Czarujące miejsce na jesienny weekend. Tylko dwie godziny drogi z Warszawy
Kazimierz Dolny to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miasteczek na mapie Polski, które wielokrotnie zostało okrzyknięte najbardziej romantycznym miejscem w kraju. Zachwyca o każdej porze roku, jednak szczególnie jesienią, gdy zmieniające kolor liście drzew oferują nam widowiskowy spektakl barw, a na uliczkach miasta panuje spokojna i melancholijna atmosfera. Co robić w Kazimierzu Dolnym jesienią?
Spis treści:
Weekendowe wyjazdy jesienią. Wypoczynek w pięknej scenerii
Wraz z końcem września powoli nastaje jesienna aura i choć nie wszyscy ją lubią, trudno zaprzeczyć, że stwarza idealne warunki do weekendowych wyjazdów.
Zmieniające się kolory liści tworzą malownicze scenerie, idealne na spacery czy zwiedzanie. Z kolei chłodniejsze dni sprawiają, że ciepła kawa czy herbata w lokalnych kawiarenkach smakują jak nigdy. Mniej zatłoczone turystyczne destynacje oraz niższe ceny noclegów to dodatkowe atuty, dzięki którym jesień to idealny czas na weekendowe wyjazdy.
Jednym z miejsc, które zyskuje szczególnych walorów jesienią, jest Kazimierz Dolny nad Wisłą. Latem miejsce jest pełne turystów, jednak jesienią, gdy jego uliczki powoli pustoszeją, nabiera zupełnie innego charakteru.
Tu bije serce Kazimierza Dolnego
Kazimierz Dolny, choć nie jest dużym miastem, oferuje wiele atrakcji. Miejscem dobrze znanym każdemu turyście jest wyłożony brukiem rynek, otoczony zabytkowymi budynkami z XVII wieku.
Na szczególną uwagę zasługują też kamienice braci Przybyłów, wzniesione w stylu renesansu holenderskiego i włoskiego. Należą one do najcenniejszych przykładów świeckiej architektury w Polsce z pierwszej połowy XVII wieku.
Nad rynkiem góruje kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Ufundowany został przez Kazimierza Wielkiego ok. 1325 roku i rozbudowany w stylu renesansowym w latach 1610-1613. W jego wnętrzu znajdziemy najstarsze organy w Polsce, które pochodzą najprawdopodobniej z 1620 roku. Najpiękniej kościół farny prezentuje się w październiku, gdy otaczające go drzewa przybierają barwy jesieni.
Najpiękniejsze widoki w Kazimierzu Dolnym
Jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, z których możemy obserwować jesienny krajobraz Kazimierza Dolnego, jest Góra Trzech Krzyży, zwana również Wzgórzem Trzech Krzyży. Z tego miejsca rozciąga się zachwycający widok na miasto oraz Wisłę. Drewniane krzyże, które wznoszą się na szczycie, postawiono na pamiątkę ofiar zarazy morowej (dżumy) z 1708 roku.
Złotą polską jesień możemy również podziwiać z ruin zamku kazimierskiego, który jest położony nieco wyżej niż Góra Trzech Krzyży. Zamek został wzniesiony w latach 40. XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego i choć dziś pozostały z niego tylko ruiny, wciąż przyciąga turystów swoją historią i możliwością podziwiania panoramy. Jesienią wzgórza pokrywają się kolorowymi liśćmi, a widok z zamkowej wieży na Wisłę i miasto zapiera dech w piersiach. To idealne miejsce na długi spacer, podczas którego można odkrywać uroki kazimierskiej przyrody i architektury.
Zobacz również: Zakochaj się w wiejskiej Lubelszczyźnie. Z sercem na dłoni i sadem jabłoni — tacy właśnie są tamtejsi gospodarze
Fascynujące miejsce na powolną włóczęgę
Kazimierz Dolny to nie tylko zabytki, ale również wyjątkowe formacje przyrodnicze. Wąwóz Korzeniowy Dół, znajdujący się na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w okolicach miasta.
Powstał on w wyniku erozji lessowych zboczy, a jego najbardziej charakterystycznym elementem są odkryte korzenie drzew, które przybierają fantazyjne kształty, tworząc niemalże surrealistyczny krajobraz. To świetne miejsce na włóczęgę oraz obcowanie z naturą, która jesienią prezentuje się w pełnej krasie.