Wielkanocny wypiek nie będzie klapą. Jak wybrać najlepszy typ mąki?
Numer na opakowaniu nie jest bez znaczenia. Mówi nie tylko o zawartości składników odżywczych, czy stopniu zmielenia. Podpowie ci, do których potraw dana mąka nada się najlepiej: biszkopt będzie puszysty jak chmurka, a makaron nie będzie się sklejał podczas gotowania. Jeśli chcesz osiągnąć perfekcję i zachwycić bliskich przy wielkanocnym stole, koniecznie zapoznaj się z naszym praktycznym przewodnikiem po typach mąki.

Spis treści:
Różne typy mąki - co oznaczają numery na opakowaniach?
Typy mąki pokazują nam, ile substancji mineralnych znajduje się w danym produkcie. Ich źródłem są łupiny, czyli zewnętrzne części ziarna. To tam znajdują się cenione składniki odżywcze, takie jak:
- sole mineralne,
- błonnik pokarmowy,
- witaminy z grupy B,
- kwas foliowy,
- cynk,
- magnez,
- żelazo.
Mąki po zmieleniu są oczyszczane z łupek, które nazywane są "popiołem". Im jest ich mniej, tym oznaczenie na opakowaniu będzie niższe, czyli: całkowicie oczyszczona mąka będzie oznaczona 00, a mąka z największą zawartością wszystkich substancji odżywczych to mąka razowa typ 3000. Nie każda mąka będzie nadawała się do typu wypieku, który mamy w planach przyrządzić właśnie ze względu na swoje właściwości. Sprawdź, który typ mąki wybrać do biszkopta, a który do wypieku chleba.
Mąka typ 00
Kompletnie oczyszczona mąka, niemal bez śladu popiołu. Wypieki sporządzane na tego typu mące są wyjątkowo lekkie, puszyste i pięknie wyrastają. To najbardziej ceniony produkt, który najchętniej wykorzystuje się do przygotowania puszystego spodu pizzy w stylu włoskim.
Mąka typ 450
Popularny rodzaj mąki, często nazywana tortową. Sama nazwa nie jest przypadkowa: to jej najczęściej używa się w cukiernictwie do sporządzania biszkoptów, które są podstawą tortów. Doskonale sprawdzi się do pozostałych słodkich wypieków, jeśli zależy nam, by ciasto było puszyste i lekkie.

Mąka typ 500
Prawdopodobnie najpopularniejszy typ mąki, znany też pod nazwą: krupczatka, wrocławska czy poznańska. Nadaje się do najpopularniejszych "codziennych" zastosowań. Świetnie wyjdą naleśniki, kluski, omlety, makarony. Ale także ciasta kruche, na przykład na wielkanocny mazurek czy babka piaskowa lub muffinki.
Mąka typ 550
Nazywana mąką luksusową jest podstawą udanych ciast drożdżowych, racuchów, pączków. Można spróbować przygotować z niej spód do pizzy, ale znacznie lepszy wyjdzie z kolejnego typu mąki.
Mąka typ 750
Z tego typu mąki wychodzą doskonałe chleby, dlatego nazywa się ją mąką chlebową. Polecana jest także właśnie do wspomnianych wcześniej spodów do pizzy, bo ciasto wychodzi odpowiednio napowietrzone i elastyczne, nie rwie się i jest odpowiednio chrupkie z zewnątrz.
Mąka typ 1400, 1850, 2000, 3000
Mąka razowa jest uznawana za najzdrowszą, ale nada się jedynie do przygotowania pełnoziarnistego chleba czy bułek oraz do sporządzenia naturalnego zakwasu.