Miękkie buraki w dwa kwadranse. Prosta sztuczka z wodą
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Gotowanie dojrzałych buraków zdecydowanie odradza się osobom niecierpliwym. Zdarza się, że nawet po kilkukrotnym sprawdzaniu nadal są uporczywie twarde i nie chcą współpracować. Taki stan rzeczy psuje plany obiadowe, wzmagając poczucie głodu i podnosząc poziom podirytowania. Zamiast spędzać długie godziny przy kuchence, wprowadźmy w życie prosty trik, który skróci czas oczekiwania. Na czym polega? Zdradzamy sekret.
Czas gotowania buraków
Gotowanie dojrzałych buraków jesienią lub zimą potrafi solidnie przetestować cierpliwość domowników. Do wody wkładamy je w całości, bez obierania skórki, by podczas gotowania wytraciły jak najmniej składników odżywczych.
Pozostawienie jej na warzywach zapewnia im także zachowanie głębokiego koloru. Im starsze i większe okazy wybierzemy, tym więcej czasu spędzą w garnku. Szacowany czas wynosi godzinę, jednak bywa, że ugotowanie buraków trwa dłużej. Sprytny patent pozwala uzyskać idealnie miękkie warzywo już w 30 minut. To nie tylko oszczędność prądu i gazu, ale także szansa na szybsze wyrobienie się z obiadem.
Gotowanie buraków metodą na dwa garnki
Składniki:
- 1 kg świeżych buraków średniej wielkości
- 1 łyżka cukru
- skórka z chleba razowego
Dodatkowo:
- dwa średniej wielkości garnki
- 1,5 l wrzątku
- 1,5 l lodowatej wody
- zapas kostek lodu
Przygotowanie:
- Buraki delikatnie myjemy miękką stroną gąbki. Zbyt mocne szorowanie mogłoby uszkodzić skórkę, w której kryją się liczne cenne składniki.
- Tak przygotowane warzywa wkładamy do garnka, dodajemy skórkę z chleba oraz cukier. Całość zalewamy wrzątkiem, pilnując, by woda całkowicie je zakryła.
- Gotujemy buraki na niewielkim ogniu przez ok. 30 minut. W razie potrzeby należy uzupełnić wrzątek w garnku.
- Po upływie wyznaczonego czasu odcedzamy buraki, a następnie natychmiast przekładamy je do garnka z lodowatą wodą oraz kostkami lodu.
- W zimnej kąpieli powinny poleżeć przez 15-20 minut. Na tym etapie doznają "szoku" termicznego i zmiękną jeszcze bardziej, bez konieczności dalszego podgrzewania.
- Kiedy minie ostatnia minuta oczekiwania, wyciągamy buraki z wody, obieramy ze skórki i wykorzystujemy w domowej kuchni.
Dieta obfitująca w buraki
Dorodne buraki możemy włączyć do diety pod przeróżnymi postaciami. Bez problemu znajdziemy przepisy kuchni tradycyjnej lub bardziej nowoczesne rozwiązania, które sugerują użycie korzenia, a nawet liści. Młody burak doskonale sprawdza się w zupach, sałatkach, daniach mięsnych i warzywnych oraz, co ciekawe, wegańskich i wegetariańskich deserach. Dietetycy sugerują, by zajadać się nim także na surowo, po wcześniejszym wyszorowaniu i obraniu ze skórki. Ciekawym pomysłem na zachowanie licznych właściwości warzywa na dłużej będzie również wyciśnięcie soku.
Sprawdź również: