Imponujące miasto nad Bałtykiem. Zupełnie inne niż Łeba czy Ustka

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Niegdyś była jednym z najważniejszych miast portowych średniowiecznej Europy, dziś stała się turystyczną perłą Bałtyku. Lubeka, znana również jako Lübeck, to niebywale imponujące miasto, położone tuż obok Morza Bałtyckiego. To właśnie na jego wzór założono później Gdańsk. Oto co warto zwiedzić w Lubece.

Turyści pokochali Lubekę za wspaniałą architekturę, a także mnogość atrakcji
Turyści pokochali Lubekę za wspaniałą architekturę, a także mnogość atrakcji 123RF/PICSEL

Zabytkowe niemieckie miasto Lubeka ma słowiańskie korzenie

Lubeka  (niem. Lübeck) położona jest w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Leży przy ujściu rzeki Trave, tuż nad zatoką Lubecką. Do dziś Lubeka jest jednym z największych portów morskich w Niemczech.

Nazwa tego miasta pochodzi z języków słowiańskich. Niegdyś w tym miejscu istniała osada założona przez Słowian Połabskich, którą nazywano Liubice. Jej trzonem jest dawne słowo "ljub", które mogło znaczyć "lubić" albo funkcjonować jako określenie urokliwego miejsca.

Niegdyś była najważniejszym miastem portowym Europy. Historia Lubeki

Historia Lubeki sięga czasów słowiańskiego grodu, który istniał na tych terenach od VIII wieku. Jednak to dopiero pod rządami Henryka Lwa, księcia Saksonii, Lubeka zaczęła rozwijać się dynamicznie, stając się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Za sprawą Ligi Hanzeatyckiej miasto szybko stało się potęgą handlową, kontrolującą znaczną część handlu bałtyckiego. Średniowieczna Lubeka była miastem bogatym i wpływowym, o czym świadczą zachowane do dziś imponujące zabytki architektury, takie jak Brama Holsztyńska czy katedra.

Obecnie Lubeka jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadbałtyckich miast
Obecnie Lubeka jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadbałtyckich miast 123RF/PICSEL

Co zobaczyć w Lubece? Obok tych atrakcji turyści nie przejdą obojętnie

Wśród najważniejszych zabytków Lubeki znajdują się pozostałości dawnych fortyfikacji, imponujące kościoły oraz reprezentacyjne budynki handlowe. Podczas wycieczki po Lubece turyści z pewnością powinni zobaczyć atrakcje takie jak:

Brama Holsztyńska

Znana również jako Holstentor stanowi dziś ważny symbol miasta. Dawniej, w czasach świetności miasto otoczone zostało pierścieniem murów, a do centrum można było przedostać się wyłącznie przez bramy. Potężna Brama Holsztyńska jest niebywale imponująca, a jej charakterystyczne dwie wieże przyciągają uwagę odwiedzających.

Brama Holsztyńska to imponująca budowla, której historia sięga czasów średniowiecza
Brama Holsztyńska to imponująca budowla, której historia sięga czasów średniowiecza123RF/PICSEL

Katedra w Lubece (Lübecker Dom)

Zbudowany w stylu gotyckim kościół katedralny w Lubece zachwyca nie tylko monumentalną architekturą, ale także bogactwem artystycznych dzieł sztuki, takich jak ołtarz Bernta Notke. Katedra została wzniesiona na przełomie XII/XIII wieku. W czasie bombardowań brytyjskich w 1942 roku znaczna jej część uległa zniszczeniu, jednak po wojnie udało się ją odbudować. Katedra jest jednym z najznamienitszych zabytków lubeckiego Starego Miasta.

Ratusz Lubeki

Wybudowany już w XIII wieku ratusz to kolejny niezwykły zabytek, który warto odwiedzić, podczas wycieczki po Lubece. Łączy on wiele stylów architektonicznych w tym romański, gotycki, a także renesansowy. Dziś stanowi on jeden z najcenniejszych zabytków w mieście.

Zwiedzanie ratusza odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa około 40 minut.

Spichlerze solne (Salzspeicher)

Budynek ten z uwagi na swój charakterystyczny wygląd stał się rozpoznawalną wizytówką miasta. Spichlerze solne to grupa budynków wykonanych z cegły, o ostro zakończonych szczytach. Niegdyś, gdy Lubeka czerpała duże dochody z rybołówstwa, przechowywano tam sól potrzebną do konserwacji ryb.

W Spichlerzach w Lubece przechowywano sól do konserwacji ryb
W Spichlerzach w Lubece przechowywano sól do konserwacji ryb123RF/PICSEL

Kościół Mariacki (Marienkirche zu Lübeck)

W samym sercu miasta, w pobliżu ratusza, wznosi się imponująca gotycka budowla — Kościół Mariacki. Pierwotnie na tym miejscu znajdowała się drewniana kaplica, którą następnie zastąpiła kamienica. Jednakże zamożni kupcy z hanzeatyckiego miasta pragnęli, aby w tym miejscu powstała bardziej imponująca budowla.

W efekcie wybudowano trójnawową, gotycką bazylikę o wysokości przekraczającej 120 metrów. Kościół ten doznał znacznych zniszczeń w czasie II wojny światowej, w wyniku czego wiele cennych elementów zostało bezpowrotnie utraconych. Po wojnie Kościół Mariacki został obudowany, a obecnie turyści mogą zwiedzić go w cenie 4 euro (niecałe 18 zł).

Plażowanie w Lubece. Nadmorski kurort Travemünde zachwyca turystów

Turyści, którzy do Lubeki przyjechali nie tylko z myślą o zwiedzaniu, ale i wypoczynku na plaży z pewnością zainteresuje Travemünde, czyli nadmorski kurort w Lubece. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych w Niemczech. Do Travemünde można łatwo dojechać z centrum Lubeki autobusem miejskim lub pociągiem. Taka podróż trwa 30-40 minut.

Travemünde imponuje turystom piękną, szeroką i przede wszystkim bardzo zadbaną plażą. Oferuje udogodnienia takie jak restauracje i bary, leżaki, parasole, kabiny prysznicowe, czy też toalety. Plaża jest też regularnie sprzątana.

Turyści muszą mieć jednak świadomość, że za wypoczynek na plaży należy uiścić opłatę.

Travemünde to nie tylko plaże! Znajdująca się tam latarnia morska z XVI wieku jest najstarszą latarnią w Niemczech i oferuje wspaniałe widoki na Morze Bałtyckie. Z kolei Żaglowiec Passat, będący jednym z najbardziej znanych statków żaglowych w historii pełni dziś funkcję muzeum.

Tomasz Ziętek. O autorskim albumie - „Some old songs", zawalczy o Oskary i Hollywood?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas