Żurek według Roberta Makłowicza. Nie może w nim zabraknąć jednego składnika
Żurek to jedno z najbardziej charakterystycznych dań kuchni polskiej, które ma szczególne znaczenie w tradycji wielkanocnej. To gęsta zupa na zakwasie, często podawana z jajkiem i kiełbasą, stanowiąca nieodłączny element świątecznego menu. Robert Makłowicz zdradził, czego nie może zabraknąć w żurku.
Spis treści:
Żurek - symbol Wielkanocy
Historia żurku sięga średniowiecza, kiedy był to popularny sposób na wykorzystanie resztek chleba i mięsa. Dziś żurek stał się nieodzownym elementem wielkanocnego stołu, symbolizującym obfitość i dobrobyt. Jego kwaśny smak stanowi doskonałe uzupełnienie ciężkich dań mięsnych, typowych dla świątecznego menu.
Zobacz również:
- Na andrzejki piekę proste, sprawdzone ciasto. Goście zawsze proszą o dokładkę
- Już czas! Zrób ciasto i niech leżakuje. Wyjdą najlepsze pierniczki
- To jeden z najlepszych dodatków do kilkudziesięciu dań. Bez problemu zrobisz we własnym domu
- Pięć przepisów na ciasta bez pieczenia– idealne na Boże Narodzenie i nie tylko
Przygotowanie żurku wymaga cierpliwości i czasu, ale efekt końcowy z pewnością wynagradza trudy gotowania. Kluczowym składnikiem jest oczywiście zakwas, który nadaje zupie charakterystyczny smak i aromat. Zakwas można przygotować samodzielnie, fermentując mąkę żytnią lub mieszając kwas chlebowy z wodą i mąką, ale można także zakupić gotowy w sklepach spożywczych.
Do przygotowania tradycyjnego żurku potrzebne będą również inne składniki, takie jak biała kiełbasa, boczek, ziemniaki, cebula, liście laurowe i ziarna ziela angielskiego. Wiele osób dodaje również jajka na twardo oraz śmietanę, aby zupa nabrała gładkości i kremowej konsystencji.
Robert Makłowicz i jego sekretny składnik żurku
Czego nie może zabraknąć w żurku według jednego z największych autorytetów kulinarnych w Polsce? Robert Makłowicz, który jest wielkim fanem żurku, nie wyobraża sobie tej zupy bez czosnku. Według niego to jej kluczowy składnik.
- Ja przyznam się szczerze, jeśli nie czuję intensywnego smaku czosnku w żurze, to taki żur mam za nic. To po prostu jest jakiś nędzny i straszny żureczek — tłumaczył.
Przepis na żurek według Roberta Makłowicza
Składniki:
- 0,5 kg wędzonych żeberek,
- 100 g wędzonej szynki,
- 100 g wędzonego boczku,
- 2 l przegotowanej wody,
- 0,5 l zakwasu,
- cebula,
- kilka ząbków czosnku,
- łyżka masła,
- łyżka mąki,
- łyżka majeranku,
- kilka ziarenek ziela angielskiego,
- kilka liści laurowych,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
- Przygotuj duży garnek i napełnij go wodą. Wrzuć do niego żeberka, ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj całość przez około godzinę. Na sam koniec gotowania wrzuć pokrojoną w kostkę szynkę i ziemniaki. Następnie zmniejsz ogień.
- W międzyczasie podsmaż boczek na maśle. Gdy boczek będzie lekko przypieczony, dodaj pokrojoną w kostkę cebulę. Kiedy cebula się lekko zeszkli, dorzuć przeciśnięty przez praskę czosnek oraz mąkę. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż składniki się połączą, a następnie dodaj chochlę wywaru. Gotową zasmażkę dodaj do gotującej się zupy razem z zakwasem i pozostałymi przyprawami.
- Żurek można podać z chlebem, jajkiem i białą kiełbasą. Smacznego!