Reklama

Najspokojniejsze miejsca w Chorwacji. Tutaj wypoczniesz bez tłumów

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków podróżniczych Polaków. Przyciąga ich pięknymi krajobrazami, piękną pogodą i krystalicznie czystymi wodami. Mimo że to popularna destynacja wakacyjna, to można tam wypocząć bez tłumów. Oto trzy spokojne miejsca.

Za co Polacy kochają Chorwację?

Chorwacja jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. Uwielbiają chorwackie jedzenie, widoki i piękne plaże. Poza tym jedną z zalet jest odległość, a więc wielu wybiera się tam samochodem. Z południa Polski można tam dojechać nawet w jeden dzień. Ważną kwestią są także przystępne ceny. Oczywiście można spędzić urlop w Chorwacji w luksusowym kurorcie, ale da się tam również znaleźć hotele na każdą kieszeń. 

Chorwacja uchodzi za perłę Adriatyku i przyciąga zarówno fanów sportów wodnych oraz plażowiczów, jak i miłośników zwiedzania. Miejscami wartymi odwiedzenia jest, chociażby Dubrownik, Park Narodowy Jezior Plitwickich, Split oraz Zadar, a także Trogir i Pula. 

W 2022 roku miało miejsce otwarcie mostu łączącego półwysep Pelješac z pozostałą częścią Chorwacji. Jest on sporym ułatwieniem dla turystów. Pozwala na podróżowanie m.in. do Dubrownika bez konieczności wjazdu na teren Bośni i Hercegowiny. Ponadto warto podkreślić, że w nocy z 31 grudnia 2022 roku na 1 stycznia 2023 roku Chorwacja stała się 27 krajem należącym do strefy Schengen. Poza tym dołączyła do grona państw będących członkami europejskiej unii walutowej.

Reklama

Zobacz także: Włoska stolica w jeden weekend? Dolecisz tam z Polski w dwie godziny

Wyspa Cres

Za jedną z najpiękniejszych chorwackich wysp uchodzi Cres. Odznacza się ona nie tylko malowniczymi widokami, ale także wyjątkowym spokojem. Jest ona położona w północnej części Chorwacji. Jak się okazuje, najlepiej dotrzeć tam jadąc z Polski własnym samochodem, bo z lotnisk nie ma bezpośrednich połączeń. Na wyspę można się dostać drogą morską za pośrednictwem promu. 

Znajduje się tam kilka małych wiosek, ale głównym miastem wyspy jest odznaczające się brukowanymi ścieżkami Cres. Dla wielu przypomina ono jedno z włoskich miasteczek. Panuje tam spokojna atmosfera, a jego najważniejszym punktem jest nie tylko port rybacki, ale także piękna starówka. Spacery uliczkami, które skrywają liczne kawiarnie i restauracje, na długo zapadają w pamięci. 

Wyspa zachęca przede wszystkim plażami i zatokami wolnymi od turystów, dzięki czemu można wypocząć bez tłumów i pływać w morzu ze spokojem. Cres gwarantuje widoki zapierające dech w piersiach, ale wartym odwiedzenia miejscem na wyspie jest również miejscowość Beli. Jej okolice zamieszkują sępy płowe. Rannymi ptakami zajmuje się tam centrum badawcze, które dba o ich szybki powrót do prawidłowego funkcjonowania. 

Wyspa Lastovo

Miłośnikom ciszy i spokoju przypadnie do gustu niewielka wyspa Lastovo, która odznacza się licznymi lasami, wzgórzami i skalistą linią brzegową. Znajduje się ona na południu Chorwacji i jest częścią archipelagu o tej samej nazwie. To idealne miejsce do wypoczynku z dala od zgiełku miasta. Ta zielona wyspa oferuje błogie wakacje wśród śródziemnomorskiej roślinności. Od 2006 roku wyspa Lastovo jest parkiem przyrody.

To idealne miejsce na wędrówki różnego rodzaju szlakami i odkrywanie spektakularnych widoków. Na turystów czekają noclegi w uroczych pensjonatach i prywatnych kwaterach. Kamienne domy to charakterystyczna cecha wyspy. To one nadają jej niezwykłego uroku. 

Zobacz także: Plaże na Malcie: Gdzie plażować, na co uważać?

Wyspa Lastovo staje się coraz popularniejsza, ale nadal nie pojawiają się tam tłumy, a o gwarze i hałasie nie ma mowy. W dodatku plaże są niemal puste, a więc można tam wypocząć w ciszy i spokoju. Będąc na wyspie, warto odwiedzić stolicę, czyli Lastovo, która wyróżnia się unikalną architekturą, a także Pasadur i Zaklopaticę. Na wyspie zachowało się wiele zabytków sakralnych, a jednym z najważniejszych jest kościół św. Kosmy i Damiana.

Wyspa Mljet

Mljet to jedna z najpiękniejszych wysp Chorwacji. Leży w południowej Dalmacji i wyróżnia się nie tylko brakiem tłumów turystów, ale także cenną architekturą, niezwykłymi lasami oraz jeziorami, ale także klifami, jaskiniami i oczywiście czystymi wodami. Można się tam wybrać promem z półwyspu Pelješac i z Dubrownika na jednodniową wycieczkę, ale wyspa oferuje również bazę noclegową, a więc można tam pozostać na kilka dni. 

Wyspa Mljet to zdecydowanie idealne miejsce dla osób uwielbiających spacery po malowniczych ścieżkach, wypoczywanie na cichych plażach i podziwianie niezwykłych widoków. Do największych miejscowości wyspy zalicza się m.in. Polace, Pomena, Sobra i Babino Polje, gdzie znajduje się renesansowy dwór. Będąc na wyspie, warto zobaczyć Jaskinię Odyseusza, czy też Jezioro Wielkie i Małe. Na tym pierwszym znajduje się wysepka św. Marii wraz z benedyktyńskim klasztorem. Te zbiorniki wodne znajdują się na terenie Parku Narodowego Mljet, którego powierzchnia to ponad 5 hektarów. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy