Ekolodzy wskazali najbrudniejsze plaże w Hiszpanii. Śmieci, wycieki chemiczne i psie odchody to początek

Chemiczne zanieczyszczenia, hałas i psie odchody. Niemalże 50 hiszpańskich plaż otrzymało od ekologów "czarne flagi". W raporcie skrytykowano m.in.: plaże na Wyspach Kanaryjskich, w Katalonii, na Balearach i w Kraju Basków.

Ekolodzy wskazali najbardziej zanieczyszczone plaże w Hiszpanii
Ekolodzy wskazali najbardziej zanieczyszczone plaże w Hiszpanii123RF/PICSEL

Niemalże 50 hiszpańskich plaż z czarnymi flagami

Słońce, dobra kuchnia, zróżnicowana linia brzegowa i piękne krajobrazy. Nietrudno się dziwić, że Hiszpania jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Według danych hiszpańskiego Narodowego Instytutu Statystycznego w ubiegłym roku kraj ten odwiedziło około 1,5 miliona Polaków. W tym roku Hiszpania cieszy się podobnie dużym zainteresowaniem. Mimo że kraj ten kojarzy nam się z wakacyjnym rajem, nasze wyobrażenie o pięknych hiszpańskich plażach oraz ciepłej i czystej wodzie nieco odbiegają od rzeczywistości.

Organizacja Ecologistas en Acción w czerwcu 2023 roku wydała najnowszy raport “Informe Banderas Negras 2023", w którym niechlubnie wyróżniono niemalże 50 hiszpańskich plaż. Otrzymały one czarną flagę ostrzegawczą. Jednocześnie organizacja potępiła lokalne władze za brak dbałości o obszary przybrzeżne.

Hiszpania: Tajemnica najlepszej oliwy z oliwekDeutsche Welle

Czym są czarne flagi?

Często słyszymy o Błękitnych Flagach, które są symbolem czystości, bezpieczeństwa i wysokich standardów. To rodzaj certyfikatu, który przyznawany jest po przejściu kontroli jakości. Oceniana jest czystość wody i plaży, porządek, czystość otoczenia kąpieliska, bezpieczeństwo na jego terenie, dostępność oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W Hiszpanii w 2022 roku Błękitnymi Flagami wyróżniono 621 plaż. Na szczycie listy znajduje się m.in. plaża Ezaro na zachodnim wybrzeżu Hiszpanii.

Niestety nie wszystkie plaże w Hiszpanii mają tak wysokie standardy. Niektóre z nich zasłużyły na czarne flagi ostrzegawcze, które świadczą o zanieczyszczeniu plaży lub złym zarządzaniu środowiskiem.

Hiszpańskie czarne flagi zostały przyznane przez organizację Ecologistas en Acción. Pod uwagę wzięto kilka głównych powodów:

 • wycieki chemikaliów,
 • wadliwe warunki sanitarne,
 • hałas,
 • duża ilość odpadów w wodzie,
 • zanieczyszczenie psimi odchodami, 
 • inwazyjną zabudowę.
Z uwagi na dużą ilość odpadów w wodzie czarną flagę otrzymał m.in. port w Alicante
Z uwagi na dużą ilość odpadów w wodzie czarną flagę otrzymał m.in. port w Alicante123RF/PICSEL

Najgorsze plaże w Hiszpanii. Oto niektóre z nich

Lista najgorszych plaż Hiszanii jest dość długa. Znajdują się na niej m.in.:

 • Costacabana w Almerii,
 • El Carmen w Babbate,
 • Motril i Salobreña w prowincji Granada,
 • Nerja i Marbella w prowincji Malaga,
 • Las Palmas na Gran Canarii, 
 • port Fonsalía na Teneryfie,
 • Cubelles niedaleko Barcelony,
 • anta Margalida na Majorce. 

Calzoa w Vigo - "najgorsza plaża dla psów w Hiszpanii"

Jednym z problemów wskazanych w raporcie przez hiszpańską organizację Ecologistas en Acción jest inicjatywa lokalnych władz, polegająca na wyznaczaniu “psich plaż", czyli miejsc, w które właściciele czworonogów mogą zabrać swojego pupila. Jak uważają ekolodzy, władze nie wzięły pod uwagę kwestii środowiska. Jako “psie plaże" wyznaczane zostają mniej popularne wśród turystów miejsca. Niektóre z nich są jednak ważnymi siedliskami ptaków i innych zwierząt.

Niestety w Hiszpanii na wielu psich plażach spotkamy się z problemem zanieczyszczenia odchodami, ponieważ nie wszyscy właściciele sprzątają tam po swoich psach. Jedna z plaż w północnej Hiszpanii o nazwie A Calzoa została uznana za "najgorszą plażą dla psów w Hiszpanii". Okoliczne media opisywały ją jako “piaskownicę dla psów".

Odchody psów pozostawiane na plażach przez nieodpowiedzialnych właścicieli stanowią duży problem
Odchody psów pozostawiane na plażach przez nieodpowiedzialnych właścicieli stanowią duży problem 123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas