Niebywałe miejsce tuż przy granicy z Polską. To największa taka formacja w Europie Środkowej

Otoczone bujnym lasem, wznoszące się ku niebu wieże z piaskowca, wewnątrz których skrywa się tajemniczy kamienny labirynt — choć brzmi to, jak opis scenerii rodem z książki fantasy, to niebywałe miejsce istnieje naprawdę i znajduje się zaledwie 5 km od polskiej granicy. Skalne Miasto w Czechach to prawdziwy cud natury. Oto dlaczego warto odwiedzić to miejsce.

Ta niebywała atrakcja turystyczna znajduje się dosłownie kilka kilometrów pod granicą Polski
Ta niebywała atrakcja turystyczna znajduje się dosłownie kilka kilometrów pod granicą Polskiwycieczkazadyche.plarchiwum prywatne

Skały Adrszpachsko-Teplickie, znane również jako Skalne Miasto znajdują się w Sudetach Środkowych, na północy Czech. Stanowią one dwa osobne kompleksy skał: Adršpašské skály i Teplické skály, będące częścią rezerwatu przyrody Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály.

Skalne Miasto to największy tego rodzaju kompleks w Europie Środkowej. Kamienny labirynt i wąskie ścieżki między skałami powstały w wyniku naturalnego procesu wietrzenia piaskowców. Podczas zwiedzania Skalnego Miasta należy więc trzymać się wyznaczonych ścieżek.

Skalne Miasto w Adršpach. Niebywałe formacje skalne skrywają niezwykłą atrakcję

Przyjeżdżając do Skalnego Miasta turyści najczęściej zwiedzają samo Adršpach. Zostało ono odkryte dopiero w XVIII wieku, gdy dotarli do niego pierwsi turyści. Jednym z nich był słynny niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe. Obecnie w Skalnym Mieście możemy zobaczyć niewielki pomnik oraz tablicę pamiątkową poświęconą tej wyjątkowej wizycie.

Adršpach położone jest niedaleko miasta Jičin znanego również jako "miasteczko Rumcajsa", ponieważ to właśnie stamtąd pochodził bohater czechosłowackiej bajki.

Szlak turystyczny okrężny po Skalnym Mieście zaczyna się obok malowniczego jeziora, skąd roztacza się niezwykły widok na formacje skalne o nietypowych kształtach, które budzą skojarzenia z różnymi przedmiotami i postaciami. Na trasie można podziwiać najbardziej znane formacje, takie jak Głowa Cukru, Wielbłąd czy Orle Gniazdo, a następnie udać się do Wielkiej Panoramy, słynnego punktu widokowego.

Piękne, wysokie i majestatyczne wieże z piaskowca, a także wąskie przejścia w skałach to niejedyne atrakcje tego kompleksu:

We wnętrzu skalnego labiryntu, pośród tych "fortyfikacji" wyrzeźbionych przez naturę, znajduje się niezwykła atrakcja. Spiętrzona sztucznie woda tworzy tam kręte jeziorko, po którym można pływać łodziami
napisał o tym miejscu autor bloga Wycieczka za dychę.

Jak pisze dalej autor, ukryte między skałami jeziorko pełniło niegdyś bardzo ważną funkcję. Służyło do spławiania pni ściętych drzew, jednakże, gdy tych już zabrakło, przekształcono je w atrakcję turystyczną. Obecnie możemy przepłynąć się po nim charakterystyczną płaskodenną łodzią napędzaną siłą ramion flisaka. W sezonie rejsy organizowane są regularnie, a dzięki nim uczestnicy mają okazję podziwiać piękno skalnego labiryntu z innej perspektywy. Warto pamiętać, że do przepłynięcia łodzią wymagany jest bilet, a ceny wynoszą 100 czeskich koron dla dorosłych i 50 koron dla dzieci od 3 do 15 lat, studentów i seniorów powyżej 65 lat. Z kolei dzieci do trzech lat płyną bezpłatnie.

Płaskodenne łodzie udostępnione dla turystów napędzane są siłą ramion flisaka
Płaskodenne łodzie udostępnione dla turystów napędzane są siłą ramion flisakawycieczkazadyche.plarchiwum prywatne

Standardowa trasa turystyczna (szlak zielony) w Adršpachu ma 3,5 kilometra długości, a jej przejście zajmie nam około 3 godziny. Dodatkową atrakcją dla turystów jest trasa wokół jeziora Piaskownia o długości 1,5 km. Gwarantuje ona zapierające dech w piersi widoki.

Bilety dla dorosłych do Adršpachu kosztują:

  • 200 koron czeskich w sezonie letnim (lipiec-sierpień),  
  • 180 koron czeskich w sezonie głównym, czyli od 1 kwietnia do 30 czerwca, a następnie od 1 września do 31 października. 
  • 130 koron czeskich poza sezonem.

Dostępne są również bilety ulgowe dla dzieci, seniorów, studentów oraz osób niepełnosprawnych. Do Skalnego Miasta możemy zabrać też naszego pupila. Za bilet dla psa zapłacimy 50 CZK. 

Szlak turystyczny w Skalnym Mieście jest niekiedy dość wymagający
Szlak turystyczny w Skalnym Mieście jest niekiedy dość wymagający wycieczkazadyche.plarchiwum prywatne

Teplické skály, czyli druga część kompleksu. Niesłusznie pomijana przez turystów

Odwiedzając Skalne Miasto, warto także wybrać się na trasę ku Skałom Teplickim — drugiej części skalnego miasta. Aby tam dotrzeć, musimy przejść Wilczym wąwozem, przez który prowadzi żółty szlak turystyczny. Całkowita długość szlaku to 5 km. 

Teplické skály to mniej popularna część rezerwatu. Jeśli więc chcemy uniknąć tłumów na szlakach w sezonie lub zobaczyć jedne z najpiękniejszych skał kompleksu, warto wyruszyć na pieszą wycieczkę szlakiem żółtym.

Najbardziej charakterystyczne punkty Teplickich skál to:

  • Skalna Brama - właśnie tam umieszczono tablicę upamiętniającą wizytę Johanna Wolfganga Goethego w 1790 roku,
  • skrzyżowanie pod Siekierą - stamtąd dotrzemy do ruin zamku Skály, 
  • rozdroże przy Skalnej Narzeczonej

Podążając szlakiem, zobaczymy formacje skalne takie jak Sfinks, Pies czy też Niedźwiedź Polarny, a także Skalną Kaplicę czy też Świątynię. 

Czeskie Skalne Miasto to największy tego rodzaju kompleks w Europie Środkowej
Czeskie Skalne Miasto to największy tego rodzaju kompleks w Europie Środkowejwycieczkazadyche.plarchiwum prywatne

Zwiedzanie nie tylko w sezonie. Skalne Miasto zimą nabiera magicznego uroku

Skalne Miasto możemy zwiedzać nie tylko w sezonie. Zima to świetna pora na odwiedzenie tego kompleksu. Na szlakach nie zastaniemy wtedy tylu turystów, a lokalna roślinność i skały oprószone białym śniegiem, nadają temu miejscu magicznej aury.

Zimą należy pamiętać jednak o odpowiednim obuwiu. Mimo regularnego odśnieżania popularnych szlaków, na trasie można się łatwo poślizgnąć. Należy też pamiętać o rozpoczęciu szlaku o odpowiedniej porze, aby zdążyć przed zmrokiem.

***

Źródło: wycieczkazadyche.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas