Najpiękniejsza plaża w Polsce? Puszysty piasek niczym mąka i zero tłumów
Oprac.: Katarzyna Adamczak
“Już nie ma dzikich plaż” śpiewała w 1985 roku Irena Santor, okazuje się jednak, że są nad Bałtykiem jeszcze miejsca, gdzie rzędy parawanów nie tworzą labiryntów, a biały piasek przywodzi na myśl świeżo przesianą mąkę.
Spis treści:
Słajszewo — stara kaszubska wieś
Słajszewo to stara kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo. Osada liczy 151 mieszkańców i jest doskonałym miejsce dla tych, którzy chcieliby uciec od tłumów i napawać się bliskością przyrody oraz spokojnym wiejskim życiem. Jedna ulica z domami położonymi wzdłuż niej, kilka gospodarstw agroturystycznych, domki letniskowe, smażalnia ryb, sklep spożywczy i to w zasadzie wszystko — ale czy potrzeba coś więcej? Ci, którzy odpowiadają w myślach “nie" z pewnością będą się tu czuć doskonale.
Zobacz również: Chłopy — malownicza wioska rybacka nad Bałtykiem
Aktywny wypoczynek niezależnie od wieku
W Słajszewie doskonale czują się osoby lubiące aktywny wypoczynek. Jest tu dużo przestrzeni na długie spacery, leśne trasy idealne dla rowerzystów i stadnina koni, gdzie można rozpocząć przygodę z jeździectwem. Dla miłośników tych pięknych zwierząt możliwość galopowania po plaży, kłusowania leśnymi ścieżkami czy brodzenia w morzu na końskim grzbiecie to porywające serce wizje. Oczywiście jak na nadmorską miejscowość przystało — nie brakuje tu także wodnych form aktywności.
Jedna z najpiękniejszych polskich plaż — nie spotkasz tu tłumu turystów
Każdy, kto postawił stopę na szerokiej pasie piasku w Słajszewie, nigdy tego widoku nie zapomni. Dla wielu ta plaża, jeśli nie jest najpiękniejsza w Polsce, to z pewnością znajduje się w ścisłej czołówce. Osoby nieprzepadające za tłumami będą się tu czuć doskonale. Jest jednak powód, dla którego parawany nie tworzą labiryntu na piaszczystym podłożu — miejscowość od plaży dzielą ponad 4 kilometry, a więc jest do raczej długi spacer. Turyści mają jednak do wyboru alternatywne metody dotarcia do celu: można się tam dostać rowerem, samochodem, a nawet konnym powozem czy meleksem.
A jednak otwarta!
Nazwa Słajszewo pojawia się najczęściej w kontekście planowanej w pobliżu elektrowni. W styczniu 2024 roku portal nadmorski24.pl donosił o zamknięciu drogi dojazdowej na plażę ze względu na badania geologiczne związane z projektem elektrowni. Pod wpływem nacisków zdecydowano o ponownym otwarciu drogi w sezonie letnim — dojazd na plażę będzie możliwy do września.
Raj dla wędkarzy
Słajszewo leży w gminie Choczewo. Znajduje się tu słynne wśród wędkarzy jezioro o powierzchni 177 ha. Miejscowość nastawiona jest na turystykę wędkarską, a możliwość złowienia tu kilkukilogramowych karpi czy ogromnych szczupaków zachęca miłośników tego sportu do pobytu nad Jeziorem Choczewskim.
Są tylko trzy takie latarnie na świecie
Niespełna osiem kilometrów od Słajszewa można zwiedzić jedną z 18 polskich latarni morskich. Ujmując rzecz dokładnie, latarnia nie do końca jest polska, bo zbudowali ją na początku XX wieku Niemcy. Fundament konstrukcji wykonano z granitu i betonu, a następnie gotowe elementy ze staliwa połączono śrubami. Na świecie istnieją tylko trzy latarnie zbudowane w ten sposób, a jedną z nich jest Latarnia Morska Stilo. Od 1 czerwca do 31 sierpnia turyści mogą zwiedzać ją między 10.00 a 18.00.
Atrakcje w dalszej okolicy
Słajszewo od Łeby dzieli niespełna 25 kilometrów. Aby podziwiać ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, trzeba przemierzyć 30 kilometrów. Nieco dłużej zajmie podróż do Trójmiasta położonego w odległości 60 kilometrów, czy bardzo ciekawego skansenu w Klukach, który leży 70 kilometrów od Słajszewa.
O skansenie w Klukach pisaliśmy przy okazji nietypowego obrzędu czarnego wesela, więcej przeczytasz w artykule: “Czarne Wesele. Upiornie brzmiąca tradycja, skrywa w sobie prostą tajemnicę".
Słajszewo - tu wypoczniesz naprawdę
Zobacz również:
- Najpiękniejsze miejsca na narty w Europie. Jedno z nich tuż przy polskiej granicy
- To miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce. Polacy go nie doceniają
- Obcokrajowcy zachwyceni "ukrytym klejnotem Polski". Jesienią bywa zapomniany
- Dolnośląska perełka dla narciarzy. Ceny karnetów wciąż tańsze niż w Zakopanem
Słajszewo to idealne miejsce, dla tych których zmęczyły zatłoczone deptaki, hałaśliwe atrakcje, kramy z pamiątkami wprost z chińskich fabryk i zagłuszające szum morza dźwięki disco polo — niczego takiego tutaj nie ma. Jest natomiast bliskość natury, zapach wilgotnego lasu, puszysty piasek i kojący śpiew morza.
Zobacz również: Polska plaża nazwana "ukrytym skarbem Europy". Zagraniczni turyści twierdzą, że to raj na Ziemi