Zapewni orzechowy aromat. Oto najlepszy olej do świątecznych śledzi

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Nawet najlepszej jakości śledzie mogą być niesmaczne, jeśli podczas ich przygotowywania użyjemy niewłaściwego oleju. Zatem, który tłuszcz najlepiej sprawdzi się w przepisie z udziałem wspomnianej ryby i dlaczego odpowiedni wybór ma tak duże znaczenie?

Śledzie najlepiej smakują z dodatkiem oleju lnianego
Śledzie najlepiej smakują z dodatkiem oleju lnianego123RF/PICSEL

Który olej jest najlepszy do śledzi?

Śledzie dostępne w sprzedaży to zazwyczaj śledzie z olejem rzepakowym. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że olej rzepakowy posiada neutralny smak, a jego cena jest stosunkowo przystępna. Jeśli sami chcielibyśmy przyrządzić posiłek w postaci śledzi w oleju, wówczas warto sięgnąć po inny olej.

Odpowiednio dobrany olej do śledzi ma niebagatelny wpływ na ich smak. W zależności od tego, jakiego oleju użyjemy, może on całkowicie zdominować smak potrawy lub w subtelny sposób podbić jej walory smakowe.

Doskonałym wyborem będzie olej lniany. Taki olej sprawia, że w posiłku będzie wyczuwany, orzechowy aromat, a ponadto ryba nabierze delikatnej konsystencji, co z pewnością uprzyjemni jej spożywanie.

Ponadto olej lniany zawiera cenne kwasy omega-3 i omega-6 oraz witaminy w tym witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B, wspomaga trawienie i przyśpiesza metabolizm.

Olej lniany charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem
Olej lniany charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem123RF/PICSEL

Jak zrobić śledzie w oleju lnianym?

Śledzie przekładamy do naczynia, zalewamy mlekiem i moczymy przez całą noc. Gdy śledzie będą już odpowiednio dobrze namoczone i pozbędziemy się z nich nadmiaru soli, należy je osuszyć ręcznikiem papierowym. Śledzie kroimy na mniejsze kawałki, cebulę siekamy w piórka i sparzamy ją zagotowanym octem. Do cebuli dodajemy przyprawy - liść laurowy, sól, goździki, ziele angielskie i pieprz.

Śledzie wraz z cebulą przekładamy do słoiczka i całość zalewamy olejem lnianym. Słoik zakręcamy i odkładamy do lodówki na dwa, trzy dni, by smaki się przegryzły.

Czas na lepsze. Odcinek 3INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas