Reklama

Co ubrać na procesję w Boże Ciało? Nie tylko białe ubranie

Boże Ciało to jedno z ważniejszych wydarzeń w Kościele katolickim, którego częścią jest uczestnictwo wiernych w procesji eucharystycznej. Taka sytuacja wymaga wyjątkowego ubioru. Co najlepiej więc ubrać do kościoła i na procesję?

Boże Ciało a ubiór. Jak ubrać się na procesję?

Uczestnictwo w różnych świętach kościelnych jest ważnym elementem życia każdego praktykującego chrześcijanina. Boże Ciało, czyli  uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu jest jednym ze świąt, które jest obchodzone z najwyższą czcią.

 Głównym punktem obchodów Bożego Ciała jest procesja eucharystyczna, która przechodzi ulicami miasta. Uczestnictwo w procesji traktowane jest jako publiczna manifestacja wiary.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jak też jest nazywane Boże Ciało, jest istotnym wydarzeniem, gdzie procesja wyrusza po mszy świętej do czterech ołtarzy, które ustawione są na znak czterech kierunków geograficznych.

Zobacz też: Błyskawice i grad w Boże Ciało. Niepokojące prognozy

Reklama

Po dotarciu do każdego z nich odśpiewywane są pieśni, a w trakcie  przemieszczania się kapłan niesie pod baldachimem monstrancję z Eucharystią, a ministranci okadzają ją kadzidłem.

To właśnie za kapłanem podążają w kolumnie wierni. Wizualnie Boże Ciało jest radosnym świętem, któremu towarzyszą jasne kolory, najczęściej biel, ale i złoto, a także barwne sypane dywany kwiatów.

Dlatego warto swoją stylizacją dopasować się do radosnego wydźwięku tej okazji. Często proponowane są jasne, białe kreacje, zwiewne sukienki, które jednak nie odkrywają zbyt wiele - sięgają za kolano, nie mają dekoltu i odsłoniętych ramion.

Jednak czy jest to jedyna opcja?

Co założyć do kościoła? Boże Ciało nie tylko na biało

Zarówno do kościoła, jak i na procesję warto zwrócić uwagę, by nasze ubrania:

  • Miały odpowiednią długość. Sukienka czy spódnica powinna sięgać za kolano
  • Szorty, odzież i obuwie sportowe nie powinny być przez nas wybrane
  • Wskazana jest rezygnacja z prześwitujących tkanin
  • Spod ubrania nie powinna wystawać bielizna
  • Nie eksponujemy w takich sytuacjach pępka, dekoltu, czy w nadmierny sposób ramion

Kiedy zastosujemy te proste zasady, możemy zaszaleć ze stylizacją. Dopuszczalne są wszelkie eleganckie fasony bluzek, koszul, sweterków, spodni, spódnic, sukienek, czy płaszczy lub trenczy.

W trakcie procesji pogoda może być różna, dlatego warto pomyśleć nad warstwowym ubiorem, który będziemy mogli częściowo z siebie zdjąć. Spódnica i bluzka zestawione z rozpinanym swetrem lub z trenczem będzie idealnym rozwiązaniem. Jeżeli zaś chodzi o kolory stylizacji, to nie tylko biały jest tutaj na miejscu. Wszelkie pastelowe, jasne, radosne barwy, lecz nie za krzykliwe będą jak najbardziej na miejscu.

Jasne odcienie beżu, popielu, różu to idealna alternatywa dla procesyjnej bieli.

Zobacz także: Niezwykła Polska na długi weekend! Wyjazdy z dziećmi na Boże Ciało

Warto także zwrócić uwagę na buty. Choć nie powinny być to buty sportowe, ale też nie warto wybierać niewygodnych szpilek do podążania w procesji. Eleganckie buty na słupku, lub w ogóle na płaskiej podeszwie będą idealne.

Jak nie popełnić wpadki podczas Bożego Ciała?

Faux-pas w trakcie Bożego Ciała możemy popełnić, nie tylko zakładając ubranie mające za duży dekolt lub odsłaniające więcej ciała.

Jeżeli wybierzemy stylizację w krzykliwym kolorze lub w przeciwieństwie do bieli - postawimy na czerń, zdecydowanie będziemy się wyróżniać z tłumu i to niekoniecznie w korzystny sposób.

Czerń zdecydowanie nie jest kolorem pasującym do obchodów Bożego Ciała i ją powinniśmy zostawić w szafie na inne okazje.  

Zobacz także: Co z przelewami pieniędzy w Boże Ciało? Trzeba użyć specjalnej opcji


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Boże Ciało | Procesja Bożego Ciała | moda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy