Pyszny to mało powiedziane. Śledź w rodzynkach i orzechach będzie wigilijnym hitem

Ostatnie dni przed Wigilią to czas gromadzenia zapasów, lepienia uszek, pierogów i przygotowywania ulubionych potraw. Niektórym już cieknie ślinka na myśl o idealnie wysmażonym karpiu, wyróżniającym się delikatnym mięsem w środku i chrupiącą skórką na zewnątrz. Nie wszyscy jednak z utęsknieniem czekają na porcję tej ryby na talerzu. Jeśli chcemy, by tradycji stało się zadość i danie rybne pojawiło się na wigilijnym stole, przygotujmy śledzie z dodatkiem orzechów oraz rodzynek.

Jak przygotować śledzie na słodko?
Jak przygotować śledzie na słodko?123RF/PICSEL

Śledzie z rodzynkami i orzechami

Kucharze uznają śledzia za jedną z najbardziej uniwersalnych ryb, którą można łączyć nie tylko z wytrawnymi, ale także słodkimi dodatkami. W wielu regionach Polski nie może zabraknąć półmiska ze śledziem na wigilijnym stole. Fanom słodszych kompozycji polecamy zwłaszcza wypróbowanie śledzia w towarzystwie słodkich i delikatnych rodzynek oraz chrupiących orzechów.

Składniki:

  • 200 g płatów śledziowych
  • 40 g rodzynek
  • 40 g orzechów włoskich
  • 1 cebula
  • 50 ml oleju roślinnego
  • 2 łyżeczki musztardy francuskiej
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki

Przepis krok po kroku

Rodzynki doskonale komponują się ze śledziami
Rodzynki doskonale komponują się ze śledziami123RF/PICSEL
  1. Płaty śledziowe wkładamy do miski i zalewamy wodą, pamiętając, by zmieniać ją po każdej godzinie moczenia, a rodzynki namaczamy w gorącej wodzie przez 5 minut.
  2. Filety ze śledzia wyciągamy na talerz i dokładnie osuszamy je z wody za pomocą ręcznika papierowego, po czym kroimy je w niewielkie paski.
  3. Cebulę obieramy z łupiny i kroimy w drobną kostkę, a orzechy włoskie rozgniatamy na mniejsze części.
  4. Do czystej miseczki wlewamy olej, dodajemy musztardę francuską i całość dokładnie mieszamy.
  5. W kolejnym kroku do składników dorzucamy rodzynki, cebulę, orzechy oraz natkę pietruszki, a na sam koniec dokładamy śledzie.
  6. Wymieszaną sałatkę umieszczamy w lodówce na minimum dobę. Tuż przed podaniem oprószamy ją świeżo mielonym kolorowym lub czarnym pieprzem. Smacznego!

Kto powinien uważać na jedzenie śledzi?

Mocno solona ryba nie będzie zbyt dobrym wyborem dla osób ze stwierdzonym nadciśnieniem oraz miażdżycą. Nie poleca się również podawania przysmaku małym dzieciom oraz kobietom karmiącym piersiom. Doradza się także, by kobiety w ciąży zrezygnowały z kupowania śledzi w marynatach. Tak przetworzone ryby zawierają sporo konserwantów. O wiele lepszym wyborem w tym czasie będą filety śledziowe solone, które wystarczy porządnie wymoczyć w wodzie, a następnie przygotować własny sos. Lekarze przypominają, by kobiety oczekujące dziecka nie spożywały śledzi, ani innych ryb, na surowo. Najlepiej poddać je obróbce termicznej, czyli np. ugotować, usmażyć lub upiec.

„Ewa gotuje”: Śledzie w occiePolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas