"Mazurska Chorwacja" zachwyca turkusową wodą. Tutaj wypoczniesz lepiej niż za granicą

Estera Oramus

Oprac.: Estera Oramus

Mazury, zwane również Krainą Tysiąca Jezior, to niezwykle urozmaicony przyrodniczo obszar Polski. Dziewicza przyroda, najczystszy teren Polski, 8 parków krajobrazowych i niezliczona ilość jezior sprawia, że trudno nasycić się urokiem tego regionu. To właśnie te ostatnie są największym skarbem Mazur. Oto kilka mazurskich jezior, które uznawane są za najczystsze i najpiękniejsze, a na ich brzegach próżno szukać masy wypoczywających turystów.

Mazury to zielone płuca Polski. To tu znajdują się najczystsze jeziora w Polsce
Mazury to zielone płuca Polski. To tu znajdują się najczystsze jeziora w Polsce/archiwum prywatneEast News

Mazury to niezwykle zróżnicowany przyrodniczo i krajobrazowo region. Na jego terenie znajduje się około 2600 jezior, o różnych wielkościach i charakterystykach - znajdziemy tam dużą liczbę akwenów wodnych idealnych do wypoczynku, sportów wodnych, czy wędkowania. 

Mazury nazywa się zielonymi płucami Polski, co związane jest z czystością powietrza w tym regionie, które należy do najlepszych w całym kraju. Region ten jest więc idealnym miejscem na odpoczynek dla poszukujących wytchnienia od zgiełku dużych miast, chcących obcować z dziką przyrodą. Jedna z przekazywanych sobie od wieków legend, opowiada, że za zróżnicowanie terenu Mazur odpowiadać ma... roztargnienie Boga, który tworząc kulę ziemską, zapomniał o wypełnieniu tego terenu, więc powrzucał tam trochę wód, lasów, piasków, torfów i tak stworzył Mazury.

Ukształtowanie terenu Mazur tak naprawdę jest jednak wynikiem topnienia lodowca. Charakterystycznym obszarem jest Pojezierze Mazurskie z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, do której należą największe polskie jeziora, tj. Śniardwy, Niegocin, Mamry. To właśnie one, ze względu na wielkość i rozbudowaną ofertę turystyczną są najpopularniejszymi jeziorami tego regionu.

Wybierając się jednak w podróż na Mazury, warto zwrócić uwagę na te mniej popularne, ale nie mniej piękne i wyjątkowe jeziora. Jednym z nich, uznawanym za jedno z najpiękniejszych na Mazurach, ze względu na lazurową wodę oraz jej czystość, jest jezioro Jegocin.

Giżycko, Mazury
Giżycko, Mazury123RF/PICSEL

"Mazurska Chorwacja". Lazurowa, ciepła i czysta woda - to najpiękniejsze jezioro Mazur

Niezbyt popularnym, ale uważanym za jedno z najpiękniejszych jezior Mazur, a nawet Polski, jest jezioro Jegocin. Umiejscowione jest na terenie Pojezierza Mazurskiego niedaleko wsi Wejsuny w Puszczy Piskiej. Porównując je do innych jezior w tym regionie, wciąż jest miejscem mało turystycznym, wręcz trudno tu spotkać innych ludzi. To, co wyróżnia ten zbiornik wodny, to krystalicznie czysta woda - przejrzysta i turkusowa.

Sam teren jeziora otoczony jest lasem i objęty strefą ciszy.  Stan wód jeziora należy do pierwszej, najlepszej klasy, co oznacza, że należy ono do niewielkiej grupy najczystszych jezior w Polsce.

Jezioro Jegocin należy do jednych z najczystszych w Polsce
Jezioro Jegocin należy do jednych z najczystszych w PolsceEstera Oramusarchiwum prywatne

Wokół samego jeziora próżno szukać zabudowań czy pól namiotowych. To mało popularne miejsce turystyczne, a jego dzika plaża i czysta woda zachęca do kąpieli i sportów wodnych. Jezioro przyciąga również fanów nurkowania, ze względu na swoją przejrzystość i zróżnicowaną florę i faunę.

Jezioro Jegocin, według turystów je odwiedzających, jest często uważane za najpiękniejsze w Polsce, głównie ze względu na krystalicznie czystą, wręcz turkusową wodę, oraz otaczającą go urozmaiconą Puszczę Piską.

Najczystsze jeziora Mazur. Tu odpoczniesz przy krystalicznie czystej wodzie

Mazurskie jeziora należą do najczystszych w Polsce. Systematycznie badania potwierdzają, że to najbardziej krystaliczne akweny w naszym kraju. Jakość wód określana jest za pomocą klas czystości wody - pierwsza, najlepsza, określa wodę jako zdatną do picia, zaopatrzenia przemysłu spożywczego, a nawet hodowania łososi. Oto kilka innych mazurskich jezior o najczystszej wodzie.

Jezioro Leleskie: "Woda kryształ"

Jezioro Leleskie to dosyć duże jezioro położone w gminie Pasym, w sercu Pojezierza Olsztyńskiego. Jezioro posiada piaszczyste dno, z urozmaiceniami w postaci głębi i górek. W okolicach jeziora znajduje się kilka miejsc biwakowych, gdzie w sezonie można wypożyczyć rowerki wodne i kajaki.

Samo jezioro cieszy się popularnością głównie ze względu na czystość wody, która jest wręcz krystaliczna i idealnie przejrzysta, przez co można w niej obserwować np. ryby. Przyciąga to nurków, fanów sportów wodnych oraz turystów chętnych na rekreację wodną, czy fanów wędkowania.

Jezioro Stromek - raj dla miłośników fauny i flory

Jezioro Stromek zlokalizowane jest na terenie pojezierza Mazurskiego, niedaleko miejscowości Mojtyny. To jedno z trzech najczystszych jezior na Warmii i Mazurach.

Niedaleko od jeziora znajdują się pozostałości średniowiecznego krzyżackiego gródka strażniczego z przełomu XIV i XV wieku. Jezioro otaczają lasy, miejscami pasy trzcin. Wprawne oko dostrzeże nad zbiornikiem czaplę siwą i perkoza rdzawoszyjego.

Jezioro Gim - dla entuzjastów wędkowania

Jezioro Gim po zachodzie słońca prezentuje się niezwykle spektakularnie
Jezioro Gim po zachodzie słońca prezentuje się niezwykle spektakularnieRafał Jabłoński East News

Jezioro Gim umiejscowione jest niedaleko wsi Nowa Kaletka, około 30 km od Olsztyna. Wokół jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe i plaże. Na wschodniej części jeziora znajduje się niewielka wysepka, która stała się domem dla kormoranów i łabędzi.

Jezioro przyciąga szczególnie fanów wędkowania, ponieważ żyją w nim pożądane gatunki: szczupaki, sielawy, sieje, liny, okonie, płocie i leszcze. Brzegi jeziora otoczone są lasami, łąkami i polami. Jezioro objęte jest strefą ciszy, przez co nad jego brzegami można się zrelaksować i wyciszyć.

Jeziora znajdujące się w regionie Mazur słyną z krystalicznie czystej wody, co sprawia, że są doskonałe do kąpieli, sportów wodnych oraz wędkarstwa. Jest to więc doskonałe miejsce na wakacje dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku oraz spokoju.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas