Dwa polskie miasta w światowym rankingu. Zwiedzisz, a nic nie zapłacisz

Aleksandra Tokarz

Oprac.: Aleksandra Tokarz

Aktualizacja

Zwiedzić, zachwycić się, a przy okazji nic nie zapłacić? Jak się okazuje, to możliwe. Podczas gdy wielu turystów wręcz marzy o darmowych atrakcjach, eksperci nieco dokładniej przyjrzeli się europejskim miastom. A potem stworzyli ranking, który spodoba się niejednemu podróżnikowi. Oto miasta, które zwiedzisz, nic przy tym nie płacąc. Na liście dwa polskie akcenty.

Dwa polskie miasta w światowym rankingu. Zwiedzisz i zaoszczędzisz
Dwa polskie miasta w światowym rankingu. Zwiedzisz i zaoszczędziszGERARD/REPORTEREast News

Koszt wakacji, a niekiedy nawet krótkiego city break’u, potrafi przyprawić o zawrót głowy. Już same bilety, w połączeniu z cenami za noclegi, mocno uszczuplają budżet. Kiedy do tego doliczyć trzeba wstęp i ceny wejściówek do popularnych atrakcji w danym miejscu, koszty rosną jeszcze mocniej.

Jak się jednak okazuje, istnieją takie miasta, w których większość atrakcji jest zupełnie darmowa. Wystarczy więc dojechać, zwiedzić i... zachwycić się. Nie nadwyrężając przy tym dodatkowo budżetu przeznaczonego na wyjazd. Najnowszy ranking nie pozostawia złudzeń. Te miasta wygrywają ceną, a raczej jej... brakiem. Na liście prym wiodą dwa polskie akcenty.

Eksperci zdecydowali. Te miasta zwiedzisz i nic nie zapłacisz

Eksperci amerykańskiej platformy finansowej CashNetUSA, którzy na co dzień doradzają klientom w kwestiach równoważenia budżetu oraz możliwych sposobach oszczędności, postanowili wykonać ukłon w stronę turystów, opracowując ranking, przedstawiający listę miast z największą ilością darmowych atrakcji.

By go stworzyć dokładnie przeanalizowali ponad tysiąc destynacji, skupiając się zarówno na ilości atrakcji w danym miejscu, jak również ich jakości oraz cenach biletów. Pomógł im też portal turystyczny TripAdvisor, gdzie przyglądali się zamieszczanym przez turystów opiniom na temat danego miejsca.

Ostatecznie wyłoniono dziesięciu zwycięzców w dwóch kategoriach - miasta w Europie z największą liczbą darmowych atrakcji oraz miasta w Europie, gdzie darmowe atrakcje oceniono na 4,5 gwiazdki lub więcej przez użytkowników TripAdvisora. W obu przypadkach zwycięzca pozostaje niezmienny.

Lista miast z największą ilością darmowych atrakcji. Zaplanuj wyjazd

Największą ilość darmowych atrakcji, bezwzględnie, znajdziemy na Cyprze - a dokładnie w miejscowości Ayia Napa. Tuż za nią uplasował się Luksemburg, Valletta na Malcie, Berno w Szwajcarii oraz Malmo w Szwecji. Szóste miejsce zajęło Rodos, zaś kolejno Salzburg w Austrii, Gandawa w Belgii i Norymberga w Niemczech. Zestawienie dziesięciu miast z największą ilością darmowych atrakcji zamyka Graz w Austrii.

Gdańsk zajął siódme miejsce na liście miast w Europie, gdzie darmowe atrakcje oceniono na 4,5 gwiazdki lub więcej przez użytkowników TripAdvisora
Gdańsk zajął siódme miejsce na liście miast w Europie, gdzie darmowe atrakcje oceniono na 4,5 gwiazdki lub więcej przez użytkowników TripAdvisoraGERARD/REPORTER

Na drugiej z list nie zabrakło zaś polskich akcentów. Jak się okazuje, turyści mocno doceniają uroki naszego kraju, wysoko oceniając jakość darmowych atrakcji, które oferują niektóre z miast. W ten sposób w rankingu miast, które stawiają nie na ilość, zaś na jakość bezpłatnej rozrywki na szóstej pozycji uplasował się Poznań. Tuż za nim, na siódmym miejscu, znalazł się Gdańsk. Polskie miasta wyprzedziły Liverpool, Graz w Austrii i Glasgow, zaś musiały uznać wyższość Galway w Irlandii, Mińska na Białorusi, Bath w Wielkiej Brytanii, Belgradu w Serbii oraz Ayia Napa na Cyprze.

Co tak bardzo spodobało się turystom w Polsce? Zarówno Poznań, jak i Gdańsk oferują szeroką gamę dostępnych zupełnie za darmo atrakcji. Wśród nich wymienić można między innymi poznański Rynek Starego Miasta, Jezioro Malta, Park Cytadela, Ratusz Poznański czy tamtejsze Ogrody Botaniczne.

W Gdańsku turyści mogą zaś, bez żadnych kosztów, podziwiać Fontannę Neptuna, ulicę Długą czy Mariacką, Stare Miasto czy Gdański Bazar Naturalny. Przy okazji planowania kolejnej podróży warto więc wziąć pod uwagę podobne destynacje.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}