umyte i pokrojone warzywa, grzyby oraz całe kiełbaski.
- Całość zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem na średnim ogniu przez ok. 35-40 minut. Po upływie wyznaczonego czasu wyciągamy z wywaru warzywa, a kiełbasy odkładamy na osobny talerz.
- Do pozostałego w garnku wywaru dolewamy zakwas, a po zagotowaniu doprawiamy solą, pieprzem i łyżką majeranku.
- W miseczce łączymy ze sobą kwaśną śmietanę i chochlę zupy. Po dokładnym rozmieszaniu wlewamy miksturę do garnka.
- Teraz wystarczy całość ponownie zagotować, a następnie podawać w głębokim talerzu z jajkiem na twardo, plasterkami białej kiełbasy i pieczywem. Smacznego!
Sprawdź również: