Zimą zajadaj pełnymi łyżkami. Spiżarniany smakołyk poprawi odporność i da ukojenie wątrobie

Zima nie rozpieszcza nas dostępem do świeżych warzyw, dlatego wymyślenie apetycznego dodatku do dań obiadowych staje się nieco trudniejszym zadaniem. Smakołykiem, którym zajadają się dzieci i dorośli, są buraczki tarte w słoiczkach. To świetne uzupełnienie wspólnego posiłku, które bez problemu przygotujemy na zapas. Jak zrobić wyśmienite buraczki tarte na zimę? Podpowiadamy.

Jak przyrządzić pyszne buraczki tarte na zimę?
Jak przyrządzić pyszne buraczki tarte na zimę?123RF/PICSEL

Czym doprawiać buraki, by podbić ich smak?

Samodzielnie podane buraki nie zachwycają zbyt wyrazistym smakiem. Dopiero połączenie ich z odpowiednio dobranymi przyprawami sprawia, że możemy w pełni je posmakować. Podczas obróbki termicznej warto wzbogacić je o coś kwaśnego.

Świetnie sprawdzi się świeżo wyciśnięty sok z cytryny, intensywny ocet spirytusowy lub łagodny ocet winny. Nieco wykwintności nada im także czerwone wino. Walory smakowe buraków podbija również:

  • dodatek tartego jabłka,
  • pokrojona papryka,
  • siekana natka pietruszki,
  • nieco orientalny sos sojowy,
  • goździki,
  • cząber,
  • tymianek i bazylia.

Buraczki tarte na zimę - lista zakupów

Smakołykiem, którym zajadają się dzieci i dorośli, są buraczki tarte w słoiczkach.
Smakołykiem, którym zajadają się dzieci i dorośli, są buraczki tarte w słoiczkach. ©123RF/PICSEL

Jedną z najbardziej uniwersalnych metod przygotowania buraków tartych, którymi chętnie zajadamy się zimą, jest ich ugotowanie oraz starcie na drobne wiórki. Gotowe doskonale smakują zjadane na zimno lub podgrzane w garnku, jako dodatek do mięsnego obiadu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić nimi ugotowany w domowej kuchni barszcz. Wiosną i latem wykorzystamy je do przygotowania smakowitego chłodnika.

Składniki:

  • 5 kg buraków,
  • ½ szklanki cukru,
  • 1 łyżka soli kamiennej,
  • ½ szklanki octu.

Jak przygotować tarte buraki do zimowej spiżarni?

  1. Buraki myjemy, a następnie nieobrane wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy pod przykrywką do miękkości. Może to zająć ok. 45 minut, choć czas zależy przede wszystkim od wielkości warzyw.
  2. Kiedy buraki będą gotowe, wylewamy wodę i pozostawiamy je do całkowitego ostygnięcia. Chłodne warzywa obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o drobnych oczkach.
  3. Starte buraki doprawiamy za pomocą soli, cukru oraz octu. W razie potrzeby zwiększamy porcję przypraw tak, by smak odpowiadał naszym preferencjom.
  4. Tak przygotowane buraki przekładamy do czystych i wyparzonych słoików, zakręcamy i pasteryzujemy w garnku przez 20 minut.
  5. Tuż po pasteryzacji układamy słoiki z burakami do góry dnem, przykrywamy ręcznikiem i pozostawiamy do powolnego studzenia.
  6. Słoiki wypełnione pysznymi buraczkami przechowujemy w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu, do którego nie ma dostępu wilgoć.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas