To najczystsze jezioro na świecie. Robi oszałamiające wrażenie

Blue Lake, czyli Jezioro Rotomairewhenua leży w głębi Nelson Lakes National Park, czyli jednego z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii. To jezioro jest niezwykłe i wygląda jak nierealne, a wszystko przez to, że zostało uznane za najczystsze jezioro na całym świecie. W czym tkwi jego sekret i jak udało się uchronić te wody przed zanieczyszczeniem?

W Nowej Zelandii znajduje się najczystsze jezioro na świecie
W Nowej Zelandii znajduje się najczystsze jezioro na świecie 123RF/PICSEL

Dlaczego woda jest tam tak czysta? Natura o to zadbała sama

Blue Lake położone w górnej połowie Wyspy Południowej Nowej Zelandii, uważane jest za najczystsze jezioro na świecie. Jego wody zasilane są przez inne jezioro, które znajduje się powyżej wysokości 1200 metrów nad poziomem morza. Jego widoczność pod wodą sięga 76 metrów, co jest porównywalne z przejrzystością wody destylowanej.

Jako jedno z 16 malowniczych jezior tworzących park narodowy, Blue Lake jest naprawdę ukrytym klejnotem. Mimo że dwie trzecie Ziemi pokrywa woda, znalezienie bardzo czystej wody, która występuje naturalnie, jest niezwykle trudne.

Docierając nad Blue Lake wielu spełnia marzenie o zobaczeniu nieskazitelnie czystej wody, która występuje naturalnie.

Badanie przeprowadzone w 2011 roku przez Narodowy Instytut Badań Wody i Atmosfery Nowej Zelandii wykazało wyjątkową przejrzystość wody w Blue Lake i brak zanieczyszczeń.

Przejrzystość wody w Blue Lake jest bliska tej destylowanej
Przejrzystość wody w Blue Lake jest bliska tej destylowanej 123RF/PICSEL

Jezioro Błękitne położone jest na wysokości 1200 metrów nad poziomem morza Woda z topniejącego śniegu wpływa do Blue Lake z jeziora znajdującego się wyżej, co przyczynia się do przejrzystości wody.

Pomimo, a raczej właśnie, z powodu swojej czystości, kąpiele w tym jeziorze są surowo zabronione, by nie naruszać tamtejszego ekosystemu.

Święte miejsce Maorysów. Czuć tam magię

Maorysi uważają Blue Lake za święte wody
Maorysi uważają Blue Lake za święte wody 123RF/PICSEL

To wulkaniczne jezioro kraterowe, otoczone rodzimymi krzewami i egzotycznymi sekwojami lasu Whakarewarewa, jest także świętym miejscem Maorysów.

Ich duchowe połączenie z ziemią jest głębokie i przez wieki jezioro to było miejscem duchowej czci, gdzie odprawiano rytuały i ceremonie, aby oddać cześć przodkom i szukać przewodnictwa w świecie przyrody.

Błękitne Jezioro leży na obszarze plemiennym. Jezioro było tradycyjnie używane podczas ceremonii oczyszczania kości i uwalniania duchów zmarłych, aby mogli rozpocząć podróż w zaświaty , a Maorysi uważają jego wody za święte. Jego maoryska nazwa, Rotomairewhenua , oznacza "Jezioro Spokojnych Krain" lub "Jezioro Krainy Pokoju". 

Maorysi wierzą, że święta podziemna rzeka dostarcza do tego jeziora świętą, wodę, która dlatego jest tak czysta.

Zobacz również: 

Czy warto udać się nad Jezioro Tarnobrzeskie?Karolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas