Reklama

Znaczenie imienia Zofia to nie tylko mądrość. Zosie są pracowite, pogodne i energiczne

Imię Zofia stało się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom. Jest pochodzenia greckiego, a dosłownie oznacza mądrość. Jakimi cechami charakteryzują się Zofie?

Popularność imienia Zofia rośnie z roku na roku. To imię pochodzenia greckiego, które oznacza mądrość. Gdzie urodziło się najwięcej Zofii?

Ile Zosi rodzi się w Polsce?

Imię Zofia osiągnęło największą popularność wśród nadawanych dziewczynkom imion. W 2022 najwięcej Zosi urodziło się w województwie mazowieckim (996). Na drugim miejscu pod względem liczebności Zofii było województwo wielkopolskie (588). Na równi z nim było prawie śląskie (558). Najmniej Zosi urodziło się w opolskim (125), lubuskim (129) i świętokrzyskim (171).

Imię Zofia stało się najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek dopiero w 2022. Rok wcześniej to Zuzanna cieszyła się największym uznaniem. Zofia była wtedy dopiero na drugim miejscu. 

Reklama

Top 10 imion dla dziewczynek w Polsce w 2022 roku  (w nawiasie pozycja z ostatniego rankingu 2021 roku, dane gov.pl)

  1. Zofia - 2860 (awans z 2. miejsca)
  2. Zuzanna - 2832 (ubiegłoroczna liderka)
  3. Hanna - 2669 (bez zmian)
  4. Maja - 2570 (awans z 5. miejsca)
  5. Laura - 2505 (awans z 6. miejsca)
  6. Julia - 2489 (spadek z 4. miejsca)
  7. Oliwia - 2241 (bez zmian)
  8. Alicja - 2136 (bez zmian)
  9. Lena - 2064 (bez zmian)
  10. Pola - 2015 (bez zmian)

Pochodzenie imienia Zofia

Imię Zofia pochodzi z języka greckiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza mądrość. Imię zdrabnia się do postaci Zosia, Zośka, Zula, Zoja, Zońka, Sonia, Sonka i Zosieńka. W innych językach imię Zofia występuje w postaciach Sophie, Sophia, Sofija, Zosja, Sofia, Sofie, Szonja, Sonja, Sohvi.

Kiedy Zofia ma imieniny? 

Zofia obchodzi imieniny 30 kwietnia, 15 i 24 maja oraz 18 i 30 września. Najpopularniejszą datą, kiedy je świętujemy, jest 15 maja. To dzień nazywany Zimną Zośką. Wtedy jest także wspominana św. Zofia.

Sprawdź także: Nie odliczysz ulgi prorodzinnej, gdy dziecko pracuje i dużo zarabia

Co oznacza imię Zofia?

Posiadaczki imienia Zofia są pracowite i zaradne. Są także kreatywne i energiczne. Mają mnóstwo pomysłów i nie mają żadnych oporów, aby wcielać je w życie. Są naturalnymi liderami i bardzo to lubią.

Są to osoby wesołe, które potrafią cieszyć się z życia. Nie lubią nudy. Cieszą się dużym powodzeniem u mężczyzn. Mogą siać ich życiu zamęt i niepokój. Zofie to prawdziwe femme fatale.

Przez swoje zamiłowanie do intensywnego życia, mogą łatwo popaść w pracoholizm. Potrafią szybko i sprawnie rozwiązywać problemy. Są przedsiębiorcze i lubią pomagać innym. To doskonałe doradczynie. Odnajdzie się idealnie w pracy z ludźmi.

Sprawdź: IMIENNIK

Znane Zofie

Jedną z najpopularniejszych Zofii w Polsce jest Zofia Zborowska. To polska aktorka, aktywistka i była potrójna mistrzyni Polski w stepowaniu. Inną popularną aktorką o tym imieniu jest Zofia Wichłacz, znana z takich filmów jak "Miasto 44", "Pokot" czy serialu "Belfer".

Ze starszego pokolenia możemy kojarzyć Zofię Czerwińską oraz Zofię Merle.

Inne znane Zofie to pisarka Zofia Nałkowska, żeglarka Zofia Klepacka, pisarka Zofia Kossak-Szczucka, aktorka Zofia Kucówna. Znane Zofie na świecie to Sophia Loren, Sofia Vergara, Sophie Turner, Sophia Grace.

Przeczytaj także: Czy Magda i Magdalena to dwa różne imiona?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zofia | znaczenie imienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy