Wyróżnia się nie tylko nazwą. Keselica to pyszny smak i bukiet aromatów
Keselica, nazywana również kysielnicą lub kysyłycią, to pyszna i pożywna zupa, która została na listę produktów tradycyjnych w kategorii gotowe dania i potrawy w woj. dolnośląskim. Czym charakteryzuje się zupa i czy jest prosta w przygotowaniu?
Keselica - jak wygląda i smakuje tradycyjna zupa z Dolnego Śląska?
Na stronie resortu Rolnictwa i Rozwoju wsi czytamy, że keselica to gęsta polewka z widocznym listkiem laurowym, zielem angielskim, ziarnami czarnego pieprzu oraz kminku. Na talerzyku obok podaje się ziemniaki ugotowane w całości bez łupinek. Na ziemniakach powinna być widoczna omasta z tłuszczu z przysmażoną cebulką.
Zupa przygotowana wedle tradycyjnego przepisu powinna mieć płynną, gęstą konsystencję i jasnobeżowy kolor. Keselica ma charakterystyczny, kwaskowaty smak, z wyraźnie wyczuwalnymi nutami kminku, liści laurowych i czosnku. Zupa może przypominać żurek lub barszcz biały, ale nie zawiera kiełbasy i jajek. Keselica nazywana jest również żurem łemkowskim.
"Żur łemkowski zwany keselicą, kysielnicą lub kysyłycią wytwarzany jest w sposób tradycyjny przez Łemków osiadłych w Przemkowie i okolicach, nieprzerwanie od 1947 r. Łemkowie spożywają go podczas świąt wielkanocnych i bożonarodzeniowych, podczas uroczystości rodzinnych lub lokalnych oraz we wszystkie postne dni (np. podczas czterdziestodniowego postu przez Wielkanocą)" - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi.
Keselica - przepis
Do przygotowania keselicy potrzebujemy następujących składników:
- 4 liście laurowe,
- 2 łyżki oleju,
- 1 cebula,
- 1 kg ziemniaków.
Zakwas:
- 30 g świeżych drożdży,
- 2 łyżeczki mąki pszennej,
- 0,5 szklanki letniej wody.
Zupa:
- 8 ziaren czarnego pieprzu,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 szklanki płatków owsianych,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 2 liście laurowe,
- 1,5 l letniej wody,
- 1 łyżeczka mielonego kminku,
- sól,
- biały pieprz mielony.
Przygotowanie zupy zaczynamy od zrobienia zakwasu. W naczyniu umieszczamy drożdże, zalewamy je letnią wodą, wsypujemy mąkę pszenną, całość dokładnie mieszamy i odkładamy na 30 minut w ciepłe miejsce.
Do garnka wlewamy 1,5 litra wody, dodajemy wcześniej przygotowany zakwas, mąkę oraz płatki owsiane. Całość dokładnie mieszamy. Garnek przykrywamy talerzem lub przykrywką i odstawiamy na dwa dni w ciepłe miejsce.
Po dwóch dniach garnek stawiamy na palniku i włączamy średni ogień. Wsypujemy mielony kminek, liście laurowe i posiekany czosnek. Do smaku szczypta soli, białego pieprzu, mieszamy i gotujemy przez ok. 25 minut pod przykryciem.
Ziemniaki gotujemy do miękkości, przekładamy na osobny talerz i okraszamy drobno posiekaną i zrumienioną na patelni cebulką. Zupę podjemy, przyozdabiając ją grubo mielonym pieprzem i listkiem laurowym.
Warto wiedzieć: Szybki ratunek dla przesolonej zupy. Wystarczy zaledwie 15 minut