Zajadaj na diecie, bez obaw o efekt jojo. Mocno czekoladowe ciasto z kaszy jaglanej
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Wydawać by się mogło, że na diecie redukcyjnej wszystkie słodkie desery muszą pójść w odstawkę. Nic bardziej mylnego. Wystarczy mocno kaloryczne propozycje zastąpić odchudzonymi przepisami. Jednym z nich jest fit brownie z kaszy jaglanej. Porcja takiego ciasta nie tylko dostarczy licznych składników odżywczych, ale dodatkowo zaspokoi apetyt na słodkie.
Spis treści:
Jak dobrze ugotować kaszę jaglaną?
Niewielkie, okrągłe oraz żółte ziarenka kaszy jaglanej wytwarza się z wyłuskanych kłosów, poddanych czyszczeniu i pozbawionych twardej łuski ziaren prosa. Delikatny smak produktu finalnego sprawia, że świetnie nadaje się zarówno do dań słodkich, jak i przygotowywanych na wytrawnie. Osoby, które choć raz miały styczność z kaszą jaglaną wiedzą, że jej przygotowanie potrafi być zajęciem czasochłonnym. Nieodpowiednia obróbka termiczna sprawi, że stanie się gorzka.
Jak ugotować kaszę jaglaną, żeby była dobra? Zacznijmy od trzymania się ustalonych proporcji:
- 1 szklanka kaszy jaglanej na 2,5 szklanki wody
- 1 łyżka stołowa oleju roślinnego lub masła na 100 g kaszy jaglanej
Gotowanie kaszy jaglanej na wodzie
- Przechodząc do gotowania na przykładzie jednej szklanki kaszy, wlewamy do garnka odmierzoną porcję wody, doprawiamy ją szczyptą soli i dodajemy wskazaną porcję oleju.
- Na sitko wysypujemy ziarenka kaszy jaglanej, a następnie opłukujemy je pod zimną i bieżącą wodą. To prosty sposób na pozbycie się nagromadzonej goryczki.
- Po dokładnym opłukaniu kaszy zimnym strumieniem warto przelać jej ziarenka świeżo zagotowanym wrzątkiem z czajnika.
- Kiedy woda w garnku zacznie się gotować, dodajemy do niej kaszę jaglaną, delikatnie mieszamy i przykrywamy.
- Składnik podgrzewamy na niewielkim ogniu do momentu, aż wsiąknie całą wodę. Nie powinno to zająć dłużej niż 15-20 minut.
- Jeśli chcemy, by na koniec kasza zachowała sypkość, powstrzymajmy się od jej mieszania przez cały czas gotowania.
- Kiedy kasza jaglana wchłonie wodę, ściągamy ją z palnika i pozostawiamy pod przykryciem na kolejne 10 minut. Po tym czasie składnik jest gotowy do dalszego wykorzystania.
Brownie z ugotowanej kaszy jaglanej
Porcja gotowanej kaszy jaglanej to doskonała baza do przygotowania słodkiego, sycącego, a zarazem słodkiego brownie. Delikatny posmak kompozycji przypraw korzennych sprawia, że ciężko oprzeć się pokusie sięgnięcia po kolejny kawałek.
Składniki na brownie z kaszy jaglanej
- 3 mocno dojrzałe banany
- 150 g ugotowanej kaszy jaglanej
- 50 g gorzkiej czekolady
- 2 jajka
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Fit brownie na bazie kaszy jaglanej - przepis
- Zaczynamy od ugotowania kaszy jaglanej zgodnie z przepisem podanym powyżej. Kiedy będzie już gotowa, dodajemy do niej połamaną na mniejsze kawałki gorzką czekoladę.
- Kaszę jaglaną z czekoladą doprawiamy porcją kakao oraz przyprawą korzenną do piernika i mieszamy całość aż do rozpuszczenia się kawałków czekolady.
- W osobnej misce blendujemy banany na gładką masę, a następnie wbijamy jajka, dodajemy kaszę jaglaną z czekoladą i miksujemy.
- Po uzyskaniu konsystencji bez grudek dodajemy jeszcze proszek do pieczenia, ponownie mieszamy i przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
- Foremkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 st. C i pieczemy przez ok. 35-40 minut. Gotowe brownie z kaszy jaglanej posypujemy cukrem pudrem i podajemy na ciepło. Smacznego!
Sprawdź również: