Działa jak żelazko na zmarszczki. Włącz siemię lniane do codziennej diety i pielęgnacji

Siemię lniane to niepozorny, ale niezwykle cenny składnik kulinarny i kosmetyczny. Wspomaga prawidłowe działanie organizmu i nie może go zabraknąć w dobrze zbilansowanej diecie. Branża beauty pokochała je za właściwości pielęgnacyjne i korzyści dla urody. Jak stosować siemię lniane, by przyniosło najlepsze efekty? Dowiedz się już teraz!

Siemię lniane przywróci cerze dawny blask i spłyci zmarszczki
Siemię lniane przywróci cerze dawny blask i spłyci zmarszczki123RF/PICSEL

Właściwości i działanie siemienia lnianego

Te niewielkie ziarna lnu pospolitego charakteryzują się brązową lub lekko złotą barwą. Są zaliczane do tzw. superfoods. Zawierają mnóstwo cennych składników mineralnych i witamin, w tym:

  • cynk,
  • witaminy z grupy B,
  • wapń,
  • magnez,
  • tyrozynę,
  • kwasy omega-3 i omega-6,
  • przeciwutleniacze,
  • błonnik.

Zewnętrzne oraz doustne stosowanie siemienia lnianego działa antyoksydacyjnie, wspomaga procesy trawienne, reguluje metabolizm i obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Jest polecane szczególnie cukrzykom, ponieważ wpływa na produkcję hormonów trzustki oraz zmniejsza indeks glikemiczny potraw. Do codziennej diety powinny włączyć je kobiety, ze względu na właściwości regulujące gospodarkę hormonalną.

Stosowanie ziaren lnu na twarz

Siemię lniane wpływa na promienny i młody wygląd cery
Siemię lniane wpływa na promienny i młody wygląd cery123RF/PICSEL

Siemię lniane jest budżetowym i bardzo efektywnym sposobem na młodo wyglądającą i promienną cerę. Działa wygładzająco na zmarszczki, redukuje powstałe zaczerwienienia i podrażnienia. Łagodzi widoczne oznaki zmęczenia, odżywia skórę, a także zapobiega procesowi obumierania komórek. Regularne stosowanie siemienia wpływa na zwiększenie poziomu nawilżenia skóry. Ziarna lnu są bogatym źródłem witaminy E, potocznie nazywanej witaminą młodości, oraz lignan lnianych. Oba składniki uznaje się za naturalne antyoksydanty, chroniące przed szkodliwym działaniem i namnażaniem się wolnych rodników.

Ujędrniająca maseczka z siemienia lnianego

Wykorzystanie siemienia lnianego w przeciwstarzeniowej pielęgnacji twarzy to pomysł prosty i niezwykle tani. Paczka nasion lnu o wadze 200 g zazwyczaj nie przekracza ceny kilku złotych. Profesjonalne zabiegi oraz regularne kupowanie kremów przeciwzmarszczkowych to natomiast koszty rzędu kilkuset złotych.

Do przygotowania wygładzającej drobne zmarszczki i poprawiającej kontur twarzy maseczki potrzebujesz:

  • 2-3 łyżki siemienia lnianego,
  • ¼ szklanki gorącej wody.

Nasiona lnu należy dokładnie zmielić lub rozgnieść widelcem, a następnie przełożyć do miseczki, zalać gorącą wodą i dokładnie wymieszać. Teraz wystarczy przykryć mieszankę talerzykiem lub ściereczką i odczekać 15-20 minut do momentu jej całkowitego zaparzenia i zgęstnienia. Gotowy żel przelewamy przez sitko, aby pozbyć się pozostałych ziarenek. Jeśli wyszedł zbyt gęsty, możemy rozcieńczyć go odrobiną wody.

Maseczkę nakładamy na twarzy, szyję oraz dekolt płatkiem kosmetycznym i odczekujemy 10-15 minut. Następnie starannie zmywamy maseczkę ciepłą wodą lub naparem z rumianku. Przy regularnym stosowaniu, najlepiej raz w tygodniu, pierwsze efekty zauważysz już po miesiącu.

Jak jeść i pić siemię lniane?

Kisiel z siemienia lnianego pomaga w walce z chorobą wrzodową żołądka
Kisiel z siemienia lnianego pomaga w walce z chorobą wrzodową żołądka123RF/PICSEL

Lista kulinarnych zastosowań siemienia lnianego jest całkiem długa. Len doskonale sprawdzi się jako dodatek do surówek, sałatek, panierek czy past kanapkowych. Całymi ziarnami możemy także posypać gotowe kanapki. Siemię lniane przyjmowane w takiej formie rozprawi się z problemem zaparć oraz wpłynie na zmniejszenie uczucia głodu.

Zmielone nasionka wzbogacą jogurty, koktajle i domowe ciasteczka. Warto pamiętać, że kwasy tłuszczowe obecne w siemieniu bardzo szybko ulegają utlenieniu. Jeśli chcemy używać sproszkowanej wersji lnu, lepiej kupić paczkę ziaren i mielić samodzielnie w razie potrzeby. Tak przygotowany len dobrze jest przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce, nie dłużej niż 3 dni.

Rozdrobnione siemię lniane sprawdzi się do przygotowania zdrowotnych naparów oraz kisieli. Wystarczy 2-3 łyżki lnu zalać ciepłą wodą i pozostawić na około godzinę. Po tym czasie odcedzamy w celu pozbycia się ziarenek. Gotową zawiesinę zaleca się pić 2 razy dziennie, głównie osobom cierpiącym na biegunki oraz chorobę wrzodową żołądka.

Siemię lniane – leczy i upiększaInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas