Najpiękniejsza plaża w Polsce? Puszysty piasek niczym mąka i zero tłumów

“Już nie ma dzikich plaż” śpiewała w 1985 roku Irena Santor, okazuje się jednak, że są nad Bałtykiem jeszcze miejsca, gdzie rzędy parawanów nie tworzą labiryntów, a biały piasek przywodzi na myśl świeżo przesianą mąkę.

Jedna z najpiękniejszych polskich plaż
Jedna z najpiękniejszych polskich plażMateusz SłodkowskiAgencja FORUM

Słajszewo — stara kaszubska wieś

Słajszewo to stara kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo. Osada liczy 151 mieszkańców i jest doskonałym miejsce dla tych, którzy chcieliby uciec od tłumów i napawać się bliskością przyrody oraz spokojnym wiejskim życiem. Jedna ulica z domami położonymi wzdłuż niej, kilka gospodarstw agroturystycznych, domki letniskowe, smażalnia ryb, sklep spożywczy i to w zasadzie wszystko — ale czy potrzeba coś więcej? Ci, którzy odpowiadają w myślach “nie" z pewnością będą się tu czuć doskonale.

Plaża w Słajszewie
Plaża w SłajszewiePrzemek ŚwiderskiEast News

Aktywny wypoczynek niezależnie od wieku

W Słajszewie doskonale czują się osoby lubiące aktywny wypoczynek. Jest tu dużo przestrzeni na długie spacery, leśne trasy idealne dla rowerzystów i stadnina koni, gdzie można rozpocząć przygodę z jeździectwem. Dla miłośników tych pięknych zwierząt możliwość galopowania po plaży, kłusowania leśnymi ścieżkami czy brodzenia w morzu na końskim grzbiecie to porywające serce wizje. Oczywiście jak na nadmorską miejscowość przystało — nie brakuje tu także wodnych form aktywności.

Jedna z najpiękniejszych polskich plaż — nie spotkasz tu tłumu turystów

Każdy, kto postawił stopę na szerokiej pasie piasku w Słajszewie, nigdy tego widoku nie zapomni. Dla wielu ta plaża, jeśli nie jest najpiękniejsza w Polsce, to z pewnością znajduje się w ścisłej czołówce. Osoby nieprzepadające za tłumami będą się tu czuć doskonale.  Jest jednak powód, dla którego parawany nie tworzą labiryntu na piaszczystym podłożu — miejscowość od plaży dzielą ponad 4 kilometry, a więc jest do raczej długi spacer. Turyści mają jednak do wyboru alternatywne metody dotarcia do celu: można się tam dostać rowerem, samochodem, a nawet konnym powozem czy meleksem.

A jednak otwarta!

Nazwa Słajszewo pojawia się najczęściej w kontekście planowanej w pobliżu elektrowni. W styczniu 2024 roku portal nadmorski24.pl donosił o zamknięciu drogi dojazdowej na plażę ze względu na badania geologiczne związane z projektem elektrowni. Pod wpływem nacisków zdecydowano o ponownym otwarciu drogi w sezonie letnim — dojazd na plażę będzie możliwy do września.

Rower to doskonały środek transportu w tej okolicy
Rower to doskonały środek transportu w tej okolicyStach AntkowiakEast News

Raj dla wędkarzy

Słajszewo leży w gminie Choczewo. Znajduje się tu słynne wśród wędkarzy jezioro o powierzchni 177 ha. Miejscowość nastawiona jest na turystykę wędkarską, a możliwość złowienia tu kilkukilogramowych karpi czy ogromnych szczupaków zachęca miłośników tego sportu do pobytu nad Jeziorem Choczewskim.

Jezioro Choczewskie
Jezioro Choczewskierott70123RF/PICSEL

Są tylko trzy takie latarnie na świecie

Niespełna osiem kilometrów od Słajszewa można zwiedzić jedną z 18 polskich latarni morskich. Ujmując rzecz dokładnie, latarnia nie do końca jest polska, bo zbudowali ją na początku XX wieku Niemcy. Fundament konstrukcji wykonano z granitu i betonu, a następnie gotowe elementy ze staliwa połączono śrubami. Na świecie istnieją tylko trzy latarnie zbudowane w ten sposób, a jedną z nich jest Latarnia Morska Stilo. Od 1 czerwca do 31 sierpnia turyści mogą zwiedzać ją między 10.00 a 18.00.

Latarnia Morska Stilo
Latarnia Morska StiloZenon ZyburtowiczEast News

Atrakcje w dalszej okolicy

Słajszewo od Łeby dzieli niespełna 25 kilometrów. Aby podziwiać ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, trzeba przemierzyć 30 kilometrów. Nieco dłużej zajmie podróż do Trójmiasta położonego w odległości 60 kilometrów, czy bardzo ciekawego skansenu w Klukach, który leży 70 kilometrów od Słajszewa.

O skansenie w Klukach pisaliśmy przy okazji nietypowego obrzędu czarnego wesela, więcej przeczytasz w artykule: “Czarne Wesele. Upiornie brzmiąca tradycja, skrywa w sobie prostą tajemnicę".

Słajszewo - tu wypoczniesz naprawdę

Słajszewo to idealne miejsce, dla tych których zmęczyły zatłoczone deptaki, hałaśliwe atrakcje, kramy z pamiątkami wprost z chińskich fabryk i zagłuszające szum morza dźwięki disco polo — niczego takiego tutaj nie ma. Jest natomiast bliskość natury, zapach wilgotnego lasu, puszysty piasek i kojący śpiew morza.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas