Włosi wierzą, że przynosi bogactwo. Lenticchie – noworoczny przysmak na dostatek
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Kuchnia włoska to jedna z najpopularniejszych kuchni europejskich. W drodze na podium gonią ją tylko potrawy wywodzące się z tradycji francuskiej. Włosi chętnie opierają swoje przepisy na dużej ilości warzyw, przede wszystkim pomidorów, cebuli oraz czosnku, a także oliwie czy owocach morza. Początek stycznia to czas, kiedy we włoskich kuchniach króluje lenticchie, danie na bazie soczewicy, które ma gwarantować pomyślność w Nowym Roku.
Spis treści:
Lenticchie w kulturze włoskiej
Przełom grudnia i stycznia to nie tylko czas przygotowań do świąt, ale także zapowiedź sylwestrowych szaleństw i wchodzenia w Nowy Rok z energią i planami do zrealizowania. W tym czasie nie tylko polskie stoły uginają się od przepysznego jedzenia. Na włoskich przyjęciach lub spotkaniach z rodziną, zwłaszcza tych w rejonie Kalabrii i Sycylii, nie może zabraknąć lenticchie.
We włoskich wierzeniach ludowych przysmak utożsamiany jest z dostatkiem finansowym oraz szczęściem mającym nie opuścić spożywających go osób przez najbliższe 12 miesięcy. Dlaczego akurat lenticchie powiązano z bogactwem? Wszystko za sprawą obecnej w daniu soczewicy, której ziarenka przypominają niewielkie i złociste monety.
Włoska potrawa z soczewicy - co kupić?
Lenticchie częściowo możemy zaliczyć do zup, choć nie do końca. Oryginalne włoskie danie konsystencją bardziej przypomina gęsty gulasz. Danie wymaga tylko kilku podstawowych składników, jednak jego przygotowanie może być czasochłonne i wymaga odpowiedniego zbalansowania składników oraz dobrania czasu przyrządzania soczewicy.
Składniki:
- 250 g surowej soczewicy
- 30 g pokrojonego w kostkę boczku
- 1 duża cebula
- 1 seler
- 1 marchewka
- 1 liść szałwii
- 400 g pulpy pomidorowej
- oliwa z oliwek extra virgin
- sól i pieprz do smaku
Jak przygotować przysmak w domu?
- Zaczynamy od włożenia soczewicy do miski, następnie zalewamy ją zimną wodą i pozostawiamy do namoczenia na kilka godzin.
- Po tym czasie osuszamy ziarna, wkładamy do czystego garnka, napełniamy zimną wodą i gotujemy przez godzinę.
- Cebulę, selera oraz marchewkę obieramy i kroimy w bardzo drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy trzy łyżki oliwy, które doprawiamy liściem szałwii.
- Na skwierczącą oliwę wrzucamy boczek oraz warzywa i podgrzewamy przez 10 minut. Kolejno dodajemy pulpę pomidorową, dosypujemy sól oraz pieprz i pozostawiamy na niewielkim ogniu na 15 minut.
- Ugotowaną i odcedzoną soczewicę dodajemy do reszty składników, dokładnie mieszamy i smażymy jeszcze przez 10-15 minut. Lenticchie podajemy na ciepło. Smacznego!
Sprawdź również: