Nowa atrakcja w jednym z najpiękniejszych parków w Polsce. Jest data otwarcia

Żywiec będzie miał nową atrakcję. W parku Habsburgów trwa budowa tężni solankowej. Drewniana konstrukcja nabiera kształtów, a burmistrz miasta Antoni Szlagor poinformował w mediach społecznościowych o planowanej dacie otwarcia.

Żywiec. Park Habsburgów powstał w XVIII wieku. Na zdj. południowo-wschodnie skrzydło znajdującego się na jego terenie Pałacu Habsburgów
Żywiec. Park Habsburgów powstał w XVIII wieku. Na zdj. południowo-wschodnie skrzydło znajdującego się na jego terenie Pałacu Habsburgów©robson309/123RF.COM123RF/PICSEL

Park Habsburgów to jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych miejsc na mapie Żywca. Zielona enklawa licząca 26 ha znajduje się w centrum miasta. Na terenie parku znajduje się pałac Habsburgów i Stary Zamek, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie. W parku znajduje się również Domek Chiński, mini zoo i Park Miniatur, które są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów.

Park Habsburgów. Jeden z najpiękniejszych w Polsce

Park został założony w XVIII wieku. "Założony był włoską modą" - tak pisał o nim Andrzej Komoniecki w "Dziejopisie Żywieckim". Kompleks składał się z dwóch zespołów: jeden z nich był złożony z kwater, a drugi natomiast charakteryzował się regularnie posadzonym drzewostanem.

W drugiej połowie XVIII została zbudowana altana, która przybrała formę Domku Chińskiego. Nad dachem znajduje się herb Wielopolskich - Starykoń. Obiekt to pozostałość dawnej, ogrodowej architektury. Przełom XIX i XX wieku przyniósł zmiany, a konkretnie zmianę kompozycji zgodnie z angielskimi założeniami krajobrazowymi. W latach 30. XX wieku zostały wprowadzone nowe elementy dekoracyjne projektu Brendy Colvin. Realizowała je ogrodniczka Kit Beckh. Powstała polana widokowa, okrągły basen z fontanną, pergole i rozarium. Z kolei drewniane mostki nad przechodzącymi przez park kanałami zostały zastąpione przez kamienne.

Nowa atrakcja w parku Habsburgów. Jest data otwarcia

Park Habsburgów w Żywcu zachwyca o każdej porze roku
Park Habsburgów w Żywcu zachwyca o każdej porze roku123RF/PICSEL

Tyle historii, teraz w parku Habsburgów pojawi się nowa atrakcja. Jak już wcześniej zapowiadały władze Żywca, stanie w nim tężnia solankowa. Jej budowa ruszyła jesienią ubiegłego roku. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor poinformował o planowanej dacie otwarcia nowej atrakcji.

- Miło mi poinformować, że w bardzo dobrym tempie posuwają się prace przy budowie tężni solankowej w żywieckim parku Habsburgów. Planowanie uruchomienie tężni to pierwszy kwartał 2024. Sądząc po dotychczasowych postępach prac, można mieć nadzieję, że z tego pięknego i bardzo potrzebnego miejsca będziemy cieszyć się już niedługo, za co dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w budowę tężni - napisał Szlagor w mediach społecznościowych.

W parku pojawiła się już drewniana konstrukcja, przy której trwają kolejne prace. Tężnia solankowa swoim wyglądem będzie nawiązywać do znajdującego się w parku Domku Chińskiego. Szlagor podkreślał w poprzednich wpisach, że będzie to "nie tylko miejsce rekreacji, ale także promocji zdrowego trybu życia wśród społeczności".

- To inicjatywa, która wpisuje się w cele społeczne, umożliwiając aktywność fizyczną oraz zdrowy wypoczynek zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających zabytkowy park Habsburgów w Żywcu. Zostanie zlokalizowana w pobliżu kochanego przez dzieci mini zoo. Tym samym miejsce to będzie doskonałą bazą wypadową, dla najmłodszych, ich rodziców i dziadków. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - napisał na Facebooku w październiku, gdy ogłaszał podpisanie umowy na budowę tężni.

Burmistrz zwrócił też uwagę, że inwestycja jest "ogromnym krokiem naprzód dla Żywca i jego atrakcji turystycznych". Projekt jest realizowany w ramach projektu "Smart Żywiec - rewolucja". Jak podaje PAP, koszt inwestycji to ponad 500 tys. zł. Została sfinansowana z Mechanizmu Finansowego EOG, które miasto otrzymało na realizację wspomnianego projektu, jak i z budżetu państwa.

Tężnia solankowa: działanie

Tężnie solankowe najczęściej kojarzą nam się jako nieodłączny element pejzażu polskich uzdrowisk. Coraz częściej pojawiają się w miastach czy innych ośrodkach wypoczynkowych. Wizyta w tężni solankowej działa korzystnie na nasze zdrowie. Przyczynia się m.in. do redukcji stresu, odprężenia, przynosi ulgę w chorobach układu oddechowego czy alergii.

Drewniana konstrukcja jest pokryta gałązkami tarniny lub brzozy. Spływa po nich solanka, czyli woda mineralna zawierające jony sodowe, jod, sole magnezowe i związki bromu. To jednak nie koniec, bo powietrze przy tężni jest nasycone mikroelementami takimi jak żelazo, jod, potas, magnes czy sód. Przebywanie przy tężni sprawia, że są wchłaniane przez skórę i układ oddechowy. Powstający przy tężni aerozol jest podobny do tego, który powstaje przy brzegu morza. Dlatego też mówi się, że godzina przy tężni solankowej ma tak dobry wpływ na zdrowie, jak trzy dni przebywania nad Morzem Bałtyckim.

Jak długo przebywać w tężni? Najlepsze efekty da godzinny seans. Istnieją oczywiście przeciwwskazania do korzystania z tężni solankowej. Kto powinien tego unikać? O tym więcej przeczytacie tutaj:

Tężnie solankowe są bardzo popularne w wielu polskich miastach.
Tężnie solankowe są bardzo popularne w wielu polskich miastach. Albin MarciniakEast News

***

Natalia Niemen: Wiem, jak religia potrafi zryć beretINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas