Tropikalne noce, ekstremalne temperatury. Fala upałów nadciąga nad Polskę

Przełom maja i czerwca przyniesie zwrot w pogodzie. A jaka aura czeka nas latem 2024? Eksperci IMGW nie mają wątpliwości: w te wakacje możemy spodziewać się fali upałów i tropikalnych nocy. W czerwcu w części kraju termometry mogą wskazać aż 36 st. Celsjusza.

Zdaniem klimatologów analizujących pogodę na całym świecie, "rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych".
Zdaniem klimatologów analizujących pogodę na całym świecie, "rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych". Michal Zebrowski/East NewsEast News

Koniec maja i początek czerwca upłyną pod znakiem zmian w pogodzie. Słoneczną aurę zastąpią burze, opady deszczu, którym towarzyszyć będą porywisty wiatr, grad i ulewy. Równocześnie czeka nas wzrost temperatury.

Niebezpieczna pogoda w Polsce. Sypią się alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że od czwartku do niedzieli (30 maja - 2 czerwca) temperatura wyniesie nawet do 28 st. Celsjusza.

- Tylko początkowo (w poniedziałek i wtorek) na wschodzie Polski przeważać będzie pogoda słoneczna i sucha za sprawą pogodnego wyżu znad Rosji. Każdego dnia wystąpią miejscami przelotne opady deszczu i burze, także z gradem. Pogodę będą kształtowały słabo gradientowe układy niskiego ciśnienia utrzymujące się nad Europą Środkową - informują synoptycy.

W środę IMGW wydał kolejne ostrzeżenia drugiego stopnia przed niebezpieczną pogodą. Mieszkańcy województwa śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, łódzkiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego (zachodnia część) otrzymali już alerty drugiego stopnia przed burzami. Będą ważne od 12 do 22.

- Uwaga! Dziś (29.05) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie - brzmi alert RCB.

Tropikalne noce, ekstremalne temperatury. Fala upałów nadciąga do Polski

Zgodnie z prognozami długoterminowymi, w Polsce wystąpią również tropikalne noce, w trakcie których temperatury będą wynosić nie mniej niż 20 st. Celsjusza.
Zgodnie z prognozami długoterminowymi, w Polsce wystąpią również tropikalne noce, w trakcie których temperatury będą wynosić nie mniej niż 20 st. Celsjusza.123RF/PICSEL

Jaka pogoda czeka nas w kolejnych miesiącach? Meteorolodzy przygotowali eksperymentalną prognozę długoterminową od czerwca do września. Wiele wskazuje na to, że lato 2024 będzie najcieplejsze w historii pomiarów, innymi słowy: "ekstremalnie ciepłe".

- W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, na wschodzie możliwa suma powyżej normy wieloletniej - czytamy na stronie IMGW.

- W czerwcu niewykluczone, że na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości - przekazał Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Co jeszcze szykuje dla nas aura? Latem nasz kraj opanują fale upałów, które potrwają dłużej niż cztery dni. Walijewski przekazał, że zdaniem klimatologów analizujących pogodę na całym świecie, "rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych". Wysokie temperatury to jednak nie wszystko - towarzyszyć im będą opady gradu, a nawet trąby powietrzne.

Zgodnie z prognozami długoterminowymi, w Polsce wystąpią również tropikalne noce, w trakcie których temperatury będą wynosić nie mniej niż 20 st. Celsjusza.

Synoptycy zwracają uwagę, że prognozy długoterminowe są obarczone ryzykiem błędu.

- Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość (...). Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - informują eksperci IMGW.

***

Źródło: Interia Pogoda, IMGW

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}