Reklama

Reklama

Jak wzmacniać swoją motywację w odchudzaniu?

Kiedy za oknem robi się coraz cieplej i zbliża się wiosna, wiele z nas zaczyna myśleć o tym, żeby zrzucić kilka zbędnych kilogramów przed nadejściem lata. Zwykle też jest tak, że na początku, kiedy postanawiamy, że będziemy się odchudzać, mamy dużo energii i wewnętrznego zapału do działania - nie brak nam motywacji.

Pierwszy miesiąc  to często czas, kiedy zauważamy cieszące nas efekty - zaczynamy ćwiczyć, lepiej się odżywiać, spada nam waga, zmiana się nasze ciało. Zwykle jednak po ok. 6 - 8 tygodniach pojawia się kryzys. Dzieje się tak dlatego, że ciało przyzwyczaja się do treningów i wprowadzonych zmian, a waga na pewien moment się stabilizuje.

Reklama

Wiele osób właśnie wtedy przerywa, to co zaczęła i wraca do starych nawyków często odzyskując, stracone juz pierwsze kilogramy. Właśnie w tym momencie kluczowe jest utrzymanie motywacji do dalszego działania, bo dzięki temu możemy uzyskać trwałe efekty. Co zrobić, aby uniknąć efektu tzw. "słomianego zapału" i konsekwentnie wytrwać w swoich postanowieniach?  Pomocne mogą tutaj być wskazówki zaczerpnięte z podejścia coachingowego.

Dotrzyj do źródeł twojej wewnętrznej motywacji

Zapytaj siebie co by ci to dało, gdybyś osiągnęła swoją idealną wagę i sylwetkę? Dlaczego to jest dla ciebie ważne? Pomyśl o innych obszarach swojego życia, które mogą na tym zyskać. Czy osiągnięcie twojej pożądanej wagi i sylwetki wpłynie na polepszenie twojej kondycji, na poprawę stanu twojego zdrowia, twoich relacji lub na możliwości uzyskania nowej pracy. A może wzmocni się dzięki temu poczucie twojej wartości. Zauważ jak najwięcej obszarów w twoim życiu, które mogą zyskać na tym, że będziesz bardziej atrakcyjnie wyglądać i lepiej się czuć ze sobą. Dostrzeż wszystko co jest dla ciebie ważne i ma znaczenie.

Dzięki temu koncentrujesz swoją uwagę na tym, dlaczego warto to robić, a nie na tym, że już nie chce ci się tego robić lub jesteś zmęczona. Im więcej uświadomisz sobie korzyści płynących z tego, że osiągniesz swój nowy wygląd i samopoczucie, tym bardziej poczujesz się zmotywowana do działania.

Wyobraź sobie swoje życie za rok

Chcąc jeszcze bardziej się zmotywować odpowiedz sobie na dwa pytania. "Jak wyobrażasz sobie swoje życie za rok, kiedy będziesz działać według starych nawyków, kiedy nie będziesz się odżywać świadomie, kiedy nie będziesz ćwiczyć itd.?" Następnie zadaj sobie kolejne pytanie: "Jak wyobrażasz sobie swoje życie za rok, kiedy wprowadzisz w życie postanowienia o zdrowszym stylu życia, zaczniesz ćwiczyć, zdrowo się odżywiać?" Postaraj się jak najbardziej dokładnie i szczegółowo odpowiedzieć na te pytania. Następnie porównaj obie wersje i zauważ swoje spostrzeżenia. Zwróć uwagę, w jaki sposób to wpływa na twoją motywację do działania.

Poszukaj dla siebie wsparcia

Nawiąż współpracę z osobami, które mają podobny cel. Razem z przyjaciółką będziecie się wzajemnie mobilizować. Poproś osoby z twojego najbliższego otoczenia, aby cię wspierały. Łatwiej ci będzie wytrwać w swoich postanowieniach, kiedy najbliższe ci osoby, razem z tobą postanowią wprowadzić zdrowsze nawyki w odżywianiu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia specjalisty, skorzystaj z pomocy dietetyka, coacha, osobistego trenera itp.

Znajdź radość w tym co robisz

Na koniec pamiętaj, że największą motywację mamy wtedy, kiedy lubimy to, co robimy. Postaraj się więc, aby znaleźć sobie taką formę ruchu, która sprawia ci radość. Jedz z myślą, że chcesz odżywiać swoje ciało dobrymi, zdrowymi produktami. Znajdź zdrowe i smaczne przepisy, a wtedy osiągnięcie i utrzymanie twojej idealnej wagi stanie się dla ciebie przyjemnością i twoim nowym, zdrowym stylem życia.

Pamiętaj, że ostateczne rezultaty nie pojawiają się od razu, dostrzegaj najmniejsze osiągnięcia i doceniaj się za nie. Bądź dla siebie wyrozumiała, a równocześnie konsekwentna w działaniu, a z pewnością wkrótce będziesz mogła świętować swój sukces.

Ewa Proniewska - certyfikowany coach i trener biznesu w firmie Coaching Zone. Wspiera osoby we wzmacnianiu wewnętrznej motywacji oraz osiąganiu celów. Jej specjalizacją jest coaching osobisty oraz coaching zdrowego stylu życia.

Strona internetowa: www.coachingzone.pl


Dowiedz się więcej na temat: logo | dieta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje