Właściwości lecznicze kurkumy oraz jej zastosowanie w kuchni

Kurkuma to przyprawa znana ludziom od wieków. Jest powszechnie stosowana w kuchni Wschodniej, szczególnie w Azji, chociaż coraz częściej wykorzystuje się ją również w kuchni polskiej jako przyprawa do różnego rodzaju mięs. Kurkuma jest tak naprawdę rośliną i pochodzi z rodziny imbirowców, jednak większości z nas, znana jest jako żółty proszek, który otrzymuje się przez gotowanie, a następnie suszenie rośliny. Kurkuma ma szereg zastosowań, które możemy wykorzystać, aby zadbać o swoje zdrowie oraz załagodzić stany zapalne występujące w organizmie. Brzmi ciekawie, prawda? Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak możemy wykorzystać kurkumę w kuchni i nie tylko.

kurkuma
kurkuma© Photogenica

Do czego wykorzystujemy kurkumę w kuchni?

kurkuma wlaściwości
© Photogenica

Oczywiście kurkumę wykorzystujemy w kuchni jako przyprawę do ryb, mięs, sosów, owoców morza, ryżu czy do różnego rodzaju bulionów, aby nadać mu charakterystyczny smak. Mielona kurkuma to również doskonały dodatek do duszonych potraw z dużą ilością świeżych warzyw. Jaki smak ma kurkuma? Jak wiadomo pochodzi ona z rodziny imbirowców, więc jej smak i zapach będzie zbliżony do imbiru, który w smaku jest gorzkawy i korzenny.

Kurkuma, a wzmacnianie odporności

Naukowcy odkryli, że kurkuma powoduje zwiększenie poziom peptydu w organizmie, który pomaga zapobiegać infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Jeśli jednak infekcja się już rozwinie, możemy użyć kurkumy w celu wyleczenia infekcji. Istotnym elementem jest to, że kurkuma sama w sobie ma właściwości, które hamują namnażanie się wirusów, pomagają nam szybciej wrócić do zdrowia oraz zapobiegają ponownemu zakażeniu.

Czy kurkuma pomaga w walce z rakiem?

kurkuma
© Photogenica

Kurkuma zawiera bardzo cenny składnik jakim jest kurkumina. Wiele badań przeprowadzonych przez naukowców dowodzi, że kurkuma ma działanie przeciwzapalne i może być bez problemu stosowana w profilaktyce i leczeniu nowotworów takich jak rak skóry, płuc, przełyku, żołądka, trzustki, prostaty, szyjki macicy i piersi. Dodatkowo kurkuma pomaga niwelować skutki uboczne leków przyjmowanych w trakcie chemioterapii, które są bardzo uciążliwe dla osób chorych.

Jak kurkuma wpływa na pracę naszego mózgu i zdrowe oczy?

Na pewno nie wpadlibyście na to, że kurkuma pomaga naszemu mózgowi lepiej i szybciej przetwarzać informacje z zewnątrz. W kurkumie jest pewna substancja o nazwie tumeron, która pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych oraz wspiera regenerację mózgu po wystąpieniu jakiegoś urazu związanego na przykład z wypadkiem. Istotny jest również fakt, że roślina zawiera wiele witamin i składników odżywczych, które wspomagają nasz wzrok! Kurkumę powinni spożywać pacjenci chorujący na jaskrę oraz zespół suchego oka.

Wiele innych ciekawych zastosowań kurkumy

jak działa kurkuma
© Photogenica

Kurkuma ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu jest doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry. W rzeczywistości jest ona wykorzystywana przez kobiety w Indiach i Pakistanie. Podobno pastę z kurkumy nakłada się na ciało panny młodej, a następnie się ją zmywa, rytuał ten ma na celu wyrównać koloryt skóry. Ostatnio naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że kurkuma pomaga ukoić ból związany z zapaleniem stawów i jest bardzo przydatna w leczeniu poparzeń skóry. Jak więc widzimy kurkuma ma wiele ciekawych zastosowań, o których zapewne nie mieliście pojęcia!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas