Czego nie wypada założyć na komunię? Goście wciąż popełniają te gafy

Joanna Leśniak

Opracowanie Polecamy Joanna Leśniak

Pierwsza komunia święta to wyjątkowy moment w życiu dziecka i całej rodziny. Uroczystość wymaga odpowiedniej oprawy, do której zalicza się również strój adekwatny do okazji. Choć to dzieci są w centrum uwagi, również rodzice, chrzestni i inni zaproszeni goście powinni dobrze przemyśleć swoją stylizację. Wymienić można co najmniej kilka elementów, które bez ogródek trzeba nazwać nieporozumieniem i modową wpadką.

Jak się ubrać na pierwszą komunię?
Jak się ubrać na pierwszą komunię?123RF/PICSEL

Pierwsza komunia 2024 a ponadczasowe wytyczne

Zastanawiając się nad tym, co założyć na komunię, nie kieruj się najnowszymi trendami prosto z szykownych i często nowatorskich wybiegów. Strój powinien odpowiadać charakterowi ceremonii. Jej główna część ma miejsce w kościele, dlatego stawiać należy przede wszystkim na elegancję i skromność.

Dotyczy to wszystkich gości, lecz zasad w szczególności muszą przestrzegać rodzice i chrzestni, którzy również odgrywają w tym szczególnym dniu ważną rolę. Weź pod uwagę, że pamiątki z uroczystości w postaci zdjęć czy filmów przetrwają długo. Lepiej więc stawiać na ponadczasowe, klasyczne stylizacje niż czerpać inspiracje z chwilowych trendów, które przemijają tak szybko, jak się pojawiają i nie zawsze muszą być odpowiednie jako strój na pierwszą komunię.

Jako uczestnik ceremonii musisz przestrzegać ważnych zasad w kontekście ubioru
Jako uczestnik ceremonii musisz przestrzegać ważnych zasad w kontekście ubioru123RF/PICSEL

Jak się ubrać na komunię? Szykownie i skromnie

Przede wszystkim miej na uwadze, że bohaterem tego dnia jest dziecko. To ono powinno być w centrum uwagi, więc stroje gości nie mogą być zbyt ekstrawaganckie i krzykliwe. Nawet jeśli uroczystość odbywa się w gronie rodziny, nie pozwalaj sobie na nadmierny luz. Pierwsza komunia ma charakter formalny.

Luźne ubrania czy ciuchy o charakterze sportowym być może są wygodne, ale nie pasują do okazji. Koszulki z nadrukami czy klapki są dobre na popołudniowy podwieczorek w kameralnej atmosferze, ale na pewno nie stanowią trafnego wyboru modowego na komunię.

Przesada w żadną stronę nie jest wskazana

Nie popadaj ze skrajności w skrajność. Gdy mowa o eleganckich ubraniach na komunię, w żadnym razie nie chodzi o długie suknie wieczorowe albo smokingi, które dużo bardziej pasują do wieczornego bankietu niż przyjęcia komunijnego. Unikaj typowo karnawałowego błysku, rezygnując z cekinów, błyskotek i piór.

Przepych zarówno w stroju, jak i biżuterii przyćmi istotę uroczystości i skutecznie odciągnie uwagę od dziecka, stając się przedmiotem rozmów innych zebranych przez długie tygodnie. A przecież nie o to chodzi.

Tak zrobisz fatalne wrażenie

Jednym z najgorszych pomysłów w komunijnej stylizacji są wyzywające elementy. Opięty strój, głęboki dekolt, krótkie spódnice, odkryte plecy, bardzo wysokie szpilki, kabaretki — dużo bardziej pasują do klubowej imprezy niż spotkania w gronie rodziny, którego głównym punktem jest uroczystość w kościele. Krótkie spodenki i ubrania z prześwitującymi elementami również odpadają.

Komunie odbywają się wiosną, wiec istnieje duże prawdopodobieństwo, że pogoda będzie dopisywać. Jeśli chcesz założyć sukienkę lub bluzkę z odkrytymi ramionami, na czas pobytu w kościele przygotuj szal lub marynarkę.

Tego typu strój wywoła kontrowersje na przyjęciu komunijnym
Tego typu strój wywoła kontrowersje na przyjęciu komunijnym123RF/PICSEL

Zakazane kolory w strojach na komunię

Dzieci przystępujące do komunii ubrane są w białe alby, sukienki i garnitury. Należy założyć więc, że biel jest zarezerwowana właśnie dla nich. O ile biała koszula zestawiona z elementami garderoby w innych barwach jest jak najbardziej w porządku, o tyle biała sukienka koktajlowa nie będzie na miejscu.

Styliści są zgodni, że unikać należy również jaskrawych i krzykliwych kolorów. One także są w stanie przyćmić prawdziwych bohaterów tego dnia i zwyczajnie nie pasują do uroczystości o wymiarze duchowym. W przypadku sukienek i garniturów na komunię zaleca się odrzucić czerń, która zarezerwowana jest na przyjęcia wieczorowe. Odcienie granatu i szarości będą dużo lepszym wyborem.

Prosta fryzura komunijnaInteria DIY

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas