Jeden z najdziwniejszych budynków w Polsce. Mimo kontrowersji stał się symbolem Karkonoszy

Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, zachwyca nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale również nietypową architekturą. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, należące do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już od momentu powstania budziło wiele emocji. Krytykowano je przede wszystkim za brak odniesień do tradycyjnej architektury górskiej i sudeckiej. Bez względu na opinie, budynek ten stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce.

Obserwatorium na szczycie Śnieżki już od swojego powstania budzi skrajne emocje
Obserwatorium na szczycie Śnieżki już od swojego powstania budzi skrajne emocje 123RF/PICSEL

Nietypowy projekt architektów. Twórcy inspirowali się kosmosem?

Lata 50. i 60. XX wieku były okresem wielkiej fascynacji kosmosem. Doniesienia o UFO i rozwijający się program kosmiczny rozpalały wyobraźnię na całym świecie, stając się inspiracją nie tylko dla artystów i pisarzy, ale także architektów. Projekty budynków o nowoczesnych, aerodynamicznych kształtach, przypominających statki kosmiczne, pojawiały się zarówno w krajach zachodnich, jak i po wschodniej stronie Żelaznej Kurtyny. Jednak czy aby na pewno twórców obserwatorium na Śnieżce zainspirowało UFO?

Niektóre źródła sugerują, że główną inspiracją dla architektów była lokalna historia. Waldemar Wawrzyniak, jeden z projektantów, wspominał, że podczas lotu szybowcem zauważył, iż znajdująca się na szczycie góry kaplica św. Wawrzyńca, z lotu ptaka przypomina spodek. Być może to właśnie ta obserwacja skłoniła twórców do stworzenia projektu nawiązującego kształtem do stojącego tam historycznego budynku.

Jednocześnie, jak tłumaczył sam Wawrzyniak w jednym z wywiadów, priorytetem było stworzenie konstrukcji maksymalnie funkcjonalnej, która zajmie niewielką przestrzeń i zminimalizuje ingerencję w górski grunt.

Architektura na Śnieżce. Tę budowlę wzniesiono niemal 400 lat temu

Śnieżka od wieków przyciągała uwagę turystów i badaczy. Pierwsze udokumentowane wejścia na jej szczyt miały miejsce już w XVI wieku, kiedy to mieszczanie z czeskiego Trutnova dokonali pomiarów wysokości góry. Jednakże ówczesne szacunki znacząco ją zawyżyły, uznając Śnieżkę za najwyższą górę Europy.

Pierwszą budowlą wzniesioną na Śnieżce była kaplica św. Wawrzyńca, ufundowana w 1665 roku przez hrabiego Christopha Leopolda von Schaffgotscha. Przez wieki służyła ona nie tylko jako miejsce kultu, ale także jako schronienie dla podróżnych. W XIX wieku powstały kolejne budynki - schronisko oraz pierwsze obserwatorium meteorologiczne. Niestety, konstrukcje te nie przetrwały próby czasu. Obecnie z dawnej zabudowy można zobaczyć jedynie czeski urząd pocztowy oraz wspomnianą kaplicę.

Obserwatorium wybudowano w pobliżu kaplicy św. Wawrzyńca, która na szczycie Śnieżki stoi od 1665 roku
Obserwatorium wybudowano w pobliżu kaplicy św. Wawrzyńca, która na szczycie Śnieżki stoi od 1665 rokuAlbin Marciniak/East NewsEast News

Trudne warunki budowy i wyjątkowa konstrukcja

Pomysł stworzenia nowego obserwatorium meteorologicznego narodził się w latach 60. XX wieku, kiedy to ogłoszono konkurs na projekt budynku. Zwyciężyła koncepcja opracowana przez dwóch pracowników Politechniki Wrocławskiej - Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka. Ich projekt zakładał budowę trzech dysków wykonanych z żelbetu, aluminium, stali i szkła. Każdy z nich miał pełnić inną funkcję - w jednym planowano restaurację, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

Budowa, która rozpoczęła się w 1966 roku, trwała aż osiem lat. Było to spowodowane nie tylko skomplikowanym projektem, ale także ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi na Śnieżce. Porywiste wiatry, przenikliwe zimno oraz częste mgły znacząco utrudniały prace. Ostatecznie, w listopadzie 1974 roku, budowla została ukończona i od razu wzbudziła kontrowersje. 

Jedni zachwycali się jej nowoczesną formą, inni krytykowali za brak harmonii z naturalnym otoczeniem. Niemniej jednak obserwatorium szybko zyskało sławę i stało się symbolem nie tylko Karkonoszy, ale i polskiej architektury modernistycznej.

Z uwagi na trudne warunki na szczycie Śnieżki, budowa trwała osiem lat
Z uwagi na trudne warunki na szczycie Śnieżki, budowa trwała osiem lat Albin MarciniakEast News

Katastrofa budowlana na Śnieżce. Zawalił się górny dysk obserwatorium

W marcu 2009 roku budynek obserwatorium przeszedł poważną próbę. W wyniku awarii górny dysk zawalił się i osiadł na niższym poziomie konstrukcji. Na szczęście udało się uniknąć większych strat, a obiekt został poddany gruntownemu remontowi, który trwał dwa lata. Wzmocniono wówczas konstrukcję, aby mogła wytrzymać wielokrotnie większe obciążenia niż wcześniej. Obecnie obserwatorium funkcjonuje bez przeszkód, pełniąc nie tylko rolę naukową, ale także turystyczną.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas